Czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej domu?

Data:

Podziel się z innymi:

Powierzchnia użytkowa – z garażem czy bez? Niektóre osoby mogą nie orientować się w kwestii tego, czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej. Przepisy dotyczące tego zagadnienia zmieniły się całkiem niedawno. Jak to wygląda obecnie? Podpowiadamy, co dokładnie wlicza się do powierzchni użytkowej. Z artykułu dowiesz się również, czym różni się powierzchnia użytkowa od całkowitej i mieszkaniowej. 

Zobacz: Co zamiast kostki na podjazd? Tanie pomysły na podjazd

Czym jest powierzchnia użytkowa?

Czy garaż zatem wlicza się do powierzchni użytkowej domu? Zanim odpowiemy na to pytanie, należy wyjaśnić sobie pojęcie samej powierzchni użytkowej. Powierzchnia użytkowa jest parametrem, który odnosi się do sumy powierzchni wszystkich pomieszczeń w domu. Od jej wielkości zależna jest cena nieruchomości, a nawet opłacane na rzecz nieruchomości podatki. To, czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej domu, zależy od używanego kontekstu. Znaczenie bowiem różni się w odniesieniu do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatkach od spadku czy ustawie o ochronie lokatorów. 

Powierzchnia użytkowa dzieli się na dwie kategorie. Pierwszą jest powierzchnia podstawowa. Odnosi się ona do pomieszczeń zamkniętych, używany na co dzień. Drugą kategorią jest powierzchnia użytkowa pomocnicza. Pomieszczenia, które się do niej zaliczają, mają służyć jako dodatek do pomieszczeń podstawowych. Należy jednak zwrócić uwagę, że suma powierzchni użytkowej nie zawiera pomiarów wszystkich pomieszczeń, które są elementem budynku. 

Powierzchnia użytkowa – z garażem czy bez? W odniesieniu do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych garaż jest powierzchnią użytkową. Biorąc pod lupę ustawę o podatku od spadków i darowizn, nie widać różnic w odniesieniu do garażu. Tutaj sprzeczność z wcześniejszą ustawą jest jednak w kwestii wliczania powierzchni piwnicy. 

Zobacz: Brotje – opinie, co to za firma? Sprawdzamy piece

Czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej?

Na pytanie, czy garaż jest powierzchnią użytkową odpowiadamy “tak”. Należy jednak pamiętać o wyjątkach wymienionych powyżej. Na podstawie aktualnych przepisów, czyli Rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 11 września 2020 r., zarówno garaż, jak i kotłownia wliczają się do powierzchni użytkowej. Poza garażem do powierzchni użytkowej zaliczamy: pokoje, kuchnie, spiżarnie, łazienki, korytarze. 

Jeżeli ganek lub ogród zimowy jest obudowany, wtedy również wlicza się do części użytkowej. Tym, czego nie wlicza się do części użytkowej są takie rzeczy, jak: drzwi, okien balkonowych, wnęk w ścianach. Nie wlicza się ich pod warunkiem, że powierzchnia nie przekracza 0,1m2. Wliczane są natomiast również ścianki działowe oraz rury i kanały. 

Czy garaż wlicza się do powierzchni mieszkaniowej? Jak już wiemy, garaż jest powierzchnią użytkową. Czy zalicza się również do mieszkaniowej? Zacznijmy od wyjaśnienia czym ona właściwie jest. Nie ma swojej oficjalnej definicji, ale jest od jakiegoś czasu powszechnie stosowana. Zakłada się, że zawiera ona sumę metrażu pomieszczeń potrzebnych do codziennego użytku. Na podstawie określenia powierzchni mieszkaniowej, nie zalicza się do niej balkonów, tarasów strychów czy suszarni. Określenie używane jest głównie w odniesieniu do prawa lokatorskiego. Garaż wlicza się do powierzchni użytkowej, jednak nie będzie liczony w odniesieniu do powierzchni mieszkaniowej.

Czy garaż wlicza się do powierzchni całkowitej domu? Ta z kolei jest powierzchnią poziomego rzutu budynku. Suma jej pomiarów zawiera wszystkie ściany mierzone od zewnętrznej strony. W odróżnieniu od powierzchni użytkowej, wliczone są w nią również ściany budynku. Jest ona pojęciem metrażu, na który składają się wszystkie powierzchnie przestrzeni danego budynku. Tutaj zaliczane są również poddasza, tarasu, a także kondygnacje magazynowe.

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy powierzchnia użytkowa liczy się z garażem czy bez. Dzieje się tak dlatego, że w odniesieniu do różnych ustaw, pojęcie powierzchni użytkowej jest rozumiane nieco inaczej. Zarówno jednak w prawie podatkowym i jak i prawie dziedziczenia, jest on wliczany do powierzchni użytkowej. 

Zobacz: Meec Tools – opinie, części zamienne, Wikipedia, pilarka stołowa, polerka, klucz udarowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....