Płytki ceramiczne są wciąż jednym z najpopularniejszych rodzajów wykończeń podłogowych i ściennych. Sprawdzają się w różnego rodzaju pomieszczeniach, a także na zewnątrz. Różnice między płytkami to nie tylko ich kolor i faktura, ale przede wszystkim materiał, z jakiego zostały wykonane. Do najpopularniejszych rodzajów należą glazury i terakoty, które choć podobne, znacznie różnią się od siebie walorami użytkowymi. Poniżej wszystko, co warto wiedzieć o glazurach i terkotach.
Co to jest glazura?
Żeby lepiej zrozumieć różnice pomiędzy glazurą a terakotą należy wpierw zapoznać się z ich właściwościami i wiedzieć, co to jest glazura. Tak, jak już wcześniej zostało wspomniane są to płytki w obu przypadkach, ale mają inny skład.
Najłatwiej wytłumaczyć, co to jest glazura poprzez jej właściwości. Potocznie nazywana jest także fajansem, ponieważ to właśnie z niego jest wytwarzana. W skład glazury wchodzi mieszanka gliny, skalenia i kwarcu. W efekcie płytki są dość cienkie i mało wytrzymałe. Tym bardziej, iż ich wierzchnią warstwę stanowi szkliwo. Najprościej mówiąc, są one kruche, więc łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Nie są także odporne na mróz, więc nie nadają się do użytku zewnętrznego. Glazura nie ma także wysokiej odporności na ścieranie, więc nie jest odpowiednia na posadzki. Gładka glazura nie chłonie wody i jest odporna na środki chemiczne.
Wiedząc już, co to jest glazura pozostaje pytanie – gdzie w takim razie ją stosować? Najlepszym zastosowaniem dla niej są płytki naścienne w pomieszczeniach. Przede wszystkim nadaje się idealnie do łazienek, ponieważ jest wodolubna i przy tym jednocześnie odporna na środki chemiczne. Dodatkowo, gładka glazura zapewnia wiele możliwości kolorystycznych i w kwestii struktury, więc można dopasować ją do stylu pomieszczenia z łatwością.

Co to jest terakota?
Z kolei, co to jest terakota i czemu jest podobna do glazury. Płytki są podobne do siebie z wyglądu, lecz mają różne właściwości. Glazury i terakoty powstają z gliny, ale jej czystość i ich sposób wytwarzania jest inny. Terakota produkowana jest z kamionki, czyli oczyszczonej i drobnoziarnistej gliny, a nie jak glazura z mieszanki gliny z innymi substancjami.
Terakota znana i wykorzystywana jest już od tysięcy lat, ponieważ chętnie korzystano z niej w starożytności. Wiedząc, co to jest terakota warto także poznać jej właściwości, bo to one decydują o jej wyborze podczas remontów i budowy. Terakota cechuje się wysoką wytrzymałością, w tym także na ścieranie. Dodatkowo, jej atrybutem jest także antypoślizgowość. Z tego powodu może być wykorzystywana jako płytki podłogowe. Terakota może być nieszkliwiona lub zabezpieczona ochronną warstwą – ta pierwsza ma wysoką nasiąkliwość, jest hydrofilna i nie nadaje się przez to do pomieszczeń o dużej wilgotności. W takich przypadkach należy wybierać dodatkowo zabezpieczoną przed wilgocią terakotę. Płytki z terakoty mogą zostać wykończone na mat lub połysk.
Glazura a terakota – różnice
Wiedząc już, co to jest terakota i glazura oraz znając ich podstawowe właściwości, można z łatwością zauważyć najważniejsze różnice. Po pierwsze, oba materiały mają inną wytrzymałość. Glazura jest znacznie delikatniejsza i bardziej krucha. Jednocześnie jest dzięki temu lżejsza i łatwiejsza w montażu. Za to terakota jest bardziej uniwersalna, ponieważ nada się zarówno do kafelkowania ścian i podłóg. Oba materiały jednak nie sprawdzają się do wykładania na zewnątrz, gdyż nie są odporne na mróz i w większości przypadków na dużą wilgoć. Terakota, żeby była odporna na wsiąkanie wody musi zostać odpowiednio zabezpieczona. Na rynku można powoli dostać płytki terakotowe do stosowania na zewnątrz, ale są one mało dostępne, gdyż stanowią stosunkową nowość i ten rodzaj wciąż się dopiero kształtuje. W kwestii różnic wizualnych między glazurą, a terakotą to są one do siebie bardzo podobne, ale ta druga zapewnia nieco większe możliwości. Terakota może być produkowana o wykończeniu matowym lub błyszczącym. Z kolei glazura zawsze ma wykończenie lakierowane.