Jaki lakier wodny wybrać? Ranking, opinie, cena

Data:

Podziel się z innymi:

Wygląd drewnianego parkietu – czy to kładzionego od zera, nowego i świeżego, czy z historyczną naleciałością, tuż po przeprowadzonym cyklinowaniu, wymaga zastosowania odpowiedniego specyfiku. Jego zadaniem jest zabezpieczenie wierzchniej warstwy, nadanie jej nie tylko określonego wyglądu, ale i zabezpieczenie przed mikrouszkodzeniami i zarysowaniem. Lakiery wodne do parkietu są dzisiaj jednymi z najchętniej stosowanych dzięki całej masie zalet, jakimi się charakteryzują. Lakiery te mają opinie trwałych, estetycznych oraz bezpiecznych dla użytkowników. W takim wypadku który lakier wodny do drewna wypada w rankingu najlepiej?

Jaki lakier wodny do drewna?

Obok lakierów rozpuszczalnikowych to właśnie lakiery wodne cenowo i pod względem właściwości wybierane są zdecydowanie najpowszechniej. Lakier wodny do drewna od rozpuszczalnikowego będzie się różnić sposobem schnięcia oraz tym, w jaki sposób wytwarza się na pokrywanej nim powierzchni ochronna błona. Inna jest też „budowa” samego lakieru – jego mikrocząsteczki w stosunku do swojego rywala są dość duże, a sama konsystencja lakieru jest dość mętna, przypominająca nieco mleko. Z tego względu osadza się jedynie na powierzchniach, nie wnika do wewnątrz drewna, jak to wygląda w przypadku produktów na bazie rozpuszczalnika. Nie przeszkadza mu to jednak w zdobywaniu kolejnych pozytywnych opinii ze względu na trwałość powłoki. W rankingach lakiery wodne do parkietu zdobywają szczyty zestawień dzięki zawartym w nich mikrocząsteczkach tworzyw sztucznych, jak poliuretan lub akrylat.

To jednak nie koniec wyboru: trzeba jeszcze zdecydować, jaki konkretnie lakier wodny do drewna będzie nas interesować. Różnica zasadza się głównie na zawartych w środku dodatkach.

Jaki lakier wodny do parkietu?

Wszystkie dostępne na rynku lakiery można podzielić na kilka podstawowych kategorii. W zależności od produktu, można spotkać się z lakierami wodnymi do drewna jednoskładnikowymi: akrylowymi lub poliuretanowymi oraz dwuskładnikowymi: poliuretano-akrylowymi. Ze wszystkich możliwych preparatów do ochrony i konserwacji drewnianych podłóg najwyższe noty i najwyższe pozycje w rankingach zbierają zdecydowanie lakiery o dwóch składnikach, więc to właśnie one są dzisiaj najczęściej rekomendowane przez fachowców. Trzeba jednak pamiętać, że „coś za coś” – takie lakiery wodne ceny będą mieć wyższe niż ich wersje podstawowe.

Warto wspomnieć o przynajmniej kilku cechach charakterystycznych dla tego rodzaju preparatów, aby mieć lepszy pogląd na ich popularność i częstotliwość stosowania. Wybierane są nie tylko ze względów estetycznych, chociaż faktycznie powierzchnia po ich użyciu prezentuje się doskonale, nawet na podłogach starych, poddawanych cyklinowaniu. Niewątpliwie zaletą jest też czas schnięcia, skracający czas renowacji czy wykańczania podłogi – według opinii lakier jest w pełni utwardzony już po ośmiu dniach. Lakiery wodne można kłaść na przykład na podłogi wykonane z drewna liściastego, jak dąb, jednak trzeba pamiętać o uprzednim podkładowaniu. W przeciwnym wypadku kolor drewna może pod wpływem preparatu nieodwracalnie ściemnieć. Zadaniem podkładu jest też poprawienie przyczepności wierzchniej warstwy, czyli lakieru. Są też ekologiczne, ponieważ w ich składzie nie znajdzie się więcej, jak 15% rozpuszczalników, dzięki czemu ich zapach podczas nakładania jest dużo mniej drażniący, niż w przypadku lakierów typowo rozpuszczalnikowych. Jednak jakie opinie zbierają produkty na bazie wody i czy faktycznie warto zastosować je we własnym domu?

Lakier wodny – opinie, cena, co radzą na forum?

Jeśli kierować się opiniami o tych produktach, miejscami w rankingach, jakie zajmują oraz obietnicami producentów, można by śmiało pokusić się o ich zastosowanie. W praktyce również doskonale się sprawdzają, o czym najlepiej świadczy ilość wpisów na ten temat na budowlanych forach internetowych. Na plus zalicza się im nie tylko brak nieprzyjemnego zapachu, ale przede wszystkim sporą odporność na detergenty, którymi są traktowane parkiety podczas regularnego czyszczenia. Najlepiej sprawdzą się w miejscach o niewielkim natężeniu ruchu, jak sypialnia czy pokój dziecięcy. Jednocześnie też za lakiery wodne ceny na rynku nie są zbyt wygórowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....