Metr sześcienny desek ile to metrów kwadratowych?

Twój remont trwa w najlepsze. Panele i farby już wybrane, ekscytacja zapachem nowych mebli miesza się z irytacją, bo jak to z remontami bywa – przynajmniej jedna rzecz musi się wysypać. My to doskonale rozumiemy i przybywamy ci z pomocą.

Wiedza matematyczna, choć tak nieprzyjazna w szkole średniej, jest kołem ratunkowym, kiedy postanawiamy wyremontować nasze mieszkanie. Jeśli zastanawiasz się nad kwestią: metr sześcienny desek – ile to metrów kwadratowych lub inną, w której potrzebujesz zamienić metr sześcienny na metr kwadratowy – w tym artykule znajdziesz sposób na rozwiązanie tego problemu. Kalkulatory w dłoń i do dzieła!

Metr sześcienny drewna ile to metrów kwadratowych?

Bez względu na potrzeby remontowe, łączy nas jedno. Cenimy rozwiązania, które są przyjazne dla naszego portfela i pozwalają zaoszczędzić trochę czasu. W końcu kto jeździłby do Castoramy czy Ikei więcej, niż jest to potrzebne? Każda zmiana w mieszkaniu pochłania czas i energię. Dlatego przejdźmy do sposobu na rozwiązanie problemu: metr sześcienny desek – ile to metrów kwadratowych?

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz przeliczać metr sześcienny drewna? Ile to metrów kwadratowych? Najpierw wypisz powierzchnię, którą chcesz pokryć deskami lub styropianem (lub jakimkolwiek innym materiałem budowlanym). Co dalej? Jeśli masz już upatrzoną deskę do wyłożenia podłogi, sprawdź na stronie producenta, ile ma centymetrów grubości.

Teraz można przejść do kwestii – metr sześcienny desek, ile to metrów kwadratowych? Pokażemy to na wymyślonym przykładzie. Planujesz położyć deski na parkiet, który ma powierzchnię 100 metrów kwadratowych. Deski, które upatrzyłeś w sklepie, mają grubość 5 centymetrów. Ile potrzebujesz metrów sześciennych desek na ile metrów kwadratowych podłogi? 

Wzór: powierzchnia w metrach kwadratowych x grubość deski w metrach

Powinieneś pomnożyć ilość metrów kwadratowych przez grubość deski wyrażoną w metrach. Jak to będzie wyglądało w przypadku podanego przez nas przykładu – sprawdzamy. Założyliśmy powierzchnię 100 m2 x 0,05 m (5 centymetrów to 0,05 metra). To się równa 5 metrów sześciennych. 

Inne przykładowe obliczenia:

150 m2 x 0,1 m (10 cm) = 15 m3

150 m2 x 0,12 m (12 cm) = 18 m3

150 m2 x 0,15 m (15 cm) = 22,5 m3

A co zrobić, jeśli chcemy zabrać się za to odwrotnie, znając metr sześcienny, a nie metr kwadratowy? Żeby obliczyć metr sześcienny desek, ile to metrów kwadratowych, nadal potrzebujemy znać grubość deski. Załóżmy, że wybrana przez nas deska ma 2,5 centymetry grubości. Obliczenia wykonujemy w metrach, więc najpierw musimy zamienić grubość z centymetrów na metry.

2,5 cm = 0,025 m

By obliczyć metr sześcienny deski na ile to metrów kwadratowych, należy podzielić metr sześcienny przez zamienioną na metry grubość deski.

1m3 : 0,025 = 40 m2

Jeden metr sześcienny desek do parkietu o grubości 2,5 centymetra daje 40 metrów kwadratowych.

Wbrew pozorom, obliczenie metra sześciennego desek na metr kwadratowy nie jest tak trudne, jak się początkowo wydawało. Wielu producentów desek lub styropianów, bo to w ich przypadku najczęściej potrzebujemy takich obliczeń, ma do tego specjalną zakładkę na swojej stronie. 

Tam podają przykładowe ilości desek, uwzględniają ich grubość i przeliczają w tabeli najczęstsze metry sześcienne desek na metry kwadratowe. Jeśli nie znajdziesz na ich stronie takiej informacji, możesz zawsze podeprzeć się naszymi propozycjami. Masz inne sposoby na dowiedzenie się – metr sześcienny desek, ile to metrów kwadratowych? Podziel się w komentarzu!

Życzymy udanego remontu!

Powiązane

Parkiet dębowy — cena za m2, producenci, cena z ułożeniem, grubość

Parkiet dębowy jest jednym z najbardziej popularnych rodzajów paneli...

Jak połączyć płytki z panelami? Łączenie płytek i paneli korkiem?

Jednym z charakterystycznych trendów w budownictwie mieszkaniowym jest tworzenie...

Drzwi Agmar – opinie. Ceny, czy warto?

Przeglądając liczne fora o tematyce budowlanej wątki zarówno drzwi...

Jakie rośliny posadzić przy ścianie domu? Rośliny na zachodnią i północną ścianę domu

Piękny dom to nie wszystko. Najatrakcyjniejsze działki to te,...

Czy pod panele trzeba kłaść folię? Odpowiedź eksperta

Dzisiaj podzielę się z wami czymś, co nieustannie mnie...

Remmers — opinie, gdzie kupić, ceny, opinie na forum

Drewno jest surowcem ponadczasowym. W budownictwie używa się go...