Lampy solarne to urządzenia, których zasilanie opiera się na energii słonecznej. Panel słoneczny zamontowany w lampie magazynuje promienie słoneczne w akumulatorze urządzenia i po zmierzchu, zgromadzoną energię zamienia w energię elektryczną wykorzystywaną do zasilania urządzenia. Poniżej znajdziesz krótki przegląd rodzajów lamp solarnych oraz zalet i wad takiego oświetlenia.
Rodzaje lamp solarnych
W asortymencie lamp solarnych znajdzie się mnóstwo modeli o różnych kształtach i wielkości, co bezpośrednio przekłada się na ogromne możliwości ich zastosowania. Efektowne światło wprowadzi do naszego ogrodu odpowiedni nastrój.
Na rynku dostępne są modele lamp solarnych z czujnikiem ruchu, które nie tyle są dekoracją, ile bardziej zabezpieczają podwórko. Czujnik ruchu włącza się automatycznie po wykryciu ruchu lub ciepła człowieka. Dzięki temu, że nie są włączone przez całą noc, pozwalają na oszczędność energii oraz mogą świecić z większą mocą.
Kinkiety solarne oświetlają budynek lub ogrodzenie. Ich sposób instalacji jest identyczny jak w przypadku klasycznych kinkietów.
Słupki solarne służą do oświetlania ścieżek i mają kształt niskich słupków. Stawia się je zazwyczaj po jednej stronie drogi, w odpowiednich odstępach.
Lampki solarne z klipsem – przypominają one domowe lampki, które za pomocą klipsa można przymocować do blatu. Jednak ten rodzaj lamp nie zawsze sprawdzi się na zewnątrz.
Wbijana lampa solarna najczęściej spotykana jest w ogrodach – ma za zadanie oświetlać pojedyncze rośliny lub rabaty kwiatowe. Często pojawia się także na balkonie lub tarasie, gdzie jest wbita w doniczkę.
Reflektory i naświetlacze solarne mają za zadanie oświetlać całe podwórko. Bardzo często posiadają czujnik ruchu. Mogą one zabezpieczać posesję przed włamywaczem, a także doświetlić wjazd oraz wejście do budynku.
Podczas wybierania produktów, które będą miały oświetlać ogród, należy najpierw sprawdzić, czy dany produkt ma odpowiedni współczynnik szczelności IP, gdyż lampy te narażone są na działanie wody i różnych zanieczyszczeń. Warto kierować się wyższą wartością IP – do ogrodu zalecana jest przynajmniej klasa szczelności IP44, co oznacza zabezpieczenie urządzenia przed deszczem.
Zalety lamp solarnych
Do najważniejszych plusów lamp solarnych można zaliczyć fakt, iż są one wyposażone w diody LED. Diody te odznaczają się długą żywotnością i są energooszczędne. Lampy solarne mogą emitować światło o natężeniu nawet do 400 lumenów.
Lampa solarna uruchamia się sama – wbudowany czujnik zmierzchu włącza urządzenie po zachodzie słońca. Część modeli umożliwia regulację czujnika zmierzchu, tak aby lampy nie włączały się zbyt wcześnie, tylko wtedy kiedy będzie naprawdę ciemno.
Urządzenia te mają kilka trybów działania, dzięki czemu można dopasować ich pracę do aktualnie panujących warunków.
Solarne lampy to idealne rozwiązanie w trudno dostępnych miejscach lub w zakamarkach, które nie mają dostępu do sieci elektrycznej. Wbudowany akumulator pozwala na postawienie lampy solarnej dosłownie wszędzie. Możemy je instalować wokół domu, w ogrodzie, na balkonie itd. Często pojawiają się także w publicznych parkach. Jedyne czego potrzebujemy, to odpowiednie miejsce, które pozwoli na oryginalną aranżację lampy.
Długi czas świecenia jest kolejną zaletą lampy solarnej. Obejmuje on czas od 5 do 20 godzin, niemniej jednak standard to od 8 do 10 godzin.
Lampa solarna jest banalnie prosta w montażu – nie potrzeba zatrudniać specjalistów, aby zamontować ją w ogrodzie lub na balkonie. Wystarczy lampę wbić w ziemię lub zawiesić na haczyku.
Wytrzymała obudowa urządzenia zabezpiecza lampy solarne i chroni przed skrajnymi warunkami atmosferycznymi. Polecane są lampy wykonane ze stali nierdzewnej, aluminium lub z wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Lampy solarne odporne są nawet na mróz, dzięki czemu również zimą możemy cieszyć się delikatnym światłem. Chcąc używać takiego oświetlenia w okresie zimowym, warto zainwestować w lampę solarną wysokiej jakości z odpowiednio dobrym panelem słonecznym. Aczkolwiek, radzimy jednak na zimę schować to oświetlenie.

Czy lampy solarne mają wady?
Podczas montażu oświetlenia solarnego należy pamiętać, aby nie stawiać go zbyt blisko innych źródeł światła – oświetlenia ulicznego lub lamp ogrodowych, gdyż wtedy czujnik postrzega otoczenie jako zbyt jasne i nie włącza lampy solarnej.
Jeżeli postawimy oświetlenie solarne w cieniu, nie będzie ona spełniać swojej funkcji. Ogranicza to dość znacznie możliwości aranżacyjne.
Jak używać lampy solarne ogrodowe?
Aby w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami lamp solarnych, należy pamiętać o kilku zasadach:
- Podczas montażu trzeba pamiętać, aby ustawić lampę w miejscu, w którym cały dzień świeci słońce, moduł najlepiej skierować na południe.
- Należy pamiętać, że pierwsze ładowanie panelu słonecznego (będącego w pełnym słońcu) może trwać do 2 dni, a w deszczowej pogodzie nawet do 10 dni. Pierwsze ładowanie jest bardzo ważne, ponieważ zapewnia ono maksymalną wydajność baterii.
- Trzeba regularnie czyścić lampy z kurzu i brudu. W zimie należy często odśnieżać moduł. Również w czasie intensywnego pylenia roślin konieczne jest częste przecieranie lampy. Do konserwacji paneli solarnych użyć należy miękkiej ściereczki oraz wody z dodatkiem łagodnego detergentu.
- Co ciekawe, dostępne są także modele, które można ładować za pomocą kabla USB.
Ekologiczne oświetlenie zewnętrzne
Solarne lampy to rozwiązanie zarówno funkcjonalne, jak i przyjazne dla środowiska – długa żywotność diod LED użytych w lampach solarnych pozwala na zaoszczędzenie energii elektrycznej oraz pieniędzy, które trzeba by było zainwestować w nowe lampy lub żarówki. Inwestycja w lampy solarne to inwestycja w odnawialne źródła energii.
Artykuł sponsorowany