Panele z fugą czy bez? Panele v-fuga wady i zalety

Data:

Podziel się z innymi:

Fuga zwykle kojarzy się z kuchniami, łazienkami i wszystkimi innymi powierzchniami gdzie układane są płytki, a przestrzeń między nimi wypełniona jest właśnie fugą. Czy v-fuga w panelach jest tym samym co tradycyjna fuga międzykafelkowa? Otóż nie! 

Panele z “fugą” to nic innego jak panele, które zostały w odpowiedni sposób ścięte. Panele z v-fugą charakteryzuje niespotykany w sztucznych panelach specjalny kąt ścinania krawędzi, każdego panelu. Krawędź frezowana jest pod odpowiednim kątem (najczęściej około 45°), w celu otrzymania przestrzeni między panelami. Panele zmodyfikowane w taki sposób, po ułożeniu na podłodze dają ciekawy i estetyczny efekt, który przez większość porównywany jest do wyglądu tradycyjnych drewnianych paneli. 

Czy warto zdecydować się na panele z fugą, czy bezpieczniej jest postawić na klasyczne, proste panele? Nowoczesne panele podłogowe z fugą zbierają wśród klientów bardzo różne opinie. Jak każdy produkt panele z v-fugą mają zarówno wady i zalety, które warto poznać, nim zdecydujecie się na którąś z opcji. Ten artykuł pomoże każdemu, kto zastanawia się, czy w mieszkaniu położyć panele z fugą, czy bez.

Panele z fugą czy bez? 

Skąd wziął się pomysł na v-fugę w panelach? Jest to przede wszystkim zabieg estetyczny. Podłoga, na której powierzchni zdecydowaliśmy się położyć panele np. winylowe, wymaga znacznie mniejszej ilości zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych w porównaniu do tradycyjnych paneli drewnianych. Niektórzy pragną w swoim domu właśnie tego designu, ale w połączeniu z zaletami paneli sztucznych. 

Nowoczesne panele podłogowe, z fugą ściętą na kształt litery V, są odpowiedzią na potrzeby osób, które chcą pogodzić te potrzeby. V-fuga zastosowana w panelach, daje poczucie i wygląda jak prawdziwa drewniana podłoga, która nigdy nie jest idealnie płaska. Dzięki temu podłoga, a co za tym idzie całe pomieszczenie, nabiera zupełnie innego wyrazu. 

Rodzajów v-fug w panelach jest kilka. Przede wszystkim kąt frezowania paneli może się od siebie różnić, a dzięki temu na rynku dostępne są różne szerokości przestrzeni między panelami. Również ilość frezowanych boków panelu może być inna. Wśród nowoczesnych paneli podłogowych z fugą, można wymienić:

  • tzw. fugi na styk, czyli fugi bez faz, które dają bardzo delikatny efekt dzielenia poszczególnych paneli, idealne rozwiązanie dla osób preferujących subtelne dodatki
  • panele frezowane “na bokach”, czyli model mający na celu imitację naprawdę długich desek podłogowych: dzięki nim można optycznie wydłużyć pomieszczenie
  • frezowanie wszystkich krawędzi, czyli model najbardziej zbliżony wizualnie do prawdziwych, drewnianych paneli — zapewnia wygląd podłogi ułożonej z krótkich desek drewnianych 

Czy panele z v-fugą są idealnym produktem? Oczywiście, że nie. Jak każdy inny wyrób panele z v-fugą mają swoje wady i zalety. 

Panele v-fugą wady i zalety 

Jak już wspomniałam, panele v-fugą mają zarówno wady jak i zalety. Na początek zaadresuje największego słonia w pokoju i odpowiem na pytanie: czy to prawda, że v-fuga w panelach brudzi się częściej i czyści gorzej od tradycyjnych paneli bez fugi?

Cóż, zdania w tej kwestii są podzielone. Panele, niezależnie czy z fugą, czy bez będą się brudzić. Odpowiednie pielęgnowanie, mycie i odkurzanie jest koniecznością niezależnie od tego czy między panelami będą przestrzenie, czy nie. Warto pamiętać, że w każdym domu panują inne warunki. Niektórzy posiadają psy, koty, dzieci czy inne katastrofy naturalne w domu. Na stan naszych podłóg będzie miało wpływ, to jak ją użytkujemy, a nie to czy jest w nich fuga, czy nie. V-fuga i czyste panele nie wykluczają się wzajemnie, a przestrzenie między deskami są na tyle małe, że nie zbierają brudu, tak jakby mogło nam się wydawać.

Jednym niefortunnym elementem konstrukcji paneli z v-fugą jest ich skłonność do “rozjeżdżania się”. Oczywiście odpowiednio ułożona podłoga z v-fugą w salonie nie powinna sprawiać dużych kłopotów, ale w przestrzeni biurowej, gdzie ciągle przetacza się po niej fotel kołowy, może ona ulec zniszczeniu. 

Poznaliście jakie panele z v-fugą posiadają wady, teraz czas na zalety. Są one przede wszystkim wizualne. Nowoczesne panele podłogowe z fugą zostały stworzone z potrzeb estetycznych, niepraktycznych. Nie posiadają lepszych parametrów, niż tradycyjne panele bez fugi, mają natomiast znacznie większy potencjał, by nadać pomieszczeniom ciekawszy, bardziej luksusowy wygląd. Będą dobrym wyborem dla wszystkich miłośników podłóg z litego drewna, którzy nie chcą być skazani na cyklinowanie i renowację podłogi co kilka lat. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....