Deska barlinecka — co to, cena za m2, cena robocizny, montaż, wady, opinie

Data:

Podziel się z innymi:

Trafiłem ostatnio na wątek w budowlanym forum, pod tytułem “deska barlinecka czy panele”. Z deską barlinecką nie miałem wcześniej do czynienia — słyszałem zarówno dobre jak i nie najlepsze opinie pod jej adresem. Lubię trzymać rękę na pulsie, dlatego zdecydowałem się zapoznać z tematem bliżej. 

Zebrałem opinie z forum; zapoznałem się z najczęściej wymienianymi wadami i pozytywnymi opiniami na jej temat. Grubość, wymiary, montaż, cena — żadna z tych rzeczy nie jest już dla mnie tajemnicą. Jeśli podobnie jak ja chcesz dowiedzieć się więcej o montażu i cenie deski barlineckiej, cenie robocizny za położenie jej oraz jaka jest obecnie średnia cena za m2 deski, to zapraszam cię do dalszej lektury.

Deska barlinecka — co to jest? Czy warto? 

Jeżeli trafiliście na ten artykuł przez przypadek, albo jest to wasz pierwszy raz kiedy słyszycie o desce barlineckiej, ta część artykułu jest dla was. Deska barlinecka — co to za produkt?

Co to jest deska barlinecka? Jest to rodzaj podłogi, której grubość jest większa niż innych znanych na rynku paneli podłogowych. Deska swoją gramaturę zawdzięcza sposobowi jej tworzenia. Składa się z trzech warstw drewna, które układa się jak klocki jenga — jedną na drugiej, w konstrukcji krzyżowej. Na forach parkieciarskich od dłuższego już czasu istnieje konflikt pomiędzy zwolennikami deski barlineckiej a zwolennikami paneli podłogowych. Odpowiedź czy zdecydować się na deskę barlinecką, czy panele uzależniona jest od kilku czynników. 

Po pierwsze: cena. Deska barlinecka jest znacznie droższą opcją i jeżeli szukacie budżetowych rozwiązań to lepiej zdecydować się na panele. Zawsze można liczyć na promocje czy wyprzedaże, ale decydując się na deskę barlinecką, warto dokładnie przeliczyć, ile będzie kosztowało nas położenie jej we wszystkich pokojach. Po drugie: grubość. Deska barlinecka jest produktem o słusznej grubości. Dzięki potrójnej warstwie prawdziwego drewna zapewnia doskonałą stabilność podłogi. Niestety, jak w przypadku każdego innego produktu panelowego, trzeba położyć pod nią izolację. Przez to wysokość podłogi względem sufitu może znacznie się zwiększyć. 

Z podobieństw między deską barlinecką i panelami można wymienić wymiary i montaż. Współcześnie producenci podłóg prześcigają się w proponowaniu klientom coraz to nowszych wymiarów paneli, oraz łatwiejszych sposobów ich montażu. Częstym rozwiązaniem w deskach barlineckich jest system montażu Barclick. Jest to rodzaj zamka czołowego, który umożliwia prostszy montaż paneli w porównaniu do tradycyjnych metod klejenia. Kupując czy to deskę barlinecką, czy panele, w przypadku systemu montażowego z klikiem oszczędzimy sobie nerwów i cenie robocizny. Opinie fachowców na forum mówią otwarcie, że jest to najwygodniejszy system montażowy, z dostępnych rozwiązań. 

Deska barlinecka wpasowuje się w każdy styl

Deska barlinecka — cena za m2, cena robocizny, ile kosztuje?

Jak już pisałem, cena deski barlineckiej jest wyższa niż standardowych paneli. Montaż deski barlineckiej liczony jest w cenie za m2. W odróżnieniu od tradycyjnych pokryć podłogowych deska barlinecka wykonana jest w całości z drewna. Cena deski barlineckiej mieści się pomiędzy kwotą 100 a 250 zł/m2. 

Jeśli chodzi o cenę robocizny, również nie jest droższa niż standardowa cena za położenie paneli podłogowych. Dla porównania czy zdecydować się na deskę barlinecką, czy panele, cena za robociznę położenia zwykłych paneli to koszt około 25 zł/m2. W przypadku ceny za montaż deski barlineckiej fachowiec policzy sobie od 40 do 55 zł/m2. 

Zobacz: Czym myć panele? Panele bez smug, na wysoki połysk. Prosty sposób 

Deska barlinecka — jak układać? 

Cena robocizny za ułożenie deski barlineckiej jest wygórowana. Zakładając podłogę w systemie pływającym (nie łączy się ze stropem ani ze ścianami), montaż nie różni się szczególnie pod kątem skomplikowania od zakładania standardowych paneli. 

