Jaka grubość paneli?

Data:

Podziel się z innymi:

Dawno temu, kiedy remontowałem mieszkanie jedną z kwestii, która sprawiła mi kłopot, był dobór paneli podłogowych. Temat budżetu remontowego stawał się napięty i zastanawiałem się, czy mógłbym przyoszczędzić właśnie na nich. Zdecydowałem się poruszyć ten temat tutaj, przez wzgląd na obecną sytuację ekonomiczną. Większość osób, które rozpoczęły remont jeszcze przed kryzysem ekonomicznym, z którym się mierzymy, mogło nie spodziewać się podwyżki cen w sklepach budowlanych. W związku z tym chciałem wam przedstawić moją perspektywę. 

Grubość paneli podłogowych posiada kilka wariantów, a ich dobór uzależniony jest od kilku czynników. Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na parę podstawowych pytań: jak intensywnie będziemy tę podłogę użytkować? Mieszkając samotnie, bez innych domowników, dzieci, psów, kotów czy żółwi lądowych, nie będziemy musieli decydować się na najgrubszą z panelowych opcji. Podobnie sprawa ma się przy problemie, jaką grubość paneli wybrać, decydując się na ogrzewanie podłogowe. Jak widzicie, wybór nie jest prosty.

Postaram się doradzić wam, jaka grubość paneli będzie najbardziej wydajna, jaką grubość paneli wybrać decydując się na ogrzewanie podłogowe i jaką wybrać grubość paneli z podkładem. 

Grubość paneli podłogowych z podkładem

Grubość paneli podłogowych z podkładem uzależniona będzie od kilku elementów. Decydując się na konkretną grubość paneli podłogowych, musicie pamiętać o ważnym elemencie — mianowicie o podkładzie i folii PE. Niezależnie od tego, na jaki podkład się zdecydujemy (jest ich kilka rodzajów) zawsze musimy wliczyć jego wysokość w ogólny rozrachunek zmniejszenia odległości między sufitem a podłogą. 

Sprawdź: Czy panele winylowe się rysują? Rysy na panelach winylowych

Podkład to nic innego jak materiał, mający za zadanie pomóc ugruntować panele do podłoża. Fachowo nazywa się to podkład pod podłogę pływającą, czyli taką, która nie jest bezpośrednio przymocowana do podłoża. Rodzajów podłoża jest naprawdę dużo, w zależności od tego, z jakim rodzajem betonu pracujemy oraz od tego czy nasza podłoga jest krzywa. Grubość paneli podłogowych z podkładem nie nie wygląda jakby miała się znacząco zmienić, ale dodatkowe 5 czy 7 mm może zrobić różnicę. 

Jeśli chodzi o folię PE, to spotkałem się z dwoma podejściami. Pierwsze mówi o tym, że nie jest ona wymagana jeżeli nie mamy do czynienia z podłogą narażoną na zbytnią wilgoć. A drugie podejście, z którym osobiście się zgadzam, mówi o tym, że nigdy nie wiesz, na ile wilgoci będzie narażona twoja podłoga. Folia położona razem z podkładem da wam pewność, że pod waszą posadzką nie rozwinie się grzyb albo inne świństwo. Dlatego trzeba pamiętać, że w grubość paneli podłogowych z podkładem trzeba wliczyć zarówno folię PE oraz podkład właściwy.

Jaka grubość paneli na ogrzewanie podłogowe?

Robiąc remont, sam zastanawiałem się jaką grubość paneli na ogrzewanie podłogowe wybrać. Jak już wspomniałem, dostępne grubości paneli są różne. Najcieńsze z nich dostępne są w rozmiarze 6 mm, a najgrubsze mogą mieć nawet 22 mm. Decydując się na konkretną grubość, musimy pamiętać, że wraz z położeniem tych paneli podniesiemy również wysokość pokoju, co może stać się problematyczne. Mój przyjaciel zdecydował się na jedną z najgrubszych możliwości, ale zapomniał on o tym, że podłoga nie będzie już równa. Położone w przedpokoju kafle nie były tak grube i teraz kolega skazany jest na uskok pomiędzy pokojami. Niby nic, ale kiedy ciągnie się za sobą odkurzacz czy cokolwiek innego to potrafi wkurzać. Co prawda im grubsze panele tym podłoga bardziej stabilna i wytrzymalsza, ale optymalną grubością paneli jest 8 mm.

Sprawdź: Jak i czym zmyć żywice, klej z paneli podłogowych?

Jak łatwo się domyślić, im grubszy panel, tym bardziej będzie on zatrzymywał siłę grzania. Położenie zbyt grubych paneli będzie dawało efekt przeciwny do zamierzonego. Zatem jaka grubość paneli na ogrzewanie podłogowe wybrać? Najlepszym wyborem będzie zdecydowanie się na grubość paneli podłogowych mniejszą niż 10 mm. Nie można też przesadzić w drugą stronę — jeżeli zdecydujemy się na zbyt cienkie panele, to najprawdopodobniej ulegną one odkształceniu przez wzgląd na ciągłe wystawienie na zmiany temperatur. 

Warto zwrócić uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła, który oznaczony jest na opakowaniach paneli literą R. Przewodzenie ciepła to zdolność materii do przekazywania energii. Jeżeli chcemy upewnić się, czy podłoga, na którą się zdecydowaliśmy, będzie odpowiednia dla ogrzewania podłogowego, powinniśmy przyjrzeć się jej wartości R. W przypadku kiedy współczynnik R będzie zbyt niski, to nawet decydując się na najcieńsze panele i tak nie będziecie zadowoleni z efektu końcowego, możecie mi wierzyć. Najniższą wartość, na którą możecie się zdecydować to około 0,08 m2K/W. Podobnie jak z grubością paneli, nie powinniście przesadzać również w drugą stronę — opór cieplny podłogi (łącznie z podkładem) nie powinien przekraczać 0,15 m2K/W. Dlatego bardzo istotne jest, jaką grubość paneli na ogrzewanie podłogowe wybierzecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Nowości jesienne w Aura Candles. Zapachy, które oczarują Twój dom

Jesień to pora roku sprzyjająca i zachęcająca do spędzania czasu w domowym zaciszu. To również idealny moment na...

ZTE Z1320 – stabilne i niezawodne WiFi

ZTE Z1320 to router zaprojektowany z myślą o użytkownikach, którzy oczekują szybkiego i stabilnego połączenia Wi-Fi w całym...

Materace Hilding Anders dla całej rodziny – 5 korzyści

Szukasz najlepszych materaców do swojego domu? Zależy Ci na wysokiej jakości produkcji? Postaw na asortyment szwedzkiego producenta! Materace...

Dlaczego warto wybrać mały domek ogrodowy?

Małe domki ogrodowe zyskują coraz większą popularność, a ich urok oraz funkcjonalność przyciągają wielu entuzjastów ogrodnictwa i osób szukających dodatkowej przestrzeni. Wybierając mały domek, inwestorzy często kierują się nie tylko wyglądem, ale także praktycznymi korzyściami. Mniejsze domki są zazwyczaj tańsze w budowie i utrzymaniu, a ich rozmiar sprawia, że łatwiej je wkomponować w istniejący krajobraz ogrodu....