Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe? Doradzamy

Data:

Podziel się z innymi:

Wyobraźcie sobie taki widok: jesteście w waszym świeżo wyremontowanym salonie. Za oknem pada śnieg, a wy grzejecie się pod kocem, na waszej wygodnej kanapie. Wtem zauważacie, że w waszym kubku skończyła się herbata. Co to za przyjemność grzać się pod kocem bez ciepłego napoju. Wstajecie więc i doznajecie najgorszego z uczuć — zimnej podłogi pod rozgrzanymi stopami. 

Jak uniknąć tego koszmarnego rozwoju wypadków? Prosto, wystarczy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe. Jest to rozwiązanie zdecydowanie przyjemniejsze i zdrowsze dla ciała, ponieważ rozchodzenie się temperatury od podłogi zapewnia najcieplejszą temperaturę przy stopach, gdzie jest to najpotrzebniejsze. 

Jeżeli zdecydujecie się na ogrzewanie podłogowe, staniecie przed wyzwaniem dobrania odpowiedniego podkładu pod instalację grzewczą. Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wybrać? Czy podkład pod panele i ogrzewanie podłogowe jest niezbędny? Jaki wybrać podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne, a jaki na elektryczne? Wreszcie co położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe, jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe dostępne są na rynku? Jeżeli frapują was te pytania, to trafiliście na odpowiedni artykuł.

Sprawdź: Jaka grubość paneli?

Czy można położyć panele bez podkładu? 

Zacznijmy od podstawowych informacji: czy podkład pod panele i ogrzewanie podłogowe jest niezbędny. Odpowiedź jest bardzo prosta. Jakikolwiek podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe jest niezbędny. Bez niego nie mamy co liczyć na prawidłowe funkcjonowanie systemu grzewczego. W przypadku jego braku panele przestają odpowiednio przewodzić ciepło, odkształcają się w wyniku czego, ulegają zniszczeniu.

Dzięki temu, że położymy podkład pod panele z ogrzewaniem podłogowym, zyskamy:

  • amortyzację, dzięki której nasze panele nie będą przesadnie się uginać 
  • wyrównanie powierzchni podłogi, w celu otrzymania równej powierzchni
  • izolację, która przewodzi ciepło do paneli
  • izolację akustyczną, za którą na pewno podziękują nam sąsiedzi

Już wiecie, jaki ważny jest podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe. Co zatem położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Sprawdź: Panele winylowe — czy są rakotwórcze? Czy są szkodliwe?

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe? 

Najważniejszą zasadą przy podejmowaniu decyzji, jakiego podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe użyć, jest dostosowanie rodzaju podkładu do zakupionych paneli podłogowych. 

Drugim elementem, na jaki trzeba zwrócić uwagę, przy wyborze podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe, jest opór cieplny. Na rynku dostępne są różne podkłady np. z maty kwarcowej, tektury, korka albo pianki poliuretanowej. Najważniejsze, by wybrać izolację o niskim oporze cieplnym — w ten sposób nieważna, na jaki typ podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe się zdecydujemy, będzie on dobrze przewodził ciepło.

Już wiecie, na jakie cechy podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe zwrócić uwagę i co położyć (korek, pianka itd.) pod panele na ogrzewanie podłogowe. Teraz przejdźmy do zagadnienia, jakie grubości podkładów pod panele na ogrzewanie podłogowe są dostępne na rynku.

Sprawdź: Czym myć panele? Panele bez smug, na wysoki połysk. Prosty sposób 

Jaką grubość podkładu pod panele na ogrzewanie podłogowe?

Grubość podkładu pod panele w ogrzewaniu podłogowym jest niezwykle istotna. Niezależnie od tego, na jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe wybierzemy, będzie liczyć się ich grubość.

Dużo zależy oczywiście od grubości samych paneli, ale również od rodzaju pomieszczenia, w którym będziemy montować ogrzewanie. Dla pomieszczeń typu salon czy sypialnia, które nie posiadają dużego potencjału do zawilgocenia, zaleca się stosowanie grubości podkładu pod panele na 5 mm. Ogrzewanie podłogowe w kuchniach czy łazienkach to już inna bajka. Jakie podkłady pod panele na ogrzewanie podłogowe sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach o dużej wilgotności? Powinniście wybrać podkład o grubości 4 mm. Pomieszczenia o wysokiej wilgotności powinny schnąć szybciej, także dodatkowe ciepło jest w nich wskazane. Niewskazane jest natomiast zakładanie pianek i izolacji o grubości 3 mm.

Wiecie już, na jakiej grubości i co położyć pod panele na ogrzewanie podłogowe. Teraz dowiedzmy się jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne wybrać.

Sprawdź: Maty grzewcze – opinie, czy warto, co mówią na forum?

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne? Co mówią na forum? 

Zakładając ogrzewanie podłogowe, możemy zdecydować się na dwa jego warianty: elektryczni i wodny. Ten drugi jest faworytem na forach internetowych, ponieważ lepiej rozprowadza ciepło i jest niezawodny. Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne wybrać? W celu znalezienia odpowiedzi zajrzeliśmy na fora w tematy o tym, jakie podkłady pod panele na wodne ogrzewanie podłogowe warto się zdecydować. Zdecydowanymi faworytami były te trzy rodzaje podkładu:

  • Podkłady z polietylenu o wysokiej gęstości (PEHD) 
  • Poleca się je, gdy poszukiwane są opcje na to jaki podkład pod panele, na ogrzewanie podłogowe wodne będzie najlepszy do pomieszczeń wilgotnych. Chronią przed wilgocią.
  • Podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM)
  • Podkład poliuretanowy ze zintegrowaną folią paroizolacyjną i taśmą to szybko się układa, zapewniając komfort użytkowania oraz trwałość podłogi.
  • Podkłady z tekstury falistej 
  • Polecany w szczególności kiedy zastanawia was jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe wodne będzie najbardziej wyciszający. Zapewnia również wyrównanie i odciążenie, dlatego dobrze sprawdzi się na poddaszach.

Podkład pod panele ogrzewanie podłogowe — na co uważać? 

Przede wszystkim na kwestie poruszone już wcześniej w tym artykule — trzeba dobrze sprawdzić kompatybilność paneli i podkładu, na jaki się zdecydujemy. Niezależnie od tego, jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe się wybierzemy, musimy zwrócić uwagę na jego grubość i zdolność do przewodzenia ciepła. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...