Ile kleju pod płytki? Jaka grubość? Minimalna, dopuszczalna, ile na m2?

Data:

Podziel się z innymi:

Każdy, kto prowadził kiedyś, jakiekolwiek renowacje czy remonty wie, że są to skarbonki bez dna. Rzadko kiedy w ich trakcie udaje się utrzymać wcześniej ustalony budżet. Szczególnie w ostatnim czasie, kiedy inflacja rozszalała się na dobre, kupno tanich surowców graniczy z cudem. W takich sytuacjach wiele osób stara się oszczędzać na różnych partiach remontowych materiałów. 

Jeżeli czeka was w najbliższym czasie remont, zawierający w sobie plan położenia nowych płytek, zachęcam was do zapoznania się z tym artykułem. Dowiecie się w nim: ile kleju pod płytki powinniście położyć, jaka jest dopuszczalna grubość kleju pod płytki, jak dobrać odpowiednią grubość kleju pod gres, jaka jest minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe oraz ile potrzeba kleju na m2 płytek.

Zapraszam do lektury!

Zobacz: Ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2

Ile kleju pod płytki?

Jeżeli znajdujecie się w sytuacji, w której nie możecie liczyć na wsparcie fachowca, dobrą praktyką jest uważne zapoznanie się z poradami dotyczącymi klejenia płytek. Zanim powiemy wam, ile kleju pod płytki powinno się kłaść, przedstawimy wam krótkie zestawienie typów klejów:

  • klej na bazie cementu
  • klej na bazie żywicy reaktywnej
  • klej dywersyjny

Pierwszy z nich, czyli klej na bazie cementu, tworzony jest z białego lub szarego odpowiednika tej zaprawy. Zachowuje się podobnie jak cement, dlatego przed jego użyciem wymaga rozrobienia z wodą. Wykorzystuje się go w celu klejenia mozaiki, terakoty czy kamieni dekoracyjnych.

Z kolei dużą zaletą kleju na bazie żywicy reaktywnej jest jego całkowita wodoodporność. Doskonale nadaje się jako spoiwo pomiędzy elementami naklejanymi na podłoże ceramiczne, ale również jako klej do powierzchni metalowych albo gresu. 

Ostatni z nich to klej dywersyjny. Jest bardzo prosty w użyciu — przede wszystkim nie trzeba go rozrabiać. Podobnie jak jego konkurencja, czyli klej na bazie żywicy reaktywnej, nadaje się bardzo dobrze do użycia na niestandardowych powierzchniach, czy to metalowych, czy metalowych.

Źródło: murator.pl

Jeżeli zdecydowaliście się już na któryś z wariantów kleju do płytek czas na decyzję ile kleju pod płytki użyć. Grubość kleju położonego pod gres zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest właśnie dobranie odpowiedniego kleju do rodzaju klejonej powierzchni i charakteru kafelków. Im większe czy też cięższe płytki musi utrzymać klej, tym potrzebna go będzie większa ilość. Warunki atmosferyczne i przeznaczenie pomieszczenia powinno wpłynąć na decyzję ile kleju pod płytki położyć. Dla przykładu, na tarasie czy w pomieszczeniach gdzie gres będzie często narażony na ciężkie chemikalia, minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe powinna być większa niż w pomieszczeniach wewnętrznych.

Grubość kleju pod gres

Grubość kleju pod gres jest bardzo istotną kwestią, od której zależy czy nasze kafelki przetrwają próbę czasu. W przypadku każdego produktu istnieje dopuszczalna grubość kleju pod płytki, a producent powinien zawsze zamieścić informacje ile kleju na m2 płytek użyć. 

Tak jak już pisaliśmy, dużo zależy od rodzaju płytek i podłoża, do którego je kleimy. W przypadku grubych i ciężkich gresów będziemy musieli użyć większej ilