Ile stali na dom 200, 150, 140, 120, 100 m2?

Data:

Podziel się z innymi:

Stal potrzebna jest na budowie do wykonania żelbetonowych konstrukcji budynku.  O tym, jak obliczyć ile stali na dom, uczą się wszyscy architekci. Swoje szczegółowe obliczenia umieszczają w projekcie. Stal potrzebna jest do tego, aby wykonać:

  • fundamenty, 
  • stropy (te o dużej rozpiętości mogą “pochłonąć” sporo stali), 
  • schody i tarasy (wewnątrz warto wybrać gotowe wiszące schody, jeśli to tylko pasuje do koncepcji aranżacji pomieszczeń i jest możliwe ze względów technicznych),
  • ściany podpiwniczenia, jeśli w rejonie występują szkody górnicze.

Stalowe zbrojenie zwiększa wytrzymałość budynku oraz jego nośność. Szczegółowe informacje na temat tego, ile i jakiego drutu stalowego należy kupić znajdują się w projekcie. Nie musisz zatem wiedzieć, jak obliczyć ile stali na dom. Co więcej, nie wolno ci bez zgody kierownika budowy wprowadzać żadnych zmian.  

Ilość stali, która potrzebna jest do tego, aby wybudować dom zależy w dużej mierze od tego, jaką powierzchnię będzie miał budynek. Poniżej opisujemy, ile stali na dom jednorodzinny zwykle należy kupić. 

Ile stali na dom 200m2?

Dziś niewielu ludzi decyduje się na budowę tak ogromnego domu. Nie mniej jednak chcemy wyjaśnić, ile stali na dom 200m2 trzeba zamówić. Ilość potrzebnej stali będzie uzależniona od tego, jak wygląda projekt domu. Inaczej będzie się to przedstawiać w przypadku domu parterowego z antresolą, a inaczej w budynku z piętrem i poddaszem. 

Nie można zatem powiedzieć dokładnie, ile stali na dom 200m2 będziesz musiał kupić. Można oszacować, że będzie to mniej więcej do 3 ton. W bardzo prosty sposób policzysz to, mając przed sobą projekt konkretnego budynku. 

Ile stali na dom 150m2? 

Typowy dom jednorodzinny, czyli parter i użytkowe poddasze ma zwykle do 150m2. Sporo osób szuka więc informacji na temat tego, ile stali na dom 150m2 będzie trzeba zamówić. 

Ilość potrzebnego drutu uzależniona będzie między innymi od sposobu montażu, czy rozstawu prętów.

Odpowiadając na pytanie, ile stali na dom 150m2, najczęściej przyjmuje się, że będzie to około 2,5 tony. Do tego doliczyć trzeba drut wiązałkowy. Budowlańcy zakładają, że w zależności od tego, jak rozmieszczone są druty, potrzeba nawet 13 kg drutu na tonę stali. 

Ile potrzeba stali na dom 140m?

Dom o powierzchni 140 metrów to rozwiązanie, które wybiera wiele rodzin. Spokojnie może w nim zamieszkać rodzina 2+3 – w dobrze zaprojektowanym budynku dla każdego dziecka znajdzie się własny kąt, a i rodzice będą mieli, gdzie odpocząć. 

Jeśli zastanawiasz się, ile potrzeba stali na dom 140m, pamiętaj o tym, że częściowo uzależnione będzie to również od tego, co zapisane jest w warunkach o decyzji zabudowy. W praktyce, budowa tego samego domu na terenach pogórniczych i w innym regionie może oznaczać zupełnie różne koszty. W przypadku terenów objętych tzw. szkodami górniczymi będziesz musiał zużyć nawet o 30% stali więcej. 

Ile potrzeba stali na dom 140m? Od 2 do 2,3 tony jeśli budynek nie musi posiadać dodatkowych wzmocnień. 

Ile stali na dom 120m2?

Dom o powierzchni 120m2 może pochłonąć około 1,7 tony stali. To, ile stali na dom 120m2 będzie potrzebne zależeć będzie również od tego, czy dom ma balkony albo taras. Konstrukcji żelbetonowej wymaga także murek oporowy przy wjeździe do garażu zlokalizowanego w piwnicy. Jeśli budynek będzie bez piwnic, potrzeba będzie mniej stali. 

Jeśli będziesz liczyć, ile stali na dom 120m2, musisz kupić, weź pod uwagę głównie to, ile stropów musisz wylać. Przy budynku o takiej kubaturze ilość stali wynika głównie z tego. 

Ile stali na dom 100m2?

Bez wątpienia najtaniej będzie wybudować dom o powierzchni do 100m2, choć i tutaj mogą pojawić się droższe rozwiązania konstrukcyjne. O to, ile stali na dom 100m2, warto zapytać w biurze projektowym. Szukając projektu, można poprosić o wskazanie tych, które są najtańsze w budowie. 

Pamiętaj, że o tym, ile stali na dom 100m2 decyduje jego projektant. W praktyce może to być około 1400 kg. Niewykluczone jednak, że więcej. 

Wielu inwestorów podaje, że w przypadku ich domów ilość stali jest przewymiarowana. Najczęściej to prawda. Projektant, który decyduje o tym, ile stali na dom, kładzie na szali całą swoją karierę. Jeśli jego założenia będą błędne i okaże się, że nie potrafił policzyć, ile stali na dom jednorodzinny trzeba zalać betonem, może stracić prawo do wykonywania zawodu. 

W praktyce doświadczony budowlaniec wie, jak obliczyć ile stali na dom i często sugeruje inwestorowi zmiany w projekcie, by nieco zaoszczędzić. Jeśli tylko kierownik budowy zaakceptuje takie sugestie, można je wprowadzić. W innym wypadku to surowo zabronione. 

Nie musisz kupić stali zbrojeniowej na cały dom od razu. Co więcej, jeśli nie masz możliwości bezpiecznego składowania jej, nie rób tego. Zniknie w rękach złodziei szybciej, niż zdążysz o tym pomyśleć. 

Przeczytaj dokładnie projekt konstrukcyjny, to w nim będziesz mieć wszystkie informacje na temat tego, ile stali na dom jednorodzinny należy zamówić. Jej cena jest uzależniona od sytuacji na rynku globalnym i może zmieniać się z dnia na dzień. 

Sprawdź:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...