Czym umyć ściany z sadzy? Czyli czyszczenie ścian po pożarze

Data:

Podziel się z innymi:

Mycie ścian po pożarze nie jest łatwym zadaniem. Często niezbędnym krokiem do doprowadzenia mieszkania do porządku jest dekontaminacja, czyli proces, który  neutralizuje i usuwa substancje toksyczne. W tym artykule odpowiadam na pytanie, czym zmyć sadzę ze ściany – zapraszam do lektury!

Zobacz: Jak pomalować wysoką klatkę schodową? Praktyczne ściany i kolory

Czym umyć ściany z sadzy?

Czym umyć ściany z sadzy po pożarze? Niestety, ale sprawy nie załatwi gąbka i zwykłe płyny do mycia. Zabrudzenia, które są wynikiem pożaru, mogą po pierwsze: być toksyczne, a po drugie: ciężko jest je usunąć. Wiem, że inflacja uszczupla nasze portfele w zawrotnym tempie, ale w przypadku mycia ścian po pożarze, najlepiej jest się zwrócić do specjalistycznej firmy, która nie tylko doprowadzi ściany pod względem wizualnym, ale przeprowadzi dekontaminacje. 

Jak najczęściej wygląda czyszczenie ścian po pożarze? Pewnie Cię to zaskoczy, ale specjalistyczne firmy używają do tego suchego lodu. Kolejnym etapem jest ozonowanie, które zneutralizuje nieprzyjemny zapach spalenizny, którego naprawdę ciężko jest się samodzielnie pozbyć. 

W przypadku pożarów polecam tylko i wyłącznie specjalistyczną firmę. Dlaczego? Bo ściany i inne przedmioty po takich wypadkach mogą być toksyczne i nie ma co narażać swojego zdrowia. Jeśli jednak sadza nie jest wynikiem pożaru, a np.: kominka czy świec, to możesz spróbować poniższych sposobów.

Czym zmyć ścianę z sadzy?

  • płyn TENZI gran smog 
  • płyn EMI 7 
  • proszek HANSA do czyszczenia kominków

Nie jest to reklama – wszystkie powyższe detergenty polecane są na podstawie sugestii z forów i poradników z YouTube. 

Czym zamalować sadzę na ścianie?

Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie: Czym zamalować sadzę na ścianie?, ponieważ sadzy najpierw trzeba się pozbyć, zanim się ją zamaluje. Taki osad na ścianie nie tylko może dawać nieprzyjemny zapach w pomieszczeniu – może być również toksyczny. Najpierw powinieneś się zabrać za czyszczenie ścian po pożarze, a dopiero później je malować – czym? Jeśli ściany będą doprowadzone do względnego porządku, to możesz użyć dokładnie tego, co było na nich wcześniej. 

Czym zamalować sadzę na ścianie, gdy nie jest ona wynikiem pożaru, a wcześniej wspomnianego kominka czy świec, które źle ustawiliśmy? Gdy sadzy jest tyle, co kot napłakał, to najpierw spróbuj ją wyczyścić – myślę, że w tym wypadku sprawdzą się zwykłe płyny, które masz w domu – a później pomaluj to miejsce dokładnie taką samą farbą. Czyszczenie ścian po pożarze jest znacznie trudniejsze, a w dodatku możesz się przy nim nawdychać trujących substancji. Samodzielne działanie jest w porządku, ale w przypadku niewielkiej ilości sadzy. 

Czym umyć ściany w kotłowni?

Jako że kotłownia z ogniem ma do czynienia przez cały okres grzewczy (oczywiście nie bezpośrednio), to nic dziwnego, że na jej ścianach może pojawić się sadza. W tym roku ciężko o dobry jakościowo opał, przez co może być jej jeszcze więcej. 

Czym umyć ściany w kotłowni? W tym wypadku świetnie sprawdzą się wyżej wymienione płyny lub jakiekolwiek inne środki czystości, które przeznaczone są do pozbywania się tego typu osadów ze ścian. Zaopatrz się w odpowiedni detergent, wiadro z wodą i dużą szczotkę do mycia. Ten sposób sprawdzi się oczywiście tylko wtedy, gdy Twoja kotłownia nie ucierpiała w wyniku pożaru. Wtedy odpowiedź na pytanie: Czym umyć ściany w kotłowni? będzie zupełnie inna i chyba już wiesz jaka – zadzwoń do specjalistycznej firmy, która usunie trujące substancje powstałe w wyniku dużego ognia. Wiem, że już o tym wspominałam, ale uwierz mi – warto. Zarówno dla Twojego zdrowia, jak i oszczędzenia sobie nerwów, ponieważ w przypadku dużej ilości sadzy, wyżej wymienione płyny i proszki, najprawdopodobniej nie zdadzą egzaminu. Stracisz więc pieniądze, czas i może również zdrowie. 

Zobacz: Jakie rośliny posadzić przy ścianie domu? Rośliny na zachodnią i północną ścianę domu

Czyszczenie ścian po pożarze – podsumowanie

Podsumujmy sobie wszystkie informacje dotyczące tego, czym zmyć sadzę ze ścian. 

  • Jeśli sadza jest wynikiem pożaru, to jedynym dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy, która wie, jak pracować w takich warunkach, aby usunąć toksyczne związki, nieprzyjemny zapach i sadzę. Specjaliści zajmujący się pozbywaniem się takich osadów, stosują suchy lód, który daje niesamowite rezultaty i ozon, dzięki któremu pozbędziesz się zapachu spalenizny.
  • Jeśli natomiast sadza znalazła się na Twojej ścianie przez nieuwagę podczas palenia w kominku lub przez źle ustawione świeczki (czy przez jakikolwiek inny – mniej inwazyjny od pożaru – powód), to kup specjalistyczny środek do usuwania jej ze ścian. Wymienione przeze mnie detergenty sprawdziły się wielu osobom, ale może w sklepie z bardziej zaawansowaną chemią sprzedawca poleci Ci coś innego. Pamiętaj, aby podczas czyszczenia mieć założone rękawiczki. 

Już wiesz, czym umyć ściany z sadzy. Daj znać w komentarzu, czy skorzystałeś z usług jakiejś firmy, czy może poradziłeś sobie z nią samodzielnie – jeśli tak, jaki środek Ci w tym pomógł?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....