Jakie rośliny posadzić przy ścianie domu? Rośliny na zachodnią i północną ścianę domu

Data:

Podziel się z innymi:

Piękny dom to nie wszystko. Najatrakcyjniejsze działki to te, które w przemyślany sposób łączą budynek z roślinami. To właśnie ogród stanowi wizytówkę miejsca, przy którym się znajduje. Odzwierciedla duszę i osobowość jego mieszkańców – więc jeśli jesteś osobą, dla której nie ma miejsca na półśrodki, czy też uważasz, że przestrzeń musi być dopracowana w każdym centymetrze, pewne jest, że chcesz, żeby również te “gorsze” miejsca wokół domu zostały zagospodarowane. Stąd pytanie – jakie rośliny posadzić przy ścianie północnej i zachodniej? Tak się składa, że mam trochę wiedzy na ten temat i z ogromną przyjemnością podzielę się nią z Tobą.

Jakie rośliny posadzić przy ścianie domu?

Bluszcz – kiedyś bardzo popularny, dziś się odchodzi od tej rośliny

Co można posadzić ścianie domu? Wybór roślin jest gęsty, jednak nie wszystkie nadają się na takie umiejscowienie w ogrodzie. Przy ścianie sprawdzą się wszelkie rośliny rabatowe, byliny, krzewy i krzewinki. Nie należy sadzić drzew, które rosną duże i mają rozległy system korzeniowy – takie drzewo w dniu zakupu będzie małe, ale w miarę upływu czasu urośnie do swoich docelowych rozmiarów i będzie zagrażać konstrukcji domu. Przy wyborze roślin zwróć też uwagę na to, jak duże będą one docelowo oraz w jakim miejscu chcesz je posadzić – gęsty i wysoki krzew posadzony pod oknem za kilka lat zacznie zasłaniać widok i ograniczy światło wpadające do pomieszczeń.

Decydując się jakie rośliny chcesz posadzić, zwróć też uwagę na to, ile czasu chcesz przeznaczyć na zajmowanie się nimi. Czy chcesz je wsadzić do ziemi i już więcej się nimi nie przejmować, czy też masz czas i chęci poświęcać późne popołudnia na pracę w ogrodzie, bo np. pożądając ładnych kulek z krzewów, musisz albo regularnie je przycinać i formować, albo znaleźć taką odmianę, która naturalnie ma taki pokrój.

Ważne również jest stanowisko, czy ściana, przy której chcesz je posadzić, rzuca cień przez cały dzień, czy też jest nasłoneczniona praktycznie od rana do wieczora. Dla roślin ważne też jest pH gleby oraz jej rodzaj. Są rośliny, które preferują bardziej kwaśne i takie, które wolą zasadowe. Są gatunki, które dają sobie radę na piaskach i takie, które wymagają nieco cięższej gleby. To wszystko jest ważne, ponieważ wzrost oraz wygląd roślin jest od tego uzależniony.

Rośliny na północną ścianę domu

Tawułka, idealna na północną część domu

Północna strona domu to miejsce mocno zacienione. Źle będą tu się czuły wszelkie rośliny lubiące słońce. Zapomnij tu o budlejach i wrzosach. Zrezygnuj z gatunków, których liście wybarwiają się na słońcu. Najczęściej roślinami cieniolubnymi są takie gatunki, które charakteryzują liście ciemne i błyszczące. Przy północnej ścianie domu mogą rosnąć tylko wyselekcjonowane gatunki.

Rośliny nadające się na północną ścianę domu:

  • mikrobiota syberyjska
  • większość gatunków i odmian cisów
  • wszystkie gatunki i odmiany choiny
  • bukszpany
  • większość ostrokrzewów
  • mahonie
  • laurowiśnia wschodnia
  • bez czarny (większość odmian)
  • większość śnieguliczek
  • wszystkie odmiany barwinka pospolitego
  • golteria rozesłana
  • wszelkie pierisy
  • większość rododendronów
  • dąbrówki
  • tawułki
  • serduszka
  • hosty (funkie)

Rośliny na zachodnią stronę domu

Lista roślin na zachodnią stronę domu jest już trochę dłuższa. Tu nadal słońca jest mało, ale na tyle więcej, że wielu gatunkom już wystarczy. To miejsce można określić jako półcieniste. Oczywiście rośliny, które zostały wymienione w nagłówku wyżej, dotyczących nasadzeń na północną ścianę domu, również sprawdzą się tutaj – po stronie zachodniej.

Po tej stronie domu poradzą sobie takie rośliny jak tuje, wiele jałowców, cyprysików, jodeł i świerków (pamiętaj, żeby sprawdzić, do jakich rozmiarów dorastają interesujące Cię odmiany, ponieważ niektóre to całkiem spore drzewa, a jak wspomniałam wcześniej – nie chcemy takich przy fundamentach). Odnajdą się tu też ciemnozielone odmiany berberysów, suchodrzewy, oczary, tawuły, ogniki, jaśminowce i hortensje. Sprawdzą się również wszystkie odmiany dabecji kantabryjskiej, wszystkie gatunki oraz odmiany wrzośca i kalmii. Z grupy bylin, traw i paproci, na zachodnią ścianę nadają się niektóre z odmian turzycy, wszystkie kukliki, pierwiosnki i wiele więcej.

Jeśli nie masz pewności, czy dana roślina nadaje się do miejsca cienistego, czy półcienistego, możesz zapytać o poradę specjalistę lub sprawdzić w katalogu roślin stworzonym przez Związek Szkółkarzy Polskich – na ich stronie jest dostępna wyszukiwarka. Z jej pomocą możesz sprawdzić wymagania konkretnego gatunku lub, korzystając z wyszukiwania zaawansowanego, znaleźć wszystkie rośliny odpowiadające zaznaczonym kryteriom. Chcąc znaleźć wszystkie możliwości dla ściany północnej, w zakładce nasłonecznienie zaznacz stanowisko cieniste, w przypadku ściany zachodniej – stanowisko półcieniste. Wydaje mi się to wygodnym narzędziem, chociaż osobiście wolę wersję papierową katalogu.

Natomiast jeśli nie do końca znasz się na roślinach i ich potrzebach, to polecam Ci robić zakupy w renomowanych szkółkach. Gatunki, które tam nabędziesz, będą pewne odmianowo, czyli masz gwarancję, że ich cechy będą odpowiadały opisowi, a dodatkowo pracujący tam ludzie, pomogą Ci przy dokonaniu wyboru. Dzięki nim nie popełnisz gafy i nie kupisz na północną czy zachodnią ścianę rośliny silnie światłolubnej.

Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi już wiesz, jakie rośliny nadają się na północną, a jakie na zachodnią stronę domu. Jeśli to wciąż za mało, to że chociaż dowiedziałeś się, gdzie szukać konkretnych informacji oraz sprawisz, by Twój mały świat rozkwitał i wyglądał pięknie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....