Jakiś czas temu w sieci zaczęły pojawiać się informacje i pytania odnośnie paneli winylowych i ich szkodliwości dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Postanowiłem zagłębić się w temat, ponieważ panele winylowe w ostatnich latach zaliczają wyżyny popularności wśród osób wykańczających mieszkania i domy. Panele winylowe są popularne, ponieważ zdecydowanie przebija w cenie swój drewniany odpowiednik. Panele winylowe stanowią również doskonałą izolację akustyczną i termiczną, a także wykazują się dużą elastycznością. Posiadając panele winylowe, nie trzeba się martwić o szkodliwość wilgoci, ponieważ są one wodoodporne i przeciwdziałają rozwojowi grzybów. Niestety panele winylowe zawierają również związki nazywane ftalanami, które podnoszą wiele pytań i zainteresowania swoją obecnością odkąd zaczęto prowadzić intensywne badania nad ich szkodliwością.
Zagłębiłem się w temat panele winylowe a zdrowie, by móc odpowiedzieć wam jednoznacznie czy panele winylowe są zdrowe i bezpieczne do użytkowania. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na pytanie, czy panele winylowe są szkodliwe oraz, czy istnieje możliwość, że panele winylowe są rakotwórcze.
Czy panele winylowe są szkodliwe?
Kwestia panele winylowe a zdrowie poruszyła ostatnio forami budowlanymi. Skąd wzięły się pytania o to czy panele winylowe są szkodliwe? Podejrzenia zostały sformułowane przy okazji upowszechnienia się badań na temat ftalanów, których używa się przy produkcji paneli winylowych.
Pewnie jesteście ciekawi, czym są ftalany i jak wpływają na kwestię panele winylowe a zdrowie. Ftalany to związki chemiczne, konkretnie sole i estry kwasu ftalowego, które do niedawna powszechnie wykorzystywano w różnorodnych gałęziach produkcji. Powszechnie nazywa się je plastyfikatorami, ponieważ odpowiadają za nadawanie tworzywom sztucznym elastyczności, dzięki czemu stają się one bardziej wytrzymałe, a ich parametry użytkowe znacznie się poprawiają. Są one związkami bardzo uniwersalnymi, właściwie na każdym kroku możemy natknąć się na ich obecność w otaczających nas przedmiotach czy żywności. Jeżeli kiedykolwiek w swoim życiu żuliście gumę balonową, to mieliście z nimi bezpośrednią styczność — guma arabska zawarta w tym produkcie tworzona jest z wykorzystaniem właśnie pochodnych ftalanów. Prócz tego ftalany wykorzystuje się również w produkcji innych produktów — poza przemysłem budowlanym i spożywczym znajdziemy go również w produktach higienicznych i przeznaczonych do włosów, w ubraniach, zabawkach dla dzieci, przemyśle farmaceutycznym i medycznym oraz wielu innych.
Sprawdź: Czy panele winylowe się rysują? Rysy na panelach winylowych
Ftalany wykazują właściwości lipofilne — innymi słowy mają skłonność do rozpuszczania się w tłuszczach. Zakładam, że nie wylewacie każdego dnia na swoją podłogę oleju lub innych tłustych substancji, ale długoterminowe użytkowanie podłogi winylowej może się wiązać z takim zagrożeniem. Również pod wpływem promieniowania UV lub temperatury większej niż 50°C uwalniają się z zawierających je powierzchni. Panele winylowe mają zatem niską szkodliwość, ale poddawane codziennemu użytkowaniu mogą zacząć wytwarzać szkodliwe dla zdrowia substancje.
Ftalany mogą wnikać do organizmu drogą wziewną, poprzez wdychanie przez nas kurzu, który “podłapuje” te związki kiedy dochodzi do ich uwolnienia. Czy panele winylowe są zatem zdrowe? Te, które zawierają w sobie ftalany, mogą zdecydowanie wpłynąć na jakość naszego zdrowia.
Panele winylowe — rakotwórcze?
Ftalan benzylu butylu, w skrócie BBP, wykorzystywany jest w przemyśle budowlanym do produkcji podłóg winylowych, taśm produkcyjnych dla żywności, sztucznej skóry oraz oznaczeń i słupków drogowych.
Jak wynika z najnowszych badań, ftalany mają szkodliwy wpływ na wiele obszarów naszego zdrowia. Działają w sposób niepożądany na zdrowie reprodukcyjne, układ hormonalny i nerwowy jak również mają wpływ na rozwój nowotworów. Jeśli spotkaliście się wcześniej z opinią, że panele winylowe są rakotwórcze, to oskarżenie to jest w pełni uzasadnione, chociaż większość badań wciąż operuje na badaniu wpływu ftalanów używanych w produktach kosmetycznych i spożywczych. Kwestia panele winylowe a zdrowie jest zatem wciąż niejasna. W 2017 roku Komisja Europejska zdecydowała o ograniczeniu stosowania ftalanów w produktach konsumenckich, dlatego obecnie nic co zostało uznane za zagrażające zdrowiu, nie jest dopuszczone do produkcji na terenie Unii Europejskiej.
Sprawdź: Czym zagruntować posadzkę pod panele?
Dla bezpieczeństwa własnego i reszty waszych domowników warto przed wyborem paneli winylowych sprawdzić ich skład — jeśli będziecie mieli możliwość wyboru pomiędzy panelami winylowymi ze związkami ftalowymi i takimi bez nich, warto zdecydować się na tę drugą opcję. Mam nadzieję, że poniższym artykułem odpowiedziałem na wasze niepokoje związane z kwestiami “panele winylowe szkodliwość”, “panele winylowe a zdrowie” oraz czy pytaniem, czy panele winylowe są zdrowe, czy może panele winylowe są rakotwórcze.