Rodzaje wykopów ziemnych – wykop jamisty

Data:

Podziel się z innymi:

Budowa domu i każdej innej inwestycji rozpoczyna się od prac ziemnych. Prace te mają za zadanie przygotowanie terenu do budowy. Zazwyczaj związane są z wykopami wykonywanymi koparką. Najpopularniejsze rodzaje wykopów ziemnych, to wykopy pod fundamenty oraz elementy sieci wodno-kanalizacyjnej lub elektrycznej.

Zobacz: Czy studnia głębinowa może wyschnąć?

Czym są wykopy?

Rodzaje wykopów ziemnych i ich wykonanie w dużej mierze zależy ukształtowania terenu oraz gruntu. Z tego powodu wykopy ziemne są ważnym elementem na każdej budowie, a do ich wykonania zazwyczaj wykorzystywany jest ciężki sprzęt budowalny. Podczas prac budowalnych nie tylko istotne są rodzaje wykopów ziemnych, ale również technologia ich wykonania. Dwie najpopularniejsze techniki to metoda czołowa oraz metoda warstwowa. Prawidłowy wybór techniki ma bardzo duże znaczenie na jakość wykopów.

Rodzaje wykopów ziemnych

Na budowach spotykanych jest kilka rodzajów wykopów. Można podzielić je na kilka rodzajów. Pierwszym podziałem jest sposób wykonania. Wykopy ręczne lub mechaniczne. W pierwszym przypadku maksymalny wymiar wykopu to 1,5 metra. W przypadku wykopu mechanicznego może to być do 2,5 metra.

Podczas prac ziemnych często musimy zebrać wierzchnią warstwę roślin. Jeżeli tylko mamy możliwość warto ją przetrzymać, ponieważ może przydać się jako nawóz ze względu na bogactwo w składniki odżywcze. Poniżej zostały opisane najczęściej spotykane rodzaje wykopów.

Wykopy szerokoprzestrzenne

Tego rodzaju wykopy wykonywane są dla domów z podpiwniczeniem, zabudowy liniowej lub w przypadku budowy na gruncie, który jest mało spoisty. Rodzaje wykopów tego typu powinny być wykonane poniżej poziomu przemarzania gruntu. W zależności o strefy może to być głębokość od 80 do 140 cm.

Tego typu rodzaje wykopów ziemnych głębsze niż 4 metry powinny mieć zabezpieczone ściany zgodnie z wykonanym do tego wykopu projektem.

Wykopy wąskoprzestrzenne

Tego typu rodzaje wykopów znajdują zastosowanie w przypadku domów bez podpiwniczenia. Szerokość dna powinna być mniejsze lub równa 150 cm. Takie rodzaje wykopów wykonywane są pod ławy fundamentowe.

W praktyce oznacza to, że po zdjęciu warstwy humusu wraz z wierzchnią warstwą gruntu kopany jest rów, który jest głębokości odpowiadającej wysokości ław i ścian fundamentów. Głębokość takiego wykopu jest podana w projekcie i powinna być większa niż strefa przemarzania ziemi. Szerokość wykopu zazwyczaj jest tak dobierana, aby można było wygodnie zbudować szalunki.

Autor: Andrzej T. Papliński źródło: muratordom.pl

Zarówno w przypadku wykopów wąskoprzstrzennych, jak i szerokoprzestrzennych ważnym aspektem jest ustabilizowanie podłoża. W tym celu układa się cienką warstwę betonu. Zadaniem tej warstwy jest zapobiegania wsiąkaniu wody z fundamentów do gruntu, co mogłoby doprowadzić do osłabienia fundamentu.

Zobacz: Murek oporowy z czego najtaniej?

Wykopy w piasku i glinie – charakterystyka

Glina w naszym kraju występuje w bardzo wielu miejscach, co za tym idzie, wykonywanie fundamentów w gliniastym podłożu nie jest niczym nietypowym. Podczas planowania wykopów w glinie należy mieć na uwadze, że tego rodzaju grunt ma bardzo małą przepuszczalność, co może doprowadzić do sytuacji, że na dnie wykopu będzie utrzymywać się woda.

Oczywiście nie można dopuścić do utrzymywania się wody w wykopie i w przypadku zebrania się jej po opadach należy ją jak najszybciej usunąć. Zaleca się, aby prace w podłożu gliniastym wykonywać jak najszybciej i ich nie przedłużać.

Dobrym rozwiązaniem do pracy w glinie będzie wykorzystanie sprzętu mechanicznego. Pozwoli to znacznie przyśpieszyć prace i skrócić cały proces wykopu. Rodzaj sprzętu, jaki może zostać użyty do wykopów należy dostosować do pory roku oraz warunków na działce.

Wykop jamisty – charakterystyka

Specyfiką wykopów jamistych jest oddzielenie skarpami między wykopami. Wykop jamisty ma głębokość powyżej 1 metra oraz maksymalna szerokość dna to 150 cm.

Wielkość wykopów jamistych podawana jest w metrach sześciennych. W przypadku gdy wykop jamisty robiony jest ręcznie, powierzchnia dna nie może przekroczyć 2.25 m2. W przypadku wykopu mechanicznego maksymalna powierzchnia, to 9 m2.

Jak widać, rodzajów wykopów jest kilka i wybór właściwego ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa budowy. Po tym artykule wybór odpowiedniego wykopu powinien być już znacznie prostszy.

Zobacz: Jak odstraszyć lisa z ogrodu, od kur, od domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak ocenić jakość materaca przed zakupem w sklepie online?

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Każdy z nas wie, że wybór odpowiedniego...

Domki ogrodowe dla dzieci – pomysły na aranżację i kreatywną zabawę

Domek ogrodowy to marzenie wielu dzieci, ponieważ daje im własną, magiczną przestrzeń, w której mogą rozwijać swoją kreatywność...

Jak wybrać odpowiednią podłogę do ogrzewania podłogowego

Dobór podłogi do ogrzewania podłogowego to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim funkcjonalności i efektywności. Odpowiedni materiał...

Ekologiczne materiały podłogowe: co warto wiedzieć

Coraz więcej osób poszukuje ekologicznych rozwiązań do swojego domu. Przyjazne środowisku materiały podłogowe to jeden z kluczowych elementów...