Marzec w ogrodzie według kalendarza ogrodnika pozwala już na wysiewanie niektórych roślin. Musisz jednak pamiętać o tym, że marzec może oznaczać przymrozki. Warto więc, żebyś wybrał takie rośliny, które wytrzymają wahania pogodowe, charakterystyczne dla tego okresu. Możesz też zająć się przygotowaniem rozsad. Jaki jest kalendarz prac w ogrodzie na marzec? Odpowiadamy na pytanie, jakie kwiaty i warzywa siać w marcu.
Zobacz: Okna energooszczędne, czyli jakie? Podpowiadamy!
Co można siać w marcu?
Jeśli zastanawiasz się nad tym, co można siać w marcu, bezpieczną opcją na pewno będą byliny. Najlepiej sprawdzą się w tym wypadku astry alpejskie, orliki czy dzwonki karpackie.
Co jeszcze siejemy w marcu? Bezproblemowo ten miesiąc przetrwają łubiny. To roślina, której okres wysiewu określa się na 20 marca – 10 kwietnia.
Marzec na działce daje też inne możliwości sadzenia roślin w Twoim ogrodzie. Prace ogrodowe w tym miesiącu są świetną okazją na sadzenie drzew i krzewów owocowych. Odpowiednie dla tej pory roku będą krzewy, takie jak maliny czy jeżyny. Dobrze przyjmą się w tym okresie również porzeczki. Poza krzewami jagodowymi, tym co siejemy w marcu, są również rabarbar oraz truskawki. Posadzone w marcu potrzebują dobrego gruntu i zabiegów pielęgnacyjnych, o których musisz pamiętać, jeśli chcesz w późniejszym czasie cieszyć się obfitymi zbiorami.
Jakie warzywa siać w marcu?
Jeśli decydujesz się na prace ogrodowe w marcu związane z wysiewaniem warzyw, warto zdecydować się na sadzenie ich pod folią. To ważne zwłaszcza na początku miesiąca. Nawet jeśli według kalendarza ogrodnika marzec jest odpowiednim czasem na sadzenie warzyw, pogoda może sprawić, że niektóre z nich nie przetrwają przymrozków poza tunelem.
Jakie warzywa siać w marcu? Może być to rzodkiew, marchew, koper, szpinak por czy sałata masłowa. Jeżeli pogoda coraz bardziej przypomina wiosnę, marcowy kalendarz prac w ogrodzie może pozwolić na wysadzenie do gruntu bezpośrednio: bobu, kalafiora, cebula, kapusta włoska, groch. W zestawieniu odnoszącym się do tego, jakie warzywa siać w marcu, znajdzie się też roszponka oraz jarmuż. Poniżej przedstawiamy tabelę, która dokładnie opisuje, co siać w marcu, z wyszczególnieniem warzyw. Ze spisu możesz dowiedzieć się nie tylko terminu siewu, ale też sugerowanego miejsca oraz szerokości rozstawy.
Jakie kwiaty siać w marcu?
Marzec na działce to dobry czas na wysiewanie kwiatów. Jakie kwiaty siać w marcu? To czas na posianie tych roślin, które rozkwitną w lecie. Trzeba też pamiętać, że marzec w ogrodzie według kalendarza ogrodnika to najwyższy czas na rozsady roślin jednorocznych. Zastanawiając się, co można siać w tym okresie, trzeba też pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sadzonek. To, jakie kwiaty siać w marcu, zależy od tego, czy masz możliwość wysadzenia ich pod folią. Marzec na działce to miesiąc gdzie siejemy cynię, heliotrop peruwiański czy tytoń ozdobny. Te rośliny muszą mieć jednak odpowiednie warunki cieplarniane.
W drugiej połowie marca prace ogrodowe mogą wiązać się z wysiewaniem pod folię takich kwiatów, jak: nemezja, goździk chiński, aksamitka czy kocanka ogrodowa. Koniec marca w kalendarzu prac w ogrodzie to dopiero w pełni bezpieczny czas na wysiewanie roślin bezpośrednio do gruntu. Jakie kwiaty siać więc pod koniec marca? Może to być na przykład groszek pachnący czy gipsówka. Tym, co siejemy w marcu, jest też powój trójbarwny, ostróżka ogrodowa i chabry. W kalendarzu prac na marzec w ogrodzie mogą też się pojawić orlik ogrodowy, gęsiówka, a nawet słonecznik. Dokładny spis tego, co można siać w marcu, przedstawiamy na poniższej tabeli. Marzec na działce wymaga przygotowania roślin nie tylko w odpowiednim terminie, ale też w odpowiedni sposób i w odpowiednim miejscu. Dzięki tabeli możesz zastosować się do wszystkich tych zasad.
Marzec na działce to okres, w którym sprawdzą się rośliny odporne na zimno. Na początku miesiąca warto wysiewane nasiona okryć ochronną folią. Pozwoli to na zabezpieczenie ich przed możliwym w tym okresie zimnem i przymrozkami. Druga połowa miesiąca pozwala na uprawianie tego, co siejemy w marcu do gruntu. Prace ogrodowe w marcu są też odpowiednim okresem na zadbanie o rośliny całoroczne. Kiedy zbliża się kalendarzowa wiosna, pogoda lubi płatać figle. Planując prace ogrodowe, warto kierować się nie tylko kalendarzem ogrodnika, ale też warunkami pogodowymi.
Zobacz: Czy można mieszkać w domu przed odbiorem? Jakie są kary?