Cyklinowanie parkietu, schodów — cennik. Ile kosztuje?

Data:

Podziel się z innymi:

Drewniane podłogi to symbol luksusu i elegancji. Przepiękne słoje i więzy biegnące wzdłuż każdego panela, tworzące niepowtarzalną, piękną mozaikę. Któż nie skusiłby się na ten wizualny luksus w swoim domu? Cóż, podłogi drewniane są z pewnością ozdobą pokoju samą w sobie — niestety, ten diament należy szlifować więcej niż jeden raz. Każdy posiadacz podłóg z naturalnych, drewnianych paneli musi liczyć się z przykrą koniecznością przeprowadzenia ich renowacji od czasu do czasu. 

Drewno jest materiałem, które dobrze przyjmuje zabiegi renowacyjne. Struktura podłóg drewnianych, czyli wszystkie słoje i wzory skrywane wewnątrz paneli, wychodzą na światło dzienne pod wpływem procesu szlifowania. To właśnie dlatego cyklinowanie jest renowacją, którą można uzyskać tylko na prawdziwych drewnianych podłogach, ale nie np. na panelach winylowych. Dzięki tym właściwościom możliwe jest “odratowanie” parkietu, jeżeli zostanie on przetarty bądź uszkodzony — bez konieczności wymiany desek. 

W tym artykule dowiecie się, ile kosztuje cyklinowanie parkietu i ile trwa czasu. Dowiecie się też, ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu i czy znacząco różni się w cenie od zabiegów przeprowadzanych na “młodym” parkiecie. Poruszyliśmy również zagadnienie cyklinowania i lakierowania parkietu oraz tego, jaką cenę zapłacicie za te usługi. Czy cyklinowanie schodów różni się w cenie od cyklinowania podłogi? Cena tych zabiegów również znajduje się poniżej. Sprawdziliśmy także koszty cyklinowania deski barlineckiej, która mimo swojej ceny jest bardzo popularna na polskich podłogach. Zapraszamy do dalszej lektury!

Zobacz: Jaki lakier do parkietu? Ranking lakierów

Ile kosztuje cyklinowanie parkietu i ile trwa?

Poniżej przedstawiamy ogólne zestawienie cen za usługi z zakresu cyklinowania:

  • cyklinowanie podłogi: cena to około 25 do 36 zł/m2 brutto
  • cyklinowanie i lakierowanie parkietu: cena około 25 do 36 zł/m2 brutto + cena lakieru
  • cyklinowanie schodów: cena mieści się między kosztem 100 a 400 zł/szt 
  • cyklinowanie deski barlineckiej: cena zaczyna się już od 22 zł

Znacie już, ile kosztuje cyklinowanie parkietu i poszczególne wariacje cen. Mamy nadzieję, że szybko będziecie mogli cieszyć się pięknem odnowionej podłogi.

Parkiet, o który odpowiednio dbamy, nie będzie wymagał renowacji przez długi czas. Kiedy jednak zaczniemy zauważać zarysowania i przetarcia, a środki pielęgnujące i impregnujące nie będą wystarczać, przyszedł czas na cyklinowanie.

Cyklinowanie parkietu jest procesem pracochłonnym i męczącym. Pierwszym przystankiem, jest rzecz jasna, usunięcie wszystkich elementów wystroju z pokoju, który poddamy cyklinowaniu. Następnie trzeba zadbać, by szlifowanie przebiegało płynnie. Z tego powodu niezbędne jest dokładne wyczyszczenie i odkurzenie parkietu. Po wstępnych przygotowaniach czas na główne prace renowacyjne. Proces cyklinowania przeprowadza się w trzech rodzajach szlifowania: zgrubnym, wyrównawczym i wykończeniowym. Po zakończonym szlifowaniu należy pozbyć się resztek zdartej powierzchni drewnianej. Na koniec trzeba zabezpieczyć świeżo odsłonięte deski — można to zrobić przy pomocy różnych specyfików, np. olejów albo lakieru. Niezależnie od rodzaju impregnatu, na jaki się zdecydujemy, będziemy zmuszeni odczekać (zwykle kilka dni), nim podłoga będzie gotowa do ponownego użytkowania. Cyklinowanie parkietu trwa tyle czasu ile trwa, ponieważ lakier musi mieć czas by się utwardzić.

Jak widzicie, cyklinowanie parkietu jest zarówno praco- jak i czasochłonnym zajęciem. Jeśli czujecie, że jesteście gotowi na ogrom tej pracy, możecie wykonać cyklinowanie samodzielnie. Aczkolwiek trzeba pamiętać, że coś, co wydaje się proste na pierwszym rzut oka, może nas przerosnąć. Z tego względu warto zainwestować w wynajęcie fachowców, którzy przede wszystkim kompetentnie wykonają cyklinowanie, a dodatkowo zajmie im to pewnie mniej czasu. 

Jeżeli obawiacie się, ile będzie was kosztować cyklinowanie parkietu, możecie odetchnąć. Ceny nie są aż tak wygórowane, w porównaniu do cen związanych z wymianą parkietu. Koszty zmieniają się w zależności od kilku czynników. Inaczej liczona będzie cena za cyklinowanie deski barlineckiej, inaczej cena za cyklinowanie schodów. Cena zmieni się również w zależności od wielkości powierzchni, którą potrzebujemy odnowić. Zapoznajcie się z tym, ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu oraz ile wyniesie was w sumie cyklinowanie i lakierowanie parkietu razem.

Cyklinować można samemu, ale dobra szlifierka kosztuje 2-3 tysiące złotych

Cyklinowanie podłogi — cena

Zacznijmy od cyklinowania podłogi — jaka jest cena tej usługi? Podana tu wycena jest oczywiście kwotą przybliżoną: nie istnieje z góry ustalona stawka za wykonanie tego zabiegu. To ile kosztuje cyklinowanie parkietu, uzależnione jest od województwa i miasta, w którym będziemy szukali fachowców.  

Jak nietrudno się domyślić, zlecenie cyklinowania parkietu w dużym mieście znajdziemy dostęp do większej ilości ofert, ale będą one również drożej wyceniane. Cyklinowanie podłogi zawiera w sobie cenę za wykonanie szlifowanie i pokrywanie podłogi warstwą zabezpieczającą, ale w koszta wlicza się również zapewnienie narzędzi i oczywiście robocizna. 

Za cyklinowanie podłogi zapłacimy cenę od około 25 do 35 zł w zależności od województwa. Najdrożej usługa wychodzi w województwach mazowieckim i opolskim, a najczęściej podawana najniższa cena to około 25 zł/m2 brutto.

Jeżeli zastanawiacie się, ile kosztuje cyklinowanie starego parkietu, to cena nie zmienia się znacząco. Fachowiec może wycenić usługę o kilka złotych więcej za metr kwadratowy podłogi, ale zwykle nie są to znacznie wyższe koszta. 

Cyklinowanie i lakierowanie parkietu — cena

Lakierowanie parkietu po przeprowadzonym szlifowaniu jest niezbędnym elementem procesu cyklinowania. Nieosłonięte niczym deski podłogowe, mogą szybko ulec ponownemu zniszczeni, jak również nie będą odporne na wilgoć i brud. Bez warstwy ochronnej deski mogą ulec trwałemu zniszczeniu, a wtedy nie będziemy już mieli innego wyboru, niż je wymienić. 

W celu uniknięcia zagrzybienia czy zabrudzenia drewna, na podłogę trzeba nałożyć warstwę lakieru zabezpieczającego. Opakowanie 5 litrowe kosztuje od 150 do 300 zł w zależności od typu i marki lakieru. Najdroższe na rynku są lakiery poliuretanowe, a najtańsze są najczęściej lakiery uretanowo-alkidowe.

Za cyklinowanie i lakierowanie parkietu zapłacimy zatem cenę standardowego cyklinowania oraz poniesiemy dodatkowe koszty związane z zakupem lakieru. Cyklinowanie i lakierowanie parkietu może tym samym osiągnąć cenę nawet kilkuset złotych, jeżeli renowację przeprowadzimy z użyciem drogich środków w dużym pomieszczeniu. 

Cyklinowanie schodów — cena 

Cyklinowanie schodów i cena za wykonanie tej usługi różni się znacząco od standardowej usługi cyklinowania i lakierowania podłogi. Cena może być bardzo zmienna, a różnica w cenie za jeden stopień może wahać się nawet o kilkaset złotych. Ponownie, bardzo dużo uzależnione będzie od rodzaju schodów oraz od regionu, w którym szukać będziemy fachowców. 

Cyklinowanie schodów i cena za usługę może wynieść od 100 do nawet 400 za sztukę.

Cyklinowanie deski barlineckiej — cena

Cyklinowanie deski barlineckiej i cena za wykonanie tej usługi nie różni się znacząco od ceny za cyklinowanie zwykłej podłogi. Cena za cyklinowanie i lakierowanie deski barlineckiej może zaczynać się od około 22 zł za metr kwadratowy, ale do tego musimy pamiętać o doliczeniu kosztów związanych z np. zakupieniem materiałów. Cyklinowanie deski barlineckiej osiąga tym samym najniższą cenę wśród wszystkich usług związanych z cyklinowaniem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....