Wyobraź sobie, że posiadasz nieruchomość bez dostępu do sieci wodociągowej – w jaki sposób w takiej sytuacji zapewnić sobie stały dostęp wody użytkowej? Pierwsze co przychodzi na myśl większości inwestorów, to budowa studni – teoretycznie problem braku dostępu do wody użytkowej został dzięki temu pomysłowi rozwiązany… A jak to wygląda w praktyce? Czy przydomowa studnia może wyschnąć?
Zobacz: Ile schnie wikol – klej do drewna?
Prywatna studnia – wygodny dostęp do wody czy kolejny problem
Wspomniany we wstępie pomysł z budową przydomowej studni, faktycznie jest zazwyczaj dobrym rozwiązaniem problemu braku połączenia danej działki z systemem wodociągowym. Każdy mądry inwestor stara się jednak rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” przed podjęciem decyzji o realizacji danej inwestycji – bo przecież budowa studni wiąże się z poniesieniem kosztów. Co zrobić, aby koszta te nie poszły na marne? Kiedy studnia może wyschnąć i na co zwrócić szczególną uwagę, przy planowaniu budowy tego ujścia wodnego? Studnia jest jednym z najstarszych rozwiązań zapewniających stały dostęp do wody użytkowej, a niekiedy również pitnej – wszystko zależy od jej głębokości. Od głębokości studni zależy również, czy w przyszłości takie ujęcie wody może wyschnąć.
Najpopularniejsze rodzaje studni:
- studnia głębinowa,
- studnia kręgowa.
Głębokość studni głębinowej przekracza zazwyczaj 10 metrów. Otwór takiej studni powinien sięgać do głębszych warstw wodonośnych – czyli poziomu gleby, przez który stale przepływają wody podziemne. Jeżeli wodę z takiej studni chcemy traktować również jako wodę pitną – to konieczne będzie wykonanie specjalistycznych badań potwierdzających jej skład chemiczny. Zazwyczaj jednak woda taka jest czysta i zdatna do picia. Jeżeli mowa o studniach kręgowych to są to płytsze otwory w ziemi o głębokości kilku metrów. Cechą charakterystyczną takich studni są kręgi betonowe, w środku których zbiera się woda – ze względu na niewielką głębokość otworu, w takich studniach zazwyczaj występują wody powierzchniowe oraz pochodzące z opadów deszczu (deszczówka).
Czy studnia głębinowa może wyschnąć i co może do tego doprowadzić?
O ile w wypadku studni głębinowych raczej nie istnieje ryzyko, aby miały one wyschnąć, gdyż ich otwór sięga do stale bijących wód podziemnych, o tyle w wypadku studni kręgowych istnieje prawdopodobieństwo wyschnięcia. Dlatego, jeśli decydujesz się na budowę studni, to zadbaj o odpowiednią głębokość wykonanego odwiertu i dostęp studni do głębokich cieków wodnych. Jak powszechnie wiadomo, cieki wodne nie występują na regularnych głębokościach. Dlatego przed rozpoczęciem kopania lub wykonywania odwiertów, najlepiej jest zrobić badania wykazujące przebieg cieków wodnych na terenie danej działki. Realizacja takich badań pomoże w ocenie opłacalności całej inwestycji związanej z budową studni głębinowej.

Zobacz: Jak i czym ozdobić altanę ogrodową?
Badanie stanu gleby pod budowę studni głębinowej
Jeżeli planujesz budowę studni głębinowej, to weź pod uwagę jeszcze jeden ważny aspekt środowiskowy. Sprawdź, czy w okolicy działki, na której chcesz budować studnię głębinową, nie było fabryk, zakładów chemicznych, czy nawet stacji benzynowej – jeżeli wymienione obiekty znajdowały się w pobliżu. To konieczne będzie dokonanie badań gleby, ponieważ istnieje realne ryzyko, że teren po tych obiektach mógł zostać skażony. Skażenie substancjami chemicznymi takimi jak oleje, paliwa, lakiery czy farby potrafi wniknąć głęboko w strukturę gleby i niestety dalej – do wód głębinowych. W takiej sytuacji substancje chemiczne są stale wypłukiwane z gleby przez wody głębinowe, te same wody mogą być pobierane przez studnię a ich spożycie, czy nawet używanie ich do mycia naczyń, może okazać się niebezpieczne i szkodliwe dla zdrowia. W tym miejscu warto wspomnieć, że jeżeli zostanie stwierdzone skażenie takiego terenu, to obowiązek kosztownej remediacji (oczyszczenia) gleby na terenie działki, leży po stronie jej właściciela. Więc kolejnym krokiem po stwierdzeniu takiego zanieczyszczenia powinien być kontakt z właścicielem skażonej działki i domaganie się remediacji oraz poinformowanie odpowiednich organów o występującym skażeniu.
Czy potrzebuję pozwolenia na budowę studni głębinowej?
W myśl przeprowadzonej w 2020 roku nowelizacji zapisów prawa budowlanego nie musimy już ubiegać się pozwolenia na budowę studni. Nie musimy nawet zgłaszać budowy takiego ujęcia wodnego – przed nowelizacją należało ubiegać się o pozwolenie na budowę tego ujścia wodnego oraz zgłosić realizację takiej budowy w przyporządkowanej dla danej działki jednostce administracyjnej