Co położyć na stare płytki na podłodze? Czym zakryć płytki?

Data:

Podziel się z innymi:

Niedawno rozmawiałem z moim przyjacielem, który remontował swoje mieszkanie jeszcze w latach 90, zanim urodziły mu się dzieci. Teraz wszystkie jego pociechy wiją już własne gniazda, a on sam przyznał, że chyba czas na odświeżenie wystroju mieszkania. Musicie wiedzieć, że orłem remontów to on nie jest, a jako że też miałem w tym czasie dużo na głowie, nie mogłem mu specjalnie pomóc w bardziej gruntownym remoncie. Zamiast tego w ramach pomocy, zrobiliśmy wspólną burzę mózgów, która zaowocowała listą całkiem prostych i szybkich sposobów na odświeżenie mieszkania. Skupiliśmy się w szczególności na takich zagadnieniach jak: 

  • co położyć na stare płytki na podłodze 
  • co położyć na stare płytki podłogowe w kuchni 
  • co położyć na płytki w przedpokoju
  • co położyć na stare płytki w łazienkach

Przez wzgląd na znikome umiejętności budowlane mojego przyjaciela, staraliśmy się znaleźć rozwiązania odpowiadające jego poziomowi umiejętności. Jeśli podobnie jak on nie wiecie czym zakryć płytki na podłodze w przedpokoju, czym zakryć stare płytki w kuchni na podłodze lub czym zakryć stare płytki na podłodze w salonie to zapraszam was do dalszej lektury. 

Czym zakryć płytki na podłodze?

W zależności od tego, jakiego efektu oczekujecie, bądź jak daleko jesteście gotowi posunąć się przy planowaniu remontu, możecie zdecydować się na kilka rozwiązań. Postanowiłem podzielić zebrane przeze mnie pomysły, na kilka różnych pomieszczeń, ale nie musicie ograniczać się do podanych poniżej przykładów. Każde rozwiązań możecie zastosować w dowolnym pomieszczeniu. Koncepcje co położyć na stare płytki podłogowe w kuchni, mogą być równie dobrze zastąpione pomysłami z działu czym zakryć stare płytki na podłodze w przedpokoju. 

Sprawdź: Czym zagruntować posadzkę pod panele?

Pamiętajcie, że dużo zależy od podłoża, z którym pracujecie. Jeżeli zastanawiacie się czym zakryć stare płytki na podłodze, to sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana niż w przypadku w miarę nowej podłogi. Przede wszystkim powinniście zastanowić się, w jakim stopniu zniszczona jest podłoga, z którą przyszło wam pracować. W przypadku podłoża bez odprysków, pęknięć, urwanych elementów czy braków i ubytków możecie śmiało pracować na takim podłożu, które macie. W przypadku jakichkolwiek ubytków warto zadbać o to, by chociaż w minimalnym stopniu podreperować stan waszej podłogi. 

Co położyć na płytki w przedpokoju? 

Myślę, że pierwszy z naszych pomysłów w temacie co położyć na płytki w przedpokoju, nie zaskoczy nikogo. Najprostszym i pierwszy z naszych pomysłów na odświeżenie wyglądu podłogi był dywan. Jasne, nikt nie nazwałby tego renowacją, ale robiąc tę listę, towarzyszył mi kompan, którego głównym celem było szybkie i proste osiągnięcie efektu. 

Dywany czy chodniki dostępne są w każdym możliwym rozmiarze i kolorze, jaki można wymyślić. Dodatkowo będą kosztowały was znacznie mniej niż jakakolwiek inna próba przeprowadzenia remontu. Dlatego jeżeli zastanawiacie się co położyć na płytki w przedpokoju, odpowiedź jest prosta — chodniczek albo dywan. 

Sprawdź: Glazura a terakota – co to jest, jakie są różnice?

Co położyć na stare płytki na podłodze?

