1 m3 betonu ile to kg, czyli ile waży m3 betonu?

Data:

Podziel się z innymi:

Ludzie pytają w internecie o naprawdę różne rzeczy. Niektóre zapytania bywają intrygujące, inne zwyczajnie śmieszą lub zaskakują. Dzisiaj będziemy wam wyjaśniać, ile waży beton, a konkretnie m3 betonu o określonych parametrach. Poniżej przeczytacie:

  • ile waży m3 betonu suchego,
  • ile waży m3 betonu b15,
  • ile waży m3 betonu b20,
  • ile waży m3 betonu b25,
  • ile waży m3 betonu b30. 

Myślicie, że to nie ma znaczenia i waga betonu zawsze będzie taka sama? Sprawdźcie poniżej, czy rzeczywiście tak jest. Już nie musicie szukać 1 m3 betonu ile to kg, bo właśnie trafiliście na tekst, który odpowie na to pytanie. 

1 m3 betonu ile to kg?

Każdy, kto zetknął się z budowlanką, zastanawia się nad kwestią: 1 m3 betonu ile to kg. Z betonu, wraz ze stalową konstrukcją, wykonywane są podłogi i sufity. A ile waży m3 betonu? Zasadniczo przyjmuje się, że 1 m3 betonu waży 2300 kg. 

Gruszka, która zajmuje się transportem betonu na budowę zwykle może pomieścić 9m3, a więc wraz z załadunkiem waży ponad 20 ton. 

Ile waży m3 betonu suchego?

Zanim odpowiemy na pytanie, ile waży m3 betonu suchego, wyjaśnijmy, czym jest suchy beton. To mieszanka cementu i kruszywa z niewielką ilością wody. Nie można go podawać przy pomocy pompy, bo nie jest tak płynny jak tradycyjny beton. 

Wykorzystuje się go przy budowie infrastruktury drogowej, ale także w ogrodzie pod krawężniki, kostkę brukową lub murek ogrodzeniowy. Jego zadaniem jest ustabilizowanie powierzchni, na której wykonywana będzie właściwa konstrukcja. Może być podawany bezpośrednio na grunt. Zbierze z niego wtedy wilgoć i uzyska odpowiednie parametry. 

A ile waży m3 betonu suchego? Waga kubika betonu suchego zależy od proporcji użytych składników i rodzaju kruszywa. Uściślając, ile waży m3 betonu suchego, można powiedzieć, że około 2000 – 2200 kg aż do 2600 kg. 

Ile waży m3 betonu b15?

Beton klasy b15 dziś określany jest jako c12/15. O tym, ile waży m3 betonu b15, trzeba wiedzieć chociażby po to, by określić, czy ta klasa betonu będzie odpowiednia do wykonania konkretnej konstrukcji. W przypadku betonu b15 kubik może ważyć do 2600 kg.  

Beton klasy b15 najczęściej wykorzystywany jest do wylewania tarasów, fundamentów, stropów oraz schodów. 

Ile waży m3 betonu b20?

Beton b20 to dziś klasa c16/20 i jest najbardziej powszechną mieszanką wykorzystywaną w budownictwie mieszkaniowym. Projektant, który decyduje o tym, jaki beton ma być użyty do wylania stropu albo ścian podpiwniczenia wie, ile waży m3 betonu b20 i do tego dobiera ilość i rodzaj stali potrzebnej do uzbrojenia konstrukcji. Waga 1m3 betonu b20 to około 2400 kg.

Ile waży m3 betonu b25?

Beton b25, inaczej c20/25. To, ile waży m3 betonu b25 w dużej mierze zależy od kruszywa, jakie zostanie użyte do jego produkcji. Przyjmuje się, że do wykonania betonu b25 potrzeba:  300 kilogramów cementu, 540 kilogramów piasku i około 1000 kg żwiru. Do całości dodaje się 145 – 150 litrów wody.

Beton b25, występujący w nomenklaturze jako beton półsuchy, wykorzystywany jest bezpośrednio na gruncie. Może być wylewany jako podłoże pod bruk, kostkę betonową i krawężniki. Ponadto w budownictwie mieszkaniowym wylewa się go pod ławy fundamentowe jako dodatkowe wzmocnienie. 

Ile waży m3 betonu b30?

Beton b30 (c25/30) jest bardzo wytrzymały. Obliczenia wskazują, że jest w stanie wytrzymać nacisk 300 kg na każdy cm2. Aby dowiedzieć się, ile waży m3 betonu b30 należy sprawdzić, jaki rodzaj kruszywa został użyty do jego wykonania. Najczęściej waga takiego betonu to powyżej 2600 kg, ale mniej niż 2800 kg. 

Informacje na temat tego, ile waży m3 betonu potrzebne są na etapie wykonywania projektu. Firma budowlana, która zajmuje się jego realizacją, musi postępować zgodnie z wytycznymi projektanta. Nikt bez zgody projektanta nie może wprowadzać zmian w zakresie materiałów konstrukcyjnych użytych do wybudowania domu. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....