Deska barlinecka może być zamontowana, zarówno w standardowym systemie mocowania, jak i przy pomocy technologii Barclick. System ten umożliwia również demontaż i ponowne ułożenie podłogi. Jak zatem układać deskę barlinecką?

Jak układać deskę barlinecką: montaż uzależniony jest od rozmieszczenia okien w danym pomieszczeniu. W celu osiągnięcia najlepszych efektów wizualnych zaleca się montaż deski barlineckiej prostopadle do najbardziej nasłonecznionego okna w pomieszczeniu (oczywiście jeżeli pozwala nam na to długość ściany).

Deska barlinecka — opinie, wady, co mówią na forum? 

Rywalizacja pomiędzy zwolennikami deski barlineckiej a fanami paneli jest, z braku lepszego określenia, zajadła. Niezależnie od tego czy opowiadacie się po stronie obozu deski barlineckiej, czy obozie zwolenników paneli, produkt ten będzie miał swoje wady i zalety. 

Deska barlinecka jest produktem drogim i naturalnym. Drewno to tworzywo, które jest najmilsze w dotyku, ale w przeciwieństwie do paneli wykonanych z tworzyw sztucznych, jest naturalne i “pracuje” nawet kiedy znajduje się już na naszych podłogach. Niezależnie od wymiarów czy grubości deski, na jaką się zdecydujemy, będzie to wciąż naturalne drewno. Będzie zatem narażone na uszkodzenia mechaniczne i inne nieprzyjemne wypadki. Naturalność drewna przez wielu zaliczana jest w wady deski barlineckiej, a z drugiej strony wiele osób uważa to za jej główną zaletę. Kiedy zastanawiamy się, czy wybrać deskę barlinecką, czy panele, musimy zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na ciągłą pielęgnację drewna. 

Na forach wiele osób wśród wad produktu wymienia jego niską trwałość. Wielu z nich ma na myśli naturalne zmiany, które zachodzą w drewnie. Użytkowanie elementów drewnianych zawsze będzie wiązało się z jego zmianami — uszkodzeniami dużymi i małymi. W pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu deska drewniana będzie się ścierać szybciej i nie możemy traktować tego jako wady, ale cechy materiału. Porządnie zabezpieczona deska barlinecka wynika nie tylko z naszego zaangażowania, ale również od grubości portfela — lakieru i oleje do drewna potrafią sporo kosztować. 

Zobacz: Metr sześcienny desek ile to metrów kwadratowych?

Deska barlinecka — gdzie szukać promocji, outletu, wyprzedaży? 

Jak już ustaliliśmy, deska barlinecka jest wykończeniem z wyższej półki cenowej. Jakość i wykonanie deski jest szalenie istotne — w końcu zależy nam na tym, by jak najdłuższej cieszyła nasze oczy. Wiele osób wyraża opinie na forum, że większość skarg zgłaszanych pod jej adresem wynika z powodu zakupu deski barlineckiej z outletu lub po zbyt promocyjnej cenie. 

Promocje czy outlety to świetna opcja dla większości materiałów, jednak drewno, z którego zrobiona jest deska barlinecka, jest specjalnym surowcem. Musi być odpowiednio przechowywana i ma znacznie wyższe wymagania produkcyjne od zwykłych paneli. Cena odzwierciedla te wymogi, a jej wysokość może zniechęcać. Jednak posiłkując się opiniami z forum, na desce barlineckiej nie warto oszczędzać. Z tego względu lepiej odpuścić sobie przeszukiwanie outletów czy polowanie na promocje. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Lamele ścienne – nowoczesny akcent w tradycyjnym wnętrzu

Możliwości dekoracji własnej przestrzeni jest naprawdę wiele. Możesz wykorzystać różne kolory farb, naklejki ścienne, tapety lub sięgnąć po eleganckie...

Nawóz z drożdży: opinie, zastosowanie i przygotowanie

Nawóz z drożdży to naturalny, ekologiczny sposób na dostarczenie roślinom niezbędnych składników odżywczych. W ostatnich latach zyskał on...

Kluczowe aspekty wyboru lokalizacji dla luksusowej rezydencji

Inwestorzy coraz częściej decydują się na wybudowanie rezydencji, czyli wyjątkowo luksusowego i ekskluzywnego domu mieszkalnego. Do zalet nowoczesnych...

Najlepsze rośliny do domu oczyszczające powietrze

W dzisiejszych czasach, kiedy zanieczyszczenie powietrza staje się coraz większym problemem, warto zastanowić się nad naturalnymi sposobami oczyszczania...