Czy pod panele trzeba kłaść folię? Odpowiedź eksperta

Data:

Podziel się z innymi:

Dzisiaj podzielę się z wami czymś, co nieustannie mnie zaskakuje, gdy rozmawiam z innymi,  mniej doświadczonymi majsterkowiczami. Konwersując na tematy remontowo-budowlane, często spotykam się z kilkoma powszechnymi mitami np. że ściany “oddychają”, albo że pęknięcia w murach są normalne, bo budynek przecież “pracuje”. Te mylne przekonania są nieodłączną częścią swego rodzaju folkloru budowlanego, ale ja czuję potrzebę, by przynajmniej w jakiejś części wyprowadzać ludzi z błędu. Dziś chciałem porozmawiać o jednym z takich mitów budowlanych, który jak sądzę, jest motywowany chęcią zaoszczędzenia lub szkodliwym przekonaniem, że to co niewidoczne nie jest tak istotne jak to, co widać gołym okiem.  

Mam tu na myśli (jak się zapewne domyśliliście po tytule) pytanie, czy pod panele trzeba kłaść folię izolacyjną. Możecie mi wierzyć lub nie, ale spotkałem się z wieloma wariantami tego pytania już bardzo dużo razy i za każdym razem jestem nim zaskoczony. 

W tym artykule poruszę zarówno temat tego czy pod panele zawsze trzeba kłaść folię, czy może istnieją od tego wyjątki? Dowiecie się również czy pod panele winylowe (panele LVT  daje się folię paroizolacyjną. Zapraszam was do lektury!

Czy pod panele trzeba kłaść folię? Ekspert radzi 

Czy sam określiłbym się ekspertem? Wrodzona skromność nakazuje zaprzeczyć, ale trochę paneli przewinęło się przez moje ręce. Znam realia układania zarówno podłóg klejonych, jak i pływających i muszę powiedzieć jedno — niezależnie od tego, na jaką formę podłogi się zdecydujecie, odpowiednia izolacja paneli od wylewki jest niezbędna.

Ujmę to obrazowo: panele bez folii paroizolacyjnej są jak samochód jadący z przebitą oponą. Jasne, przez pewien czas możecie się jeszcze przemieszczać, ale na koniec dnia i tak okaże się, że jest uszkodzona na tyle, że nie da się jej już naprawić u wulkanizatora. 

Folia paroizolacyjna jest niezbędnym elementem przy poprawnym ułożeniu podłóg.  Jest wykonana z polietylenu, czyli giętkiego, przezroczystego i termoplastycznego materiału. Z polietylenem możemy spotkać się na co dzień w workach, torbach i innych opakowaniach plastikowych, a jeżeli tak jak ja lubicie wędkować, to prawdopodobnie używać żyłki właśnie z polietylenu.

Zobacz: Panele z fugą czy bez? Panele v-fuga wady i zalety

Folia paroizolacyjna jest istotną częścią izolacji paneli. Jest warstwą ochronną mającą na celu zapobieganie przenikaniu wilgoci do podłoża, co z kolei ma chronić panele przed szeregiem uszkodzeń.  Panele, pod którymi nie znajdują się płaty z folii paroizolacyjnej, narażone są na powstawanie w nich wybrzuszeń i pęknięć, spowodowanych gromadzeniem się wilgoci w podłożu. Jeżeli pominiemy ten komponent podczas układania paneli, to panele z pewnością nie posłużą nam tak długo, jakbyśmy tego chcieli. 

Co więcej, folia paroizolacyjna wpływa na zabezpieczenie pokoju przed wychładzaniem się. Szczególnie teraz, kiedy ceny gazu i energii biją absolutne rekordy, ważne jest przeciwdziałanie naturalnemu wychładzaniu się pomieszczenia. W pokojust podobnie jak w ludzkim ciele ciepło ucieka od spodu. Dlatego tak ważne jest, by podłoga położona w pokoju miała pod sobą izolację. 

Zatem czy pod panele trzeba kłaść folię zabezpieczającą? Tak! Za każdym razem, przy każdym rodzaju pomieszczenia należy założyć folię zabezpieczającą w takiej czy innej formie. 

Czy pod panele winylowe daje się folie?

Panele winylowe to zupełnie inny produkt niż panele z naturalnego drewna czy deska barlinecka. Są to podłogi wykonane z kilku pokryć winylu, a ich wierzchnia warstwa jest zadrukowana i ma za zadanie imitować np. drewno czy kamień. Jest to rozwiązanie bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, które wygrywa nawet w starciu z pazurami rozpędzonego Azora. Nie są to rzecz jasna produkty niezniszczalne, ale ich wytrzymałość bezsprzecznie przewyższa tradycyjne panele drewniane. Są to również produkty całkowicie wodoodporne — nie mają naturalnych włókien, dzięki czemu nie nasiąkają wodą i nie magazynują jej.  Czy zatem pod panele winylowe daje się folię? Może nie jest to niezbędne?

Zobacz: Panele, płytki winylowe na ścianę — czy się nadają? Jaki klej? Montaż

Otóż nie. Wodoszczelność nie oznacza, że dzięki tym właściwościom panele magicznie będą odparowywać wilgoć. Przestrzeń między podłożem a panelami, która nie została zabezpieczona, jest doskonałym środowiskiem rozwojowym dla pleśni i grzybów. A zatem czy pod panele winylowe daje się folię izolacyjną? Jak najbardziej, pod każdy panel, niezależnie czy naturalny, czy plastikowy, klejony czy pływający, musimy położyć folię izolacyjną.

Mam nadzieję, że tym artykułem zaspokoiłem waszą ciekawość i odpowiedziałem na pytanie “czy pod panele trzeba kłaść folię?”. Czy to pod panele winylowe, czy naturalne, ja zawsze daje folię izolacyjną pod moje panele — i wy również powinniście!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....