Ile pex na 1m2 podłogówki? Prosty kalkulator

Data:

Podziel się z innymi:

Dla laika wyliczanie kosztów ogrzewania podłogowego, to niełatwe zadanie. Pod uwagę należy wziąć bardzo dużo czynników, jednakże we wstępnej wycenie z pomocą przyjdą nam internetowe kalkulatory, dedykowane właśnie do tego zadania. Pomoże ocenić, czy instalacja będzie dla nas opłacalna i ile, np. rur PEX potrzebne będzie na 1 m2 podłogówki. Mimo wszystko, do tego zadania przyda się przynajmniej podstawowa wiedza o systemach grzewczych. Co powinniśmy o tym wiedzieć?

Ile pex na 1m2 podłogówki?

Rury PEX to najpopularniejszy materiał do tworzenia ciągów ogrzewania podłogowego. Cechują się brakiem pamięci kształtu – gdy się je wygnie nie powracają do swojej pierwotnej formy. Oprócz tego są odporne na wysokie temperatury, więc sumując nadają się do tego zadania idealnie. Zatem ile potrzeba rur PEX na 1 m2 podłogówki?

Długość jednego ciągu rur zależna jest od ich średnicy, jednak ostatecznie nie powinna wynosić więcej niż 150 m. Oto lista średnic w zestawieniu do maksymalnej długości:

  • 14×2 mm – 80 m,
  • 16×2 mm – 120 m,
  • 20×2,25 mm – 150 m.

Jeśli się do tego nie zastosujemy, musimy liczyć się z wystąpieniem możliwych problemów, jak chociażby trudnością z corocznym odpowietrzeniem rur. Jedna pętla (np. 120m) powinna starczyć na około 18-20m2. Kalkulując to na jeden 1 m2, wyjdzie nam około 5-6 m2. Jest to jednak wynik bardzo ogólny, którym nie należy się nadmiernie sugerować.

Ilość PEX na 1m2 ogrzewania podłogowego zależy również od gęstości ułożenia ciągu. Zazwyczaj odległość pomiędzy rurami wynosi od 10 do 30 cm. W zależności od naszych konkretnych potrzeb, ich gęstość będzie ulegać zmianie. Niektóre pomieszczenia, jak na przykład łazienka, potrzebować będą znacznie większych ilości ciepła, niż chociażby kuchnia. Wtedy ta odległość może wynosić nawet 5-10 cm

Tak więc, liczenie tego na własnym kalkulatorze, uwzględniając przy tym wszystkie istotne czynniki, jest niebywale trudnym zadaniem. Nawet jeśli mówimy tu o wstępnym kosztorysie, można dostać od tego wszystkiego bólu głowy. Czy jest jednak inny sposób na oszacowanie ilości rur PEX na 1m2 naszej podłogówki, bez konieczność konsultacji z fachowcem?

Zobacz: Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe? Doradzamy

Ile pex na 1m2 podłogówki – kalkulator 

Tu z pomocą przychodzą nam kalkulatory internetowe, które pomogą nam w tych wyliczeniach. Omówimy dwa z nich, które uznaliśmy za najbardziej przydatne.

Pierwszy kalkulator WAVIN sprawdzi się idealnie do sporządzenia wstępnego kosztorysu podłogówki. Pozwala na oszacowanie ceny konkretnej strefy domu, które dzieli na trzy: parter, poddasze i piwnice (oczywiście sumując też całość). Jest to o tyle przydatne, iż w zależności od specyfiki pomieszczenia, instalacja podłogówki może być w nim nieopłacalna, ze względu na chociażby zbyt dużą ilość potrzebnych rur PEX na 1 m2 naszego ogrzewania podłogowego.

Kolejnie równie pomocnym narzędziem jest kalkulatro firmy KAN. Różni się jednak dość mocno od swojego poprzednika. Przede wszystkim nie wyliczamy w nim ceny, a konkretne specyfikacje, np. potrzebną moc czy opór hydrauliczny, przez co jest on trochę bardziej skomplikowany. Wszystkie te parametry są jednak niesamowicie istotne, gdy uznaliśmy już, że potencjalna cena ogrzewania nas satysfakcjonuje. Determinuje to w końcu fizyczną możliwość instalacji podłogówki i to czy będzie działać w pożądany sposób.

Posiadając odpowiednie kalkulatory i podstawową wiedzę na temat ogrzewania podłogowego, możemy śmiało ruszać z wstępną, własnoręczną wyceną. Chcielibyśmy jednak na sam koniec podkreślić, że choć możliwe, te wyliczenia mogą czasem mocno różnić się od rzeczywistości. Więc jeśli zdecydujemy się na montaż podłogówki warto skonsultować całość ze specjalistą, by ten zweryfikował nasze obliczenia. Będziemy mieć wtedy absolutną pewność kosztów na jakie się decydujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...