Klatka schodowa to nie tylko ważny element konstrukcyjny łączący dwie kondygnacje, ale także niezwykle istotna część dekoracji wnętrza naszego domu. Poza formą i materiałem wykonania, warto również zwrócić uwagę na odpowiednie wykończenie wysokiej klatki schodowej. Jakie aranżacje klatki schodowej w domu sprawdzą się najlepiej? Na które rozwiązanie się zdecydować?
Klatka schodowa – inspiracja w zależności od jej konstrukcji
Materiały do produkcji oraz lokalizacja wybierane są z uwzględnieniem powierzchni pomieszczenia, stylistyki wnętrza oraz cech klatki schodowej. Zgodnie z konfiguracją oraz powierzchnią przestrzeni, aranżacja klatki schodowej powinna zostać przeprowadzona z zachowaniem podstawowych zasad:
- w korytarzu, racjonalnym wyborem jest konstrukcja w kształcie litery U lub L ze schodami krętymi lub obrotnicą – zwykle są to drewniane konstrukcje, których projekt łączy się z kolorystyką pomieszczenia,
- w przestronnym, wysokim przedpokoju zainstalować można nowoczesną, prostą klatkę schodową,
- otwarte, wysokie klatki schodowe powinny być ułożone w kształcie litery U,
- w małym pomieszczeniu zastosować można konstrukcję wysuwaną, która pozwala zaoszczędzić wolną przestrzeń,
- w klasycznym wnętrzu, warto zastosować drewnianą konstrukcję, charakteryzującą się ponadczasowym wyglądem i uniwersalnością.
Wysoka klatka schodowa – aranżacje zgodne z projektem wnętrza
Zależnie od lokalizacji, aranżacja klatki schodowej powinna współgrać z kolorystyką oraz projektem przestrzeni. Klasyczne wnętrze w stylu Empire świetnie będzie wyglądało z prostą konstrukcją z ciemnego drewna. Luksusowy, monumentalny, dekoracyjny styl „barokowy” idealnie nadaje się do połączenia z poręczami o gładkim kącie obrotu oraz kamiennymi, drewnianymi lub marmurowymi stopniami. Rzeźbione lub zaokrąglone balustrady dopełnią harmonijny wygląd, który stworzy wrażenie niezwykle dostojnego wykończenia.
Modne w ostatnim czasie wnętrza typu Loft doskonale będą współgrały z doświetloną, wysoką klatką schodową z jednym oparciem. Balustrady powinny być wykonane ze szkła hartowanego, które nadaje wysokiej klatce schodowej lekkość. Decydując się na minimalistyczne wnętrze, warto zastosować stopnie mocowane na śrubach, które stworzą iluzję nieważkości oraz lekkości konstrukcji.
Wysoka klatka schodowa – inspiracje
Przestronny hol wejściowy jest pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzą goście. To właśnie to pomieszczenie kreuje pierwsze wrażenie i tworzy obraz postrzegania przestrzeni. Do projektu klatki trzeba więc podchodzić z dużą odpowiedzialnością i ostrożnie przeprowadzać jej aranżację. Dobranie odpowiedniego stylu, spójnego ze stylem wykończenia innych pomieszczeń, jest kluczem do sukcesu i wyjątkowego wyglądu pomieszczenia. Najważniejsze zasady podczas aranżacji wysokiej klatki schodowej to:
- klatka schodowa w domu powinna mieć jednolity lub bardzo zbliżony schemat kolorów. Zbyt duże różnice w kolorach mogą negatywnie i przytłaczająco wpływać na wygląd klatki schodowej,
- pomimo dużej wysokości, klatka schodowa powinna dyskretnie wyglądać we wnętrzu salonu – nie powinna ona stanowić głównego elementu wystroju,
- klatka schodowa powinna być kontynuacją korytarza – wysoką klatkę schodową należy pomalować w tym samym kolorze, który został użyty do drzwi, ram luster czy ozdobnych elementów, takich jak ramy do zdjęć i obrazów.
Harmonijny projekt wysokiej klatki schodowej
Wnętrze wykończone w nowoczesnym designie warto odpowiednio oświetlić. Odpowiednim wyborem będą reflektory sufitowe oraz oświetlenie LED schodów. W przypadku barokowego wykończenia, można postawić na wielopoziomowe żyrandole, nadające wyjątkowości całemu pomieszczeniu. Wysoka klatka schodowa ze schodami z deski barlineckiej może być także ozdobiona lustrami, pufami, wysokimi roślinami pokojowymi, meblami do przechowywania ubrań czy stołem z wazonem na kwiaty. Lustrzane powierzchnie skutecznie powiększają optycznie przestrzeń. Skutecznym sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni jest także pomalowanie ścian na czysty, biały kolor.