Każdy z nas odczuwał kiedyś niechęć do wykonania jakiejś czynności. Nie chciało nam się uczyć, wyjść na spacer, poćwiczyć czy posprzątać. Nie zauważaliśmy w tym żadnego celu. Krótko mówiąc brakowało nam motywacji. Innym razem natomiast odczuwaliśmy przypływ energii. Byliśmy gotowi uczyć się godzinami, żeby otrzymać dobrą ocenę. Chcieliśmy zrobić porządny trening, żeby poczuć jego pozytywne efekty. Mieliśmy ochotę nauczyć się nowego języka, żeby móc używać go przebywając na wakacjach w danym kraju albo dostać lepszą pracę. Wizja osiągnięcia celu nas uskrzydlała. Jak „nie chce mi się” zamienić w „zrobię to i będę dumny z efektu”? W poniższym artykule skupimy się na tym jak zmotywować się do sprzątania domu. Jeśli jesteście ciekawi to serdecznie zapraszamy!
Zobacz: Jak odstraszyć lisa z ogrodu, od kur, od domu?
Czym jest motywacja?
Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania związanego z zaspokojeniem potrzeb człowieka. Motywacja odgrywa bardzo dużą rolę w naszym życiu, jest czymś, co pcha nas do osiągnięcia jakiegoś celu. Aby się rozwijać musimy cały czas odnajdywać w sobie motywację.
Jak się motywować?
Istnieje wiele sposobów na zmotywowanie się. Oto kilka z nich:
1. Zaplanowanie nagrody za wykonanie zadania.
2. Wyobrażenie sobie negatywnych konsekwencji niewykonania obowiązku.
3. Rozpoczęcie od czegoś najłatwiejszego.
4. Powiedzenie innym o naszych planach.
5. Odpowiedni stopień trudności – zbyt łatwe zadanie spowoduje znużenie a zbyt trudne zniechęcenie.
Jak zmotywować się do sprzątania?
Powyższe metody można również zastosować jak chcemy zmotywować się do sprzątania domu. Najlepiej wyznaczyć sobie jakąś przyjemną nagrodę za wykonanie zadania. Tym sposobem kierujemy swoje myśli w stronę oczekiwanej nagrody i nawet nieprzyjemny obowiązek może stać się dla nas czymś pozytywnym.
Kolejny sposób to włączenie muzyki. O wiele łatwiej idzie nam ścieranie kurzu czy szorowanie wanny kiedy w tle leci nasz ulubiony kawałek.
Następny pomysł dotyczy prasowania. Czynność wydaje się być szalenie nudna, ale gdyby tak deskę do prasowania ustawić w salonie przed telewizorem i w tym czasie oglądać ulubiony serial albo filmik na YouTubie od ukochanego twórcy? Brzmi znacznie mniej zniechęcająco.
Kolejnym lifehackiem jest zrobienie zdjęć zabałaganionej przestrzeni, żeby później, kiedy będzie już posprzątana, ponownie zrobić zdjęcia i podziwiać efekty „przed i po”. Kiedy dom znowu będzie wymagał sprzątania można wrócić do zdjęć „po”, co powinno dać nam siłę do działania.
Oczywistym jest, że najlepiej nie dopuszczać do ogromnego bałaganu i większość rzeczy sprzątać na bieżąco. Dobrym rozwiązaniem będzie nastawienie wieczorem timera na 5 minut i szybkie ogarnięcie tego, co nagromadziło się w ciągu dnia np. pozmywanie naczyń. 5 minut to przecież bardzo niewiele a zapobiegnie nagromadzaniu się bałaganu.

Jeśli masz do poukładania ubrania w szafie to warto wszystkie je wyciągnąć i rzucić tymczasowo na łóżko. Następnie każdy jeden fatałaszek po kolei składać i wkładać na miejsce. Może wreszcie znajdziesz tę bluzkę, której szukasz od pół roku. Przecież jeśli tego nie sprzątniesz to nie będziesz mieć gdzie położyć się spać. Jeśli wśród twoich ubrań znajdą się takie, które są już na ciebie za małe, za duże, znudziły ci się, nie są już w twoim stylu albo zniszczyły się, warto je oddać, sprzedać albo ewentualnie wyrzucić.
Jeśli już naprawdę nic nie jest w stanie cię nakłonić do sprzątania świetnym pomysłem może być zaproszenie gości. Przecież nie przyjmiesz rodziny, znajomych czy dziewczyny/chłopaka w zabrudzonym domu, byłby to kompletny wstyd.
Od czego zacząć sprzątanie?
Nie ma skutecznego działania bez zaplanowania. Zanim zabierzemy się za sprzątanie powinniśmy najpierw usiąść i przeanalizować co jest do zrobienia. Następnie należy wszystko spisać i przejść do realizacji planu krok po kroku. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że jeżeli w naszym domu znajdują się jakieś trudne do usunięcia zabrudzenia to trzeba zacząć od nałożenia na nie odpowiednich środków, które muszą mieć czas na zadziałanie. Dotyczy to np. zaplamionego dywanu czy zatłuszczonej kuchenki. Kolejną ważną zasadą w sprzątaniu w domu jest zasada „z góry na dół”. Oznacza ona, że zaczynamy sprzątać od górnych półek a na końcu odkurzamy i myjemy podłogę. W przeciwnym wypadku kurz z góry szafy czy okruszki ze stołu spadłyby na czystą podłogę i cała praca poszłaby na marne. Następną istotną regułą jest reguła „od środka na zewnątrz”. Dotyczy ona tego, że najpierw myjemy środek lodówki czy szafki a dopiero później jej drzwi. Unikamy w ten sposób ponownego zachlapania i nie roznosimy bakterii.
Mamy nadzieję, że dzięki tym radom będziesz już wiedział/a jak zmotywować się do sprzątania. Powodzenia!