Komponujesz własną muzykę? Nagrywasz vlogi podróżnicze? A może tworzysz filmiki instruktażowe i poradniki? Posiadanie własnego domowego studia nagraniowego jest marzeniem niejednego twórcy. Dowiedz się, w jaki sposób przystosować akustycznie domowe pomieszczenie. Mamy dla Was kilka niedrogich i sprawdzonych rozwiązań, których wdrożenie znacząco poprawi jakość dźwięku nagrywanego w danym pomieszczeniu. Jak wygłuszyć pokój do nagrywania i nie wydać przy okazji kroci? Zapraszamy do lektury!
Zobacz: Styrobeton czy styropian, lepszy niż styropian?
Adaptacja akustyczna pomieszczenia – na co zwrócić uwagę?
Pomieszczenie, w którym nagrywamy bądź obrabiamy dźwięk, powinno być specjalnie dostosowane akustycznie. Odpowiednia adaptacja akustyczna wnętrza studia nagraniowego ułatwi późniejszą pracę z dźwiękiem – po pierwsze każda fala dźwiękowa ma określoną długość. Długość ta jest uzależniona od częstotliwości danej fali oraz od wielkości membrany głośnikowej. Jeżeli pomieszczenie jest odpowiednio dostosowane dźwiękowo, to fale te są pochłaniane przez elementy izolacji akustycznej, o których opowiemy w dalszej części artykułu. Co dzieje się, jeżeli fale nie są absorbowane? Takie fale zaczynają się „kotłować” w pomieszczeniu – czyli odbijać od ścian i wracać jak bumerang, aż długość danej fali zrówna się z długością drogi przez nią przebytej. Brzmi zawile? W takim razie posłużymy się przykładem. Kotłująca się fala dźwiękowa objawia się niechcianymi, dodatkowymi, efektami dźwiękowymi – na przykład echem czy dudniącym basem. Takie „efekty” są niepożądane przy obróbce dźwiękowej, ponieważ przekłamują prawdziwe brzmienie. Na co więc zwrócić aranżując domowe studio nagrań?
- Dostosuj moc i wielkość membran głośnikowych do wymiarów pomieszczenia.
- Zadbaj o odpowiednie ustawienie głośników – powinny być umieszczone na linii Twoich uszu i wraz z Twoją głową tworzyć trójkąt równoboczny.
- Odpowiednio wygłusz pomieszczenie, na przykład stosując tzw. pułapki akustyczne.
Warto zainwestować w monitory studyjne – czyli głośniki, emitujące nieprzekłamane fale dźwiękowe. Większość głośników ma „podbite” wyższe lub niższe tony, dzięki czemu grając w grę lub oglądając film, słyszysz każdy szelest liści czy upadającą łuskę. Najtańsze monitory studyjne kosztują około 500 złotych – są to głośniki stworzone do pracy z dźwiękiem. Skutkiem używania nieodpowiedniego nagłośnienia lub złej adaptacji akustycznej pomieszczenia jest to, że kawałek stworzony w Twoim studiu, brzmi inaczej, kiedy posłuchamy go w samochodzie lub u kolegi. Miałaś kiedyś do czynienia z takim problemem? W takim razie zostań z nami i dowiedz się, jak wyciszyć pokój domowym sposobem!

Jak wygłuszyć pokój do nagrywania – domowe sposoby
Jedną z najczęściej stosowanych domowych metod wygłuszania pomieszczenia jest oklejenie jego ścian i sufitu opakowaniami po jajkach. Szczerze mówiąc, mamy mieszane uczucia związane z tym pomysłem. Fakt – papier, z którego wykonane są opakowania po jajkach, wykazuje właściwości absorpcji dźwiękowej, a swoim kształtem przypomina nieco piankę akustyczną. Faktycznie więc, oklejając pomieszczenie nagraniowe opakowaniami po jajkach, możemy sobie nieco ułatwić pracę z dźwiękiem. Efekt ten uzyskamy kosztem oszpecenia pomieszczenia i poświęcenia mniej więcej takich samych pokładów czasu i energii, jakich potrzebowalibyśmy do oklejenia wnętrza domowego studia matą wygłuszającą. Jeżeli aktualnie nie planujesz zakupu takiej maty, to poniżej przedstawiamy dwa proste triki, których zastosowanie znacząco poprawi jakość Twojej pracy z dźwiękiem:
- Na podłodze umieść dywan lub wykładzinę – podłoże o gęstym, krótkim włosiu doskonale absorbuje fale dźwiękowe i niweluje efekt echa.
- Zadbaj o pułapki akustyczne – z ustawienia głośników w pomieszczeniu nagraniowym wynika, że emitowane przez nie fale dźwiękowe w końcu odbiją się od ściany za Twoimi plecami. Dokładnie na tej wysokości powinny znajdować się tak zwane „pułapki akustyczne” – czyli na przykład szafki, meble, półki z książkami. Pułapki te będą absorbować falę dźwiękową i wyhamowywać kotłowanie.
Zobacz: Jak się zmotywować do sprzątania domu?
Maty wygłuszające do pokoju nagrań (inaczej panele akustyczne)
Panele akustyczne lub inaczej maty wygłuszające to panele wykonane z tworzywa sztucznego (najczęściej pianki poliuretanowej). Tego rodzaju maty wykazują się wysokim współczynnikiem absorpcji akustycznej – oznacza to, że nadają się doskonale zarówno do wygłuszenia pomieszczenia, jak i do niwelowania przekształceń spowodowanych kotłowaniem się fal dźwiękowych. Jak okleić pomieszczenie panelami akustycznymi? Najlepiej oczywiście jest takimi panelami okleić wszystkie ściany i sufit – a na podłodze umieścić wykładzinę bądź specjalną matę akustyczną pod panele podłogowe, ale już samo oklejenie ścian pomieszczenia matami akustycznymi przyniesie wyraźny, odczuwalny efekt. Jeżeli z jakiegoś powodu nie mamy możliwości pokrycia wszystkich ścian matami akustycznymi, to oklejmy nimi część ściany na wysokości głośników – zarówno tą znajdującą się za nimi, jak i tą, znajdującą się za naszymi plecami. Jeżeli chodzi o samo przyklejanie mat akustycznych do ściany, to potrzebny nam będzie do tego uniwersalny klej termiczny oraz pistolet do kleju taki jak Steinel GLUEFIX 333911 – w Insustria24.pl oba te produkty kupisz w naprawdę atrakcyjnej cenie!

Jak wyciszyć drzwi od pokoju
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o drzwiach – je również możemy wygłuszyć poprzez oklejenie matą akustyczną ich powierzchni po wewnętrznej stronie. Zwróć także uwagę na samo osadzenie drzwi we framudze. Po pierwsze unikaj szczelin – jeżeli takie zauważysz, to postaraj się je uszczelnić uszczelką drzwiową. Zwróć też uwagę na to, czy drzwi są solidnie osadzone w zawiasach oraz, czy same zawiasy drzwiowe są solidnie przytwierdzone do ściany – słabe osadzenie drzwi lub luźne zawiasy mogą powodować drgania skrzydła drzwiowego, co z kolei może mieć negatywny wpływ na jakość pracy z dźwiękiem.