Co zamiast kostki na podjazd? Tanie pomysły na podjazd

Data:

Podziel się z innymi:

Rosnące podatki i inflacja potrafią mocno wstrząsnąć naszym budżetem. Budowa czegokolwiek jest obecnie bardzo kosztowna, dlatego też staramy się oszczędzać tak, jak możemy. Bardzo łatwo można zrobić tak w przypadku wjazdu na posesje. Zamiast wykładania kostki na podjazd można zdecydować się tańsze rozwiązania, które zarazem wcale nie są dużo gorsze. W poniższym artykule  zaprezentujemy alternatywy dla kostki brukowej na podjeździe oraz omawiamy ich wady i zalety.

Zobacz:Ile kosztuje odśnieżanie? Cena za m2, godzinę, odśnieżanie maszynowe, dach, chodnik

Pomysł na podjazd przed domem?

Wydawać by się mogło, że w temacie budowy taniego wjazdu na posesje nie ma zbyt wiele miejsca na kreatywność – nic bardziej mylnego! Do dyspozycji mamy naprawdę wiele różnych materiałów, dzięki którym możemy uzyskać często wręcz niesamowite efekty. Oczywiście to nie tak, że musimy zawsze korzystać z jednego konkretnego surowca. Możemy je mieszać, bawić się nimi, tak by stworzyć swoją własną, oryginalną kompozycję. No dobrze, więc co wykorzystać zamiast kostki na podjazd?

Co zamiast kostki na podjazd?

W naszym przypadku odrzucamy bruk i wszelkiego rodzaju kostkę, a do tego chcemy, by całość była tania. Zacznijmy więc od wszelkiego rodzaju kruszyw. Zazwyczaj jest to najtańsza z możliwych opcji, przede wszystkim ze względu na koszty pracy. Układanie kostki na podjeździe to czasochłonny proces, w przypadku kruszyw zamiast tego wystarczy je wysypać, odpowiednio rozprowadzić i ubić. Mówiąc w skrócie – szybciej, taniej i łatwiej.

Walory estetyczne tego rozwiązania mogą nie należeć do wysokich, jednak to nie jedyny problem w tym przypadku. Z czasem wysypana ścieżka będzie ulegała deformacji. Zaczną tworzyć się dziury lub większe lub mniejsze pofałdowania. Dodatkowo całość będzie cyklicznie zarastać, a my będziemy obarczeni usuwaniem chwastów.

Jednak nie musimy myśleć o tym rozwiązaniu jako docelowym. Może być jedynie przejściową, tańszą opcją, która posłuży nam przez kilka lat, po czym na jej solidnych fundamentach (ubitym przez lata kruszywie) użyjemy innego, trwalszego materiału.

Oczywiście jest to jedynie nasza propozycja, a w wielu przypadkach podjazd usypany z kilku warstw kruszywa, zda egzamin na 5. Wszystko zależy w tym przypadku od gruntu, na jakim wysypujemy podjazd. Jeżeli jest twardy i mocno ubity, ryzyko deformacji jest znacznie mniejsze. Odwrotnie gdy mamy do czynienia z, np glebą o dużej zawartości gliny (czyli dość miękką i plastyczną glebą), nasze problemy z podjazdem będą dodatkowo się nasilać.

Kolejnym sposobem, jak tanio załatwić tę sprawę są płyty ażurowe. Prawdopodobnie przechadzając się po swojej okolicy, wielokrotnie mogliśmy się na nie natknąć. Mówiąc bardziej obrazowo, zamiast normalnej kostki chodzi o „kostkę z dziurami”. Płyty ażurowe posiadają najróżniejsze wzory, jednak ich wspólną cechą jest to, iż zawsze posiadają większe lub mniejsze szpary i nigdy całkowicie nie zakrywają podłoża. Szczeliny są na tyle małe, że żadne koło samochodu się w nich nie zmieści.

Źródło: ladnydom.pl

Zobacz:Ile kleju pod płytki? Jaka grubość? Minimalna, dopuszczalna, ile na m2?

Jest to całkiem estetyczne rozwiązanie, jako że wszystkie luki możemy podsypać dowolnym kruszcem. Dla bardziej kreatywnych podpowiemy, że podsypka nie zawsze musi mieć ten sam kolor, dzięki czemu stworzyć można naprawdę ciekawą kompozycję. Istnieje możliwość, by posadzić w szczelinach również trawę, ale jest to nieco mniej praktyczne rozwiązanie w kontekście taniego wjazdu na posesje.

Bardzo podobnym, choć jeszcze tańszym rozwiązaniem jest panel PVC. Wykonany z tworzywa sztucznego podjazd jest niesamowicie trwały i funkcjonalny. Dlaczego jest to podobne? Panel wygląda jak plastikowa krata, do której też przeważnie wsypuje się jakiś kruszec lub sieje trawę. W tym przypadku na ogół to druga opcja wychodzi najlepiej, ale o tym zdecydujecie już sami.

Czym wyłożyć podwórko zamiast kostki?

Nacisk kładlibyśmy tu na kruszce. Z ich pomocą możemy wytyczyć ścieżki, które nie tylko zorganizują i uporządkują przestrzeń na naszym podwórku, a dodadzą mu również walorów estetycznych.

Po wjeździe na posesje przemieszczają się dość ciężkie pojazdy, po naszym podwórku już niekoniecznie.Można wtedy stworzyć naprawdę ciekawe wzornictwo i upiększyć widok za naszym oknem. Dodatkowo całość będzie względnie tania, a przecież o to tutaj chodzi.

W tym przypadku musimy pamiętać, iż po takich powierzchniach będziemy również chodzić, a to po czym komfortowo jeździ się autem, może niekoniecznie być wygodne dla naszych stóp. Nierówności i szpary będą tu mocniej odczuwalne, dlatego sugerujemy budowę równych nawierzchni. Pomijając komfort, będzie to również znacznie bezpieczniejsze i ograniczy ryzyko potknięcia się i upadku.

Tani wjazd na posesje

Tak oto prezentują się nasze propozycje tanich wjazdów na posesje. Podsumujmy pokrótce całość. Czego użyć zamiast kostki, budując podjazd? Wymieniliśmy kolejno usypywanie z kruszcu, płytę ażurową i panel PVC. Jeżeli żadna z opcji nie przypadła do naszego gustu, możemy potraktować ją jako rozwiązanie tymczasowe. Jednak to nie tak, że obcinając koszty, nie możemy stworzyć cieszącego oka podjazdu. Każdy sposób jest nieco inny, a w ostateczności wcale nie musimy decydować się na tylko jeden. Jest to przestrzeń dla naszej kreatywności i to od nas zależy, jaki efekt będzie miała nasza praca.

W powyższym artykule odpowiedzieliśmy na pytania: co zamiast kostki na podjazd i Jak zbudować tani wjazd na posesję. Mamy nadzieję, że jego treść była pomocna. Powodzenia!

Zobacz:Oświetlenie Solarne – Zalety i Wady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....