Czy można mieszkać w domu przed odbiorem? Jakie są kary?

Data:

Podziel się z innymi:

Budowa domu to długi i skomplikowany proces, obfitujący w różne emocje. Z tego powodu wcale nas nie dziwi poczucie ulgi i zniecierpliwienia, kiedy gotowy dom czeka na wprowadzenie się. Niestety, to jeszcze nie koniec przeprawy z formalnościami. 

Pojawia się pytanie, czy można mieszkać w domu przed odbiorem. A jeśli nie, to czy jest jakaś kara za mieszkanie bez odbioru budowlanego? W tym tekście znajdziesz odpowiedzi na powyższe pytania.

Mieszkanie w domu bez odbioru, czyli czy można mieszkać w domu przed odbiorem? 

Na początek rozwiejemy wątpliwości, czy można mieszkać w domu przed odbiorem. Otóż odbiór budowlany domu jest absolutnie konieczny przed zamieszkaniem w nim, ponieważ w przeciwnym razie wchodzimy na miny prawne. 

Koniec budowy to nie tylko ostatnie szlify domu, ale i pakiet kilku dokumentów, które należy złożyć w konkretnych instytucjach. Cały przebieg prac budowlanych jest zapisany w dzienniku budowy. 

Zgromadzona w trakcie prac dokumentacja również zawiera istotne informacje potrzebne do ogłoszenia zakończenia budowy, są to m.in. częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych, protokoły odbioru i sprawdzenia instalacji wewnątrz domu.

Innym ważnym dokumentem są wszelkie umowy z dostawcami mediów, a także świadectwo charakterystyki energetycznej, które jest niezbędne, jeśli budujemy dom, który planujemy sprzedać lub wynająć. Jeśli jest to dom jednorodzinny na własny użytek, wtedy ten dokument nie jest potrzebny.

Dziennik budowy jest jednak priorytetem, gdyż stanowi najważniejszą część dokumentacji inwestycji, jaką jest dom. Osoba, która użytkuje nieruchomość, musi go posiadać. Dziennik jest kluczowym elementem przy odbiorze budowlanym domu, co jeszcze?

Zobacz: Ile stali na dom 200, 150, 140, 120, 100 m2?

Oświadczenie o zgodności wykonania robót budowlanych z projektem oraz o wcześniej uzyskanym pozwoleniu na budowę. Jest to oświadczenie kierownika budowy. Dalej – kopia rysunków projektu budowlanego, poszerzona o opisy i nanoszone zmiany (te są ważne, jeśli w trakcie budowy nastąpiło odstępstwo od projektu, który wcześniej został zatwierdzony). 

Kolejne – oświadczenie kierownika budowy o doprowadzeniu terenu prac budowlanych do porządku. Protokoły: odbioru instalacji gazowej, prób szczelności instalacji, odbioru instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej itp. 

Niezbędna jest także geodezyjna inwentaryzacja, kopia świadectwa charakterystyki energetycznej, a także oświadczenie o braku sprzeciwu lub uwag ze strony straży pożarnej, inspekcji sanitarnej czy inspekcji pracy. Chyba nikt nie ma już wątpliwości, czy można mieszkać w domu przed odbiorem.

Kara za mieszkanie w domu bez odbioru budowlanego

Skoro wiemy już, że mieszkanie w domu bez odbioru nie jest legalne, pozostaje jeszcze kwestia kary za takie mieszkanie bez odbioru budowlanego. W ustawie o prawie budowlanym, artykule 54 jest zapis, że użytkowanie obiektu budowlanego może nastąpić dopiero po zawiadomieniu organu nadzoru budowlanego o zakończeniu inwestycji, jeśli organ ten w terminie 14 dni nie zgłosi sprzeciwu

Następujący po nim artykuł głosi, że zanim przystąpi się do mieszkania w domu, trzeba uzyskać decyzję o pozwoleniu na to. Kara za mieszkanie w domu bez odbioru budowlanego i tak nas dopadnie, ponieważ może odbyć się kontrola. Wówczas zostajemy pouczeni odpowiednim wpisem, a po upływie 60 dni od tego momentu kontrola zostanie dokonana ponownie. Jeżeli nadal mieszkamy w domu bez odbioru, zostaniemy ukarani z powodu nielegalnego użytkowania domu. 

Co wpływa na wysokość kary? Jest to iloczyn stawki opłaty (5000 złotych), współczynnika kategorii obiektu budowlanego oraz współczynnika wielkości obiektu. Iloczyn podwyższony 10-krotnie jest kwotą kary za mieszkanie w domu bez odbioru budowlanego. W przypadku upierdliwych lokatorów, którzy nie usuną problemu prawnego, czekają dalsze konsekwencje. Po 30 dniach odbędzie się kolejna kontrola. Jeśli myślicie, że to wszystko – nic bardziej mylnego. Jest również ryzyko kary związanej z brakiem uiszczenia podatku od nieruchomości za kolejne lata nielegalnego mieszkania w domu bez odbioru.

Jak widać – odpowiedź na pytanie, czy można mieszkać w domu przed odbiorem, jest jednoznaczna. I choć kombinatorów zapewne nie zabraknie, tak ich próby uniknięcia oficjalnego odbioru budowlanego zakończą się niepowodzeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...