Ile kosztuje asfalt? Cena za m2, koszt drogi

Data:

Podziel się z innymi:

Być może jesteś w trakcie przygotowywania placu lub zwyczajnie podjazdu, który marzy Ci się asfaltowy. To prawda, że właściwości fizyczne asfaltu plasują go bardzo wysoko w rankingu trwałości i wytrzymałości na różne uszkodzenia czy działanie temperatury. Pozwala on też zaoszczędzić dużo czasu już podczas wylewania go. Przy dobrze przygotowanym gruncie może to zająć zaledwie jeden dzień Nie straszne mu posypywanie solą w śnieżną zimę. Oprócz tego w porównaniu z innymi rodzajami nawierzchni podwórkowych, jego cena jest w miarę przystępna. 

Poczekaj jednak chwilę, gdyż “przystępna” w tym przypadku, wcale nie oznacza, że “koszt drogi asfaltowej jest tani”. Zanim jednak przejdziemy do tego, ile kosztuje wylanie asfaltu, tona asfaltu ile to m2, czy ile kosztuje tona asfaltu, powiedzmy sobie coś więcej, o jakie ceny były w poprzednich latach. Jest to ważne, szczególnie jeśli planujesz dopiero zbierać odpowiednią kwotę na wymarzoną wylewkę.   

Jeszcze w 2020 roku, cena za m2 asfaltu wynosiła 25 złotych. Oczywiście w zależności od rejonu mogła być ona niższa lub wyższa, ale taka była na tamten czas średnia. Rok później cena ta podskoczyła do 33 złotych za m2. Jak pewnie się spodziewasz, patrząc na kulejącą gospodarkę i mknącą niczym Pendolino inflacją cena za m2 asfaltu w 2022 roku jedynie wzrosła.

Asfalt – cena za m2 2022

Pewnie zastanawiasz się, ile kosztuje wylanie asfaltu? Jak wspomniałam wcześniej, cena za m2 asfaltu w 2022 znacznie podskoczyła. Już samo przygotowanie terenu pod wylewkę może nas kosztować 50-60 złotych za m2. Niestety Cena za m2 asfaltu w 2022 roku jest jeszcze wyższa. Ile kosztuje wylanie asfaltu teraz? W 2022 roku trzeba przygotowywać się na kwoty od 60 do 120 zł za m2. Tak, naprawdę aż tyle. Sama przecierałam oczy ze zdziwienia, ale tak właśnie liczą sobie fachowcy za tę przyjemność. 

Musisz też brać pod uwagę, że ogromny wpływ na cenę ma Twoja lokalizacja. W większych miastach będzie ona z pewnością łapała się górnej granicy. Z kolei przestrzegam Cię przed korzystaniem z usług kogoś, kto oscyluje w dolnej granicy. Jakość wykonania pozostawi Cię z pęczkiem zmartwień na kolejne lata, a użyte materiały z pewnością szybko sprawią, że w bolesny sposób odczujesz wszystkie związane z nimi negatywy. 

Tona asfaltu, ile to m2?

Kupując asfalt drogowy jako masę na zimno, warto wiedzieć, ile będziesz go potrzebował. Często można kupić cały zestaw worków z asfaltem w liczbie jednej tony. Brzmi niejasno i ciężko na oko określić – tona asfaltu, ile to m2? W zależności od tego, jak dużą powierzchnię zamierzasz pokryć, musisz zdawać sobie sprawę z tego, ile asfaltu będziesz potrzebował. Najlepiej znaleźć tę informację u producenta danej masy, który powinien zamieścić taką informację na swoim produkcie. Tona asfaltu, ile to m2? Przeważnie na jeden metr kwadratowy przypada około 20 kg asfaltu. W takim razie tona asfaltu będzie w stanie pokryć do 50 m2. 

Na tej podstawie jesteś w stanie wyliczyć sobie, ile worków asfaltu będzie potrzebne Tobie, w zależności od tego, jaki obszar chcesz pokryć. Znając już tę liczbę, warto jest, wiedzieć, ile kosztuje tona asfaltu.

Ile kosztuje tona asfaltu?

Wiesz już, ile kosztuje wylanie asfaltu, ale czy wiesz, ile kosztuje tona asfaltu? Powinno Cię w tym wypadku interesować jaką masę potrzebujesz i dobrać taką, której skład będzie najbardziej odpowiedni. Asfalt dzieli się na różne rodzaje, zaczynając od tego, do czego ma zostać przeznaczony (droga dojazdowa, parking, ścieżka), przez lokalizację, kończąc na tym, pod jakie obciążenie będzie użyty. Pamiętaj też, że nie jest on materiałem samonośnym i potrzebuje odpowiednio przygotowanego podłoża. 

Najtańszym rodzajem jest asfaltowanie jednowarstwowe, które stosowane jest na podwórkach i podjazdów. Solidniejszym, a co za tym idzie, również droższym rodzajem jest asfaltowanie dwuwarstwowe, które z kolei sprawdzą się przy placach, czy drogach dojazdowych. W zależności od tego, na który rodzaj się zdecydujesz i który będzie bardziej pasował do Twoich potrzeb, warto wiedzieć, ile kosztuje tona asfaltu. Ceny za worek masy asfaltu są różne, ale przeważnie wahają się w przedziale 30-40 złotych za 25kg. Po przemnożeniu tej kwoty razy czterdzieści wychodzi nam, ile kosztuje tona asfaltu. Jest to 1200-3000 złotych. Jak zatem wypada koszt drogi asfaltowej?

Koszt drogi asfaltowej

Jeżeli Twoim celem jest budowa drogi, którą zamierzasz zalać asfaltem, zapewne zastanawiasz się, jaki jest koszt drogi asfaltowej. Jest to oczywiście kwota zależna od wielu czynników, takich jak ile metrów kwadratowych drogi chcesz wybudować, jak również jakie będzie jej przeznaczenie. Wykonawcy często liczą sobie nieco ponad 5, a czasem nawet do 7 złotych za m2, asfaltu o grubości jednego centymetra. W przypadku jednorazowego asfaltowania warstwa ta będzie grubości 5-6 centymetrów, natomiast przy asfaltowaniu dwuwarstwowym, grubość ta, zwiększy się do 7-8 centymetrów. Po odpowiednim przeliczeniu wyjdzie nam, że metr kwadratowy cieńszej warstwy wyjdzie nas w granicach 27-33 złotych, a za metr grubszej i trwalszej warstwy zapłacimy 38-52 złote.

Jak widzisz, na wylanie asfaltu składa się zdecydowanie więcej czynników, niż można by pomyśleć na pierwszy rzut oka. Znasz już odpowiedzi na wiele istotnych kwestii, takich jak: tona asfaltu, ile to m2, jaki jest koszt drogi asfaltowej, jaka jest cena za m2 asfaltu w 2022 roku i jak bardzo różni się ona, od tego ile kosztuje wylanie asfaltu w poprzednich latach. Choć jest to zatrważający skok, musisz mieć na uwadze to, że z pewnością nie zmniejszy się ona w najbliższym czasie. Co więcej, może jedynie urosnąć. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na swoją inwestycję teraz, czy odłożysz ją w czasie w oczekiwaniu na to, że kiedyś przyjdą tańsze dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....