Średnica rury kanalizacyjnej – jakie rury do kanalizacji?

Data:

Podziel się z innymi:

Planujesz budowę domu jednorodzinnego? A może przeprowadzasz kompleksowy remont nieruchomości? Jedną z podstawowych czynności, które należy wykonać w ramach modernizacji bądź wznoszenia obiektu budowlanego, jest stworzenie systemu kanalizacyjnego. Poprawne działanie kanalizacji stanowi wynikową kilku czynników, takich jak nachylenie, sposób łączenia rur oraz ustanowienie ich odpowiedniej średnicy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rury kanalizacyjne – średnica w zależności od umiejscowienia.
  • Jakie rury do kanalizacji sprawdzą się najlepiej?
  • Jakie są rozmiary rur kanalizacyjnych?
  • Na co zwracać uwagę przy wyborze rur kanalizacyjnych?

Jakie rury do kanalizacji?

Powszechną praktyką jest stosowanie rur o średnicy około 100 milimetrów w toaletach oraz 40-50 milimetrów w łazienkach i kuchniach. Dlaczego rozmiary rur kanalizacyjnych są tak zróżnicowane? Różnica ma związek z dwoma czynnikami. Po pierwsze, urządzenia sanitarne w toalecie wymagają użycia dużej ilości wody w krótkim czasie. Co więcej, w toalecie pojawiają się stałe frakcje, dlatego zbyt mała średnica rury kanalizacyjnej może doprowadzić do ciągłego zatykania się ustępu. W przypadku umywalek, bidetów czy pisuarów rozmiary rur kanalizacyjnych są średnio o połowę mniejsze. Warto przy tym zaznaczyć, że w rurach żeliwnych średnica maleje wraz z upływem czasu, zważywszy na zanieczyszczenia osadami i zamuleniem. W zależności od liczby kondygnacji stosuje się określone rodzaje rur. W budynkach pięciopiętrowych są to rury, których średnica wynosi 100 mm, natomiast w budynkach wyższych – 150 mm. Co ciekawe, poziomy obszary ściekowe (wspólne dla kilku mieszkań bądź łączące kilka pionów) mogą mieć średnicę, która dochodzi nawet do 200 mm.

Rury do zewnętrznego odpływu mają kolor pomarańczowy. W zależności od ilości ścieków ich średnice mogą wynosić odpowiednio: 110, 125, 160, 200, 250, 300, 400 i 500 mm. Z kolei rozmiar ściany zaczyna się od 3 mm. W miejskich systemach kanalizacyjnych wykorzystuje się konstrukcje o średnicy 200 mm. Na szczególną uwagę zasługuje system kanalizacji ciśnieniowej z pompą. Aby uzyskać optymalną wydajność i wymaganą wytrzymałość należy zastosować rury z nieplastyfikowanego PCV o odpowiednio większej grubości. Aby wybrać właściwe rozmiary rur kanalizacyjnych, konieczne jest zestawienie dwóch parametrów – średnicy oraz grubości ścianki.

Średnica rury kanalizacyjnej 

Zastanawiasz się, jakie rury do kanalizacji wybrać? Średnica rury kanalizacyjnej wpływa na przepustowość systemu w tym obszarze. Jeżeli parametry są niewystarczające dla objętości, generowanych przez konkretne urządzenie wodociągowe, należy spodziewać się spowolnienia przepływu oraz pojawienia się wycieków. Oczywiście, czynnikiem determinującym nie jest tylko ilość wody, ale także czas przepływu strumienia. Rozmiary rur kanalizacyjnych są regulowane przez przepisy prawa budowlanego. Jak zatem wybrać rury kanalizacyjne? Średnica rur, przeznaczonych do zainstalowania do wszystkich urządzeń hydraulicznych z wyjątkiem toalety, wynosi 50 mm. W przypadku montażu kanałów ściekowych w budynkach mieszkalnych do pionów wykorzystuje się inne rury kanalizacyjne.

Średnica musi wynosić 100 mm, zaś w obszarach z przyłączonymi odpływami z kilku lokali mieszkalnych – 150 mm.Pamiętaj, że średnica rury kanalizacyjnej to nie wszystko. Równie istotny jest materiał, z którego wykonano orurowanie warunki użytkowania oraz miejsce instalacji. Bardzo ważnym czynnikiem jest także klasa wytrzymałości. Najlżejsze konstrukcje SN2, o grubości ścianki mniejszej niż 2,3 mm, wytrzymują obciążenia do 630 Pa. Kolejną grupę stanowią rury SN4, czyli średnio ciężkie, które radzą sobie z ciśnieniem do 800 Pa. Rury ciężkie SN8, których grubość ścianki dochodzi do 15,3 mm, poradzą sobie z ciśnieniem do 1000 Pa. Jeżeli weźmiesz pod uwagę wszystkie wymienione kwestie, z łatwością dobierzesz rury dostosowane do specyfiki systemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....