Zastąpienie starych paneli czy podłóg to kosztowny i bardzo pracochłonny proces. Istnieje na szczęście całkiem prosty i rozsądny w cenie zamiennik paneli drewnianych, który dodatkowo możecie ułożyć sami, bez pomocy majstra. Co zatem położyć na stare płytki na podłodze? Moją propozycją są panele winylowe. Są to proste w montażu, alternatywne pokrycia podłogowe. Do ich montażu nie potrzebujemy ani specjalnych umiejętności, ani specjalistycznego sprzętu.  

Panele winylowe  swoją fakturą i nadrukiem potrafią imitować wiele rodzajów podłoża — od drewna, poprzez kamień czy beton, a na kafelkach kończąc. Panele winylowe mogą wydawać się prowizorycznym rozwiązaniem, ale prawidłowo ułożone dają trwały efekt i wyglądają jak inne produkty wysokiej jakości. 

Przed zakupem warto zapoznać się ze składem kupowanych paneli. Ważne by nie zawierały w sobie związków ftalanu. Dlaczego warto zdecydować się na produkty bez dodatku tych środków chemicznych, możecie dowiedzieć się z tego artykułu: [Panele winylowe – czy są rakotwórcze] Jeśli nie macie czym zakryć starych płytek na podłodze, to panele winylowe będą jak znalazł. 

Co położyć na stare płytki w kuchni? 

Stare płytki w kuchni możemy potraktować sposobem podobnym do tego prezentowanego przy problemie co położyć na stare płytki na podłodze. Winylowe komponenty produkowane są również w formie kafli. Nie musicie się również martwić o podniesienie się podłoża względem sufitu. Płytki winylowe charakteryzują się niską wysokością montażu — ich szerokość zwykle nie przekracza trzech milimetrów. W związku z tym nie musicie martwić się szlifowaniem drzwi ani innymi zabiegami tego typu. 

Jeśli zastanawiacie się, co innego możecie położyć na stare płytki podłogowe w kuchni, to inną opcją jest  pokrycie ich naklejkami przeznaczonymi do używania na płytkach kuchennych lub łazienkowych. Naklejki te wykonane są z folii samoprzylepnej PCV i sprawdzają się nawet w pomieszczeniach o wysokiej wilgotności. Oprócz położenia dywanu jest to najprostsze rozwiązanie ze wszystkich, które wam tu zaproponuję. Zaledwie w kilka godzin możecie otrzymać końcowy efekt, a dodatkowym atutem jest to, że całe zamieszanie odbędzie się bez pyłu czy nadmiernego trudu.  

Stare płytki można odnowić za pomocną specjalnych naklejek

Co położyć na stare płytki w łazienkach? 

Na koniec zostawiłem wymagającą największej ilości zabawy opcję, ale również dającą najlepsze i najtrwalsze efekty renowacyjne. Brak zadowolenia ze starych kafelek w łazience pojawia się u wielu osób. Moda zmienia się szybko i niegdyś trendy kafelki z motywem morskich fal nie cieszą już oka jak dawniej. Wszystko da się naprawić przy pomocy farb renowacyjnych. Cokolwiek zdecydujecie się położyć na stare płytki w łazienkach, farba renowacyjna będzie dokładniejsza i wydajniejsza od reszty sposobów. W przypadku łazienki mamy do czynienia również z powierzchnią pionową (kafelki na ścianie) i zajmującą dużą przestrzeń. Niezależnie od tego, na jaką farbę renowacyjną do kafli się zdecydujecie, nie musicie się martwić przemakaniem czy problemami związanymi z wilgocią. Wystarczy, że kupicie taką przeznaczoną do pomieszczeń łazienkowych — są one wodoodporne i dobrze zachowują się w towarzystwie wilgoci.

Jeżeli zmagacie się z problemem, co położyć na naprawdę stare płytki w łazienkach, to możliwe, że jedyną drogą ratunku będzie dla was ich wymiana. Natomiast jeżeli ocenicie, że wasze kafelki nadają się jeszcze do użycia, to możecie śmiało odnowić ich wygląd poprzez malowanie. Mam nadzieję, że zainspirowałem was do przeprowadzenia prostej renowacji i odpowiedziałem na wasze pytania o to co położyć na wasze stare płytki na podłodze w kuchnie, w łazience oraz przedpokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...