Żywopłot jest doskonałą alternatywą dla gotowych konstrukcji używanych jako ogrodzenie. Wiele osób decyduje się na żywopłot z wierzby. Polski klimat pozwala na uprawę około 30 gatunków wierzby. Roślina nie wymaga specjalnej pielęgnacji, mimo to wygląda bardzo estetycznie przez cały rok. Jaką wierzbę na żywopłot wybrać? Podpowiadamy, jak zrobić żywopłot z wierzby energetycznej oraz co warto o niej wiedzieć.
Zobacz: Laurowiśnia na żywopłot – opinie, jak szybko rośnie, jak sadzić, jaka odmiana?
Jaka wierzba na żywopłot?
Do wykonywania konstrukcji z roślin nada się kilka rodzajów wierzby. Popularna do wykonywania różnych żywych konstrukcji jest wierzba biała. Najlepszym wyborem na żywopłot będzie wierzba energetyczna. Inaczej nazywana jest wierzbą wiciową. Żywopłot wykonany z tego gatunku jest niezwykle trwały. Kolejną zaletą jest fakt, jak łatwo jest sadzić wierzbę energetyczną na żywopłot. Jedną z popularniejszych w Polsce jest też wierzba mandżurska. Na żywopłot jest idealnym wyborem dla osób, które nie mają doświadczenia. Jest też bardzo łatwa w sadzeniu i pielęgnacji.
Kiedy sadzić żywopłot z wierzby?
Poza tym, jak sadzić wierzbę energetyczną na żywopłot, ważny jest okres wysadzania. Najlepszy w tym wypadku będzie początek wiosny. Ważne, żeby był to czas, kiedy największe przymrozki już miną. Należy również pamiętać o odpowiednim przygotowaniu gleby. Najlepszym zabiegiem przed posadzeniem żywopłotu dla wierzby energetycznej będzie przekopanie pod nią ziemi. Istotnym elementem będzie użycie kompostu lub specjalnie przeznaczonego do tego nawozu.
Jak zrobić żywopłot z wierzby energetycznej?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić żywopłot z wierzby energetycznej, powinieneś zacząć od zaplanowania tego, w jaki sposób będziesz go wysadzać. Najpierw należy wykopać dołki pod sadzonki. Najlepsza głębokość to ok. 30 cm. Aby żywopłot z wierzby służył jako osłaniające ogrodzenie, powinien być gęsty. Aby tak było, sadzonki powinny zostać posadzone od siebie w odległości nie większej niż 30 cm. Ważne jednak, aby odstęp nie był mniejszy niż 10 cm. Do sadzenia najlepiej nadadzą się pędy o długości około 2 m.
Jak szybko rośnie żywopłot z wierzby energetycznej?
Tempo wzrostu zależy od tego, jaka wierzba na żywopłot zostanie użyta. Większość charakteryzuje się jednak niedługim okresem wzrostu. Koleją zależną będzie też wielkość sadzonek w momencie wysadzania. Aby zrobić żywopłot z wierzby energetycznej, który będzie odpowiednio się rozwijał i rósł, należy pamiętać o jego pielęgnacji. Podlewanie jest ważne szczególnie w początkowym okresie. To, jak obficie podlewać żywopłot z wierzby energetycznej zależy też od warunków pogodowych. Więcej wody wierzba będzie potrzebować w momencie, kiedy wiosna jest wyjątkowo ciepła, a ziemia sucha.

Żywopłot z wierzby energetycznej opinie
Dlaczego wierzba wiciowa na żywopłot jest najlepsza? Przystosowała się ona do środowiska i klimatu w Polsce. Rośnie naturalnie, szczególnie na podmokłych terenach. Dzięki temu jest odporna na trudne warunki i potrafi się łatwo dostosować do pogody. Jest też wytrzymała na choroby atakujące rośliny ogrodowe. Opinie właścicieli żywopłotu z wierzby energetycznej zwracają uwagę na dużą dostępność i niską cenę sadzonek.
Zobacz: Jak odstraszyć lisa z ogrodu, od kur, od domu?
Wierzba mandżurska żywopłot
Na żywopłot wierzba mandżurska jest wybierana równie często, co wierzba wiciowa. Charakteryzuje się ona jasnozielonym, czasem wpadającym w żółć odcieniem liści. Wysokość drzewa może osiągać nawet kilka metrów. Rośnie tak samo szybko, jak inne rodzaje tej rośliny. Wadą żywopłotu wykonanego z wierzby mandżurskiej jest jego żywotność. Ten gatunek wygląda niesamowicie, jednak utrzymuje się przez maksymalnie kilkanaście lat. Po tym okresie może nadal pełnić funkcję ogrodzenia, jednak nie będzie spełniać wymogów wizualnych w takim samym stopniu jak wcześniej.
Wierzba wiciowa żywopłot
Według opinii, żywopłot z wierzby energetycznej nadaje się nawet do tych najmniejszych ogrodów. Właściciel żywopłotu z wierzby wiciowej może sam uformować kształt rośliny. Pozwala na to elastyczność gałęzi. Można wysadzać je pionowo lub poziomo. Przy wysadzaniu może też panować nad gęstością żywopłotu z wierzby energetycznej.
Wierzba energetyczna na żywopłot jest bardzo popularnym wyborem wśród posiadaczy ogrodów. Jest naturalnym ogrodzeniem, który może zastąpić możliwy do kupienia gotowy płot. Opinie o żywopłocie z wierzby energetycznej są w większości pozytywne. Zależy, na jaką wierzbę na żywopłot zdecyduje się właściciel ogrodu. Większość jej rodzajów rozwija się jednak w podobny sposób.
Najpopularniejsze gatunki używane w celu stworzenia żywopłotu to wierzba mandżurska lub wiciowa. To, jak sadzić wierzbę energetyczną na żywopłot jest stosunkowo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wierzba energetyczna, poza żywopłotem, nada się również do stworzenia innych żywych konstrukcji. Można nawet skonstruować z jej gałęzi coś w rodzaju altany. Żywopłot z wierzby jest jednak najpopularniejsza formą, w jakiej używana jest roślina.