Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien? Jaka średnia, jaka głębokość?

Data:

Podziel się z innymi:

Sprawny system rynien to podstawa, jeśli po deszczu nie chcemy mieć wokół domu powodzi. Same rynny jednak nie wystarczą, musimy zadbać również o skuteczne odprowadzenie wody, tak by nie zalać sobie przydomowych roślin, a w najgorszym przypadku fundamentów, które od wilgoci mogą bardzo ucierpieć. Jak więc skutecznie zająć się odprowadzeniem wody deszczowej? Jakich rur użyć? Czy ich średnica będzie bardzo istotna? Na jakiej głębokości odprowadzać wodę z naszych rynien? W poniższym artykule skupimy się na odpowiedziach na te pytania.

Jakie rury do odprowadzenia wody z rynien?

Najprościej i najtaniej użyć do tego rur drenarskich. Są bardzo giętkie i łatwe w obróbce, co również zmniejsza koszty ich instalacji. Dodatkowo nie wymagają zbyt częstego łączenia i używane są jako długie odcinki ciągu, niwelując w ten sposób możliwość niechcianych przecieków.

Do odprowadzania deszczówki równie skuteczne będa rury PVC (potocznie i błędnie nazywane PCV). Wykonane z sztucznego tworzywa, podobnie jak rura drenarska, są bardzo lekkie i tanie, jednakże ich instalacja jest bardziej czasochłonna. Dzieje się tak głównie ze względu na liczne łączenia i sztywność tego materiału.

Rury metalowe, czy stalowe w tym przypadku mogą nie spisać się za dobrze. Jako, że rury do odprowadzania wody deszczowej zakopane są w ziemi, materiał ten zwyczajnie tego nie przetrwa. Wilgoć i związki chemiczne zawarte w glebie prowadzą do korozji tych materiałów, co ostatecznie kończy się pękaniem i nieszczelnością rur. Stosowanie ich do tego zadania zwyczajnie mija się z celem.

Rura PCV o średnicy 11 cm

Jaka średnica rury do odprowadzenia deszczówki?

By odprowadzana przez nas deszczówka mogła swobodnie i sprawnie płynąć w ciągu, potrzebuje oczywiście odpowiedniej ilości miejsca. Zazwyczaj potrzebna do tego średnica wynosi 100-110 milimetrów. Przepływ wody jest wtedy optymalny i niweluje ryzyko zatorów czy wybijania cieczy na powierzchnie. Może się to jednak zmieniać w zależności od powierzchni naszego dachu, dlatego to jaką średnice rury wybrać warto skonsultować ze specjalistą. Będziemy mieli wtedy pewność, że nie spotka nas żadna przykra niespodzianka i nie będziemy musieli wymieniać całego systemu rur odprowadzających wodę deszczową.

Odprowadzenie wody z rynien rurą drenarska

Jest na to kilka sposobów, oczywiście da się je również wykonać przy użyciu PVC, jednak dla przykładu posłużymy się rurą drenarską.

Najistotniejsze jest, aby deszczówka odpływała w bezpiecznej odległości od domowych fundamentów. Znaleźliśmy w internecie wiele przypadków, gdzie zalecano puszczanie rur wzdłuż elewacji budynku, na niewielkiej głębokości, a dodatkowo kazano zrobić w nich niewielkie dziury, by woda mogła swobodnie wsiąkać w ziemię. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się w być w porządku. Czy odprowadzimy deszczówkę? Jak najbardziej! Jednakże narażamy w ten sposób fundamenty naszego budynku, których uszkodzenie może być opłakane w skutkach.

Zobacz: Balterio — opinie, co to za firma?

Jak więc właściwie zabrać się za odprowadzenie wody z rynien? Najlepiej wyprowadzić jest ciąg rur drenarskich na trawnik lub inne miejsca, w których zwiększona wilgoć nie będzie stanowić problemu. 

Innym i w zasadzie ciekawszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze zbiorników na wodę deszczową. W tym przypadku najprościej jest użyć do tego dedykowanej beczki, które ustawione pod rynna będą magazynować ciecz pozyskaną w trakcie opadów. 

Taki zbiornik można również wkopać w ziemię. Jest to nieco bardziej pracochłonne, jednakże możemy sobie w tym przypadku pozwolić na magazynowanie większych ilości wody deszczowej, nie tracą przy tym miejsca na naszym podwórku.

Pozyskaną w ten sposób deszczówkę można następnie ponownie wykorzystać, np do podlewania roślin, czy mycia samochodu.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na jeden główny zbiornik, a nie na kilka mniejszych, trzeba uwzględnić większą przepustowość użytych przez nas rur drenarskich. Powinny mieć one wtedy nieco większą średnice.

Na jakiej głębokości odprowadzenie wody z rynien?

Głębokość ciągów na jakiej powinniśmy odprowadzających wodę deszczową również ma duże znaczenie. Powstawanie zatorów i wybijanie cieczy nie jest problemem tylko w kontekście dobrania odpowiedniej średnicy rur. Nie zachowując odpowiednich spadów nawet zwiększona przepustowość może nie wystarczyć. Ogólną zasadą jest by na jeden 1 m długości, ustawić spad na poziomie 1 cm. Zgodnie z tym głębokość systemu odprowadzającego wodę nie przekracza zazwyczaj 50 cm. Pamiętajmy, że jest to jednak uzależnione od naszej indywidualnej sytuacji i czasem będziemy musieli wkopać rury na nieco większą głębokość.

Oto wszystkie kluczowe informacje na ten temat odprowadzania deszczówki z rynien. Jak widać nie jest to zbyt skomplikowane, a prace z tym związane, z łatwością można przeprowadzić samemu. Zatem “drenarka” w dłoń i do dzieła!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...