Ile kosztuje odśnieżanie? Cena za m2, godzinę, odśnieżanie maszynowe, dach, chodnik

Data:

Podziel się z innymi:

Polskie zimy potrafią zaskakiwać nie tylko kierowców. Również właściciele placów wielkopowierzchniowych czy budynków gospodarczych, a także zarządcy budynków interesują się prognozami pogody. Do ich obowiązków należy odśnieżanie konkretnych powierzchni w celach użytkowych oraz bezpieczeństwa. Szczególnie płaskie dachy są narażone na zawalenie w sytuacji intensywnych opadów śniegu.

W tym artykule sprawdzimy, ile kosztuje odśnieżanie dachu, ile godzina odśnieżania, a także jakie są stawki za odśnieżaniem ciągnikiem. Czy każda firma odśnieżająca ma podobny cennik, czy jednak istnieją spore różnice? Sprawdzamy.

Ile kosztuje odśnieżanie? 

W celu odpowiedzi na pytanie o to, jakie firmy odśnieżające mają cenniki, należy wyszczególnić dwie perspektywy. Jedna to działalności, które podają cennik za godzinę odśnieżania, inne za metr kwadratowy. Rozpiętości w cennikach są spore i zależą nie tylko od usługodawcy, ale i miasta, w którym się znajdujemy. 

Za odśnieżanie dojazdów do posesji, parkingów czy placów, można zapłacić za metr kwadratowy 20 groszy, jak i 2,5 złotych. Uśredniając cennik za metr kwadratowy, wychodzi kwota na poziomie złotówki za metr. Wracając do wspomnianej wcześniej lokalizacji – więcej zapłacimy w dużych miastach, a najdrożej za godzinę odśnieżania wyniesie usługa w okolicach górskich kurortów zimowych. Szczególnie jeśli uprawia się tam sporty. W zależności od potrzeb firma odśnieżająca oferuje usługę świadczoną ręcznie, ale nie brakuje i firm posiadających pługi lub odśnieżarki.

Godzina odśnieżania – cena 

Przyjrzeliśmy się cennikowi za metr kwadratowy, a ile wynosi godzina odśnieżania? Tutaj mamy do zaprezentowania cały przekrój cenowy. W mniejszych miastach za każdą godzinę pracy ręcznej cena wynosi od 40 do 50 złotych za godzinę. Nie oznacza to bynajmniej, że nie trafimy na stawki droższe o 20 złotych. Co warte podkreślenia, podczas obliczania budżetu na tę usługę, wiedza o cenie za godzinę odśnieżania to nie wszystko.

To także wywóz każdego metra sześciennego śniegu z naszej posesji, co może kosztować 50 złotych. Transport śniegu w granicach naszej lokalizacji to koszt około 35 złotych za metr sześcienny śniegu. Jeżeli firma odśnieżająca korzysta ze sprzętów, jakimi są ciągniki lub odśnieżarki spalinowe, cena brutto za godzinę odśnieżania może wynieść nawet 200 złotych. 

Zobacz: Cyklinowanie parkietu, schodów — cennik. Ile kosztuje?

Po obliczeniu ceny za godzinę odśnieżania przestrzeń w metrach kwadratowych i wywóz śniegu, należy doliczyć posypanie nawierzchni solą lub piaskiem – za metr kwadratowy koszt około 80 groszy. 

Stawki za odśnieżanie ciągnikiem 

Odśnieżanie ciągnikiem to ogromna oszczędność czasu. Godzina odśnieżania tą maszyną może skutkować pozbyciem się nawet kilkanaście razy większej powierzchni śniegu niż w przypadku odśnieżania ręcznego. Jak wyglądają stawki za odśnieżanie ciągnikiem?

W ostatnich latach stawki za odśnieżanie ciągnikiem zaczynają się od 100 złotych za 1 motogodzinę. Nie ukrywamy, że inflacja mogła zmienić ten cennik. Kiedy zima jest ostra, a opady śniegu intensywne, rośnie popyt na tę usługę. Wtedy stawki za odśnieżanie ciągnikiem mogą wynosić nawet 300 złotych za 1 motogodzinę.

Ile kosztuje odśnieżanie dachu i cena za m2 

Pewnie wielu zarządców budynków mieszkalnych lub gospodarczych zadaje sobie pytanie o słuszność odśnieżania dachu. Na podjęcie tego działania ma wpływ kilka czynników:

  • wiedza o aktualnym stanie konstrukcji dachu
  • prognozy pogodowe, aby dowiedzieć się, jak może wzrosnąć obciążenie 
  • znajomość czasu potrzebnego na zmobilizowanie ekipy firmy odśnieżającej plus cennik, aby przygotować się finansowo.

Mogłoby się wydawać, że odśnieżanie dachu to kolejny zbytek, szczególnie w czasach inflacji, kiedy każdy grosz ma znaczenie. Wówczas nikt nie chce się zastanawiać nad tym, ile kosztuje odśnieżanie dachu. Jednakże to do obowiązków zarządcy budynku należy trzymanie ręki na pulsie, aby nic nikomu się nie stało. Kiedy należy zacząć myśleć o werbunku firmy odśnieżającej? W chwili, gdy obciążenie konstrukcji dachu wyniesie około 70-80%. W zależności od firmy odśnieżającej cennik wygląda różnie. Ile kosztuje odśnieżanie dachu? Za dachy płaskie firmy mogą zażądać do 5 złotych za metr kwadratowy. Poza dużymi miastami cennik może wynieść 2 złote. Najdroższe do odśnieżenia są dachy skośne. Stawki zaczynają się od 5, a kończą na 16 złotych za metr kwadratowy. Nie ma się co dziwić, w końcu są to strome i nierzadko trudne do odśnieżenia powierzchnie.

Istnieje wiele rodzajów usług związanych z odśnieżaniem. Ich cenniki są uzależnione od preferencji firm odśnieżających. Jedne rozliczają się za godzinę, inne za metry kwadratowe powierzchni lub sześcienne śniegu. Obecnie sytuacja na polskim rynku jest niestabilna, dlatego najlepiej sprawdzić cenniki na oficjalnych stronach usługodawców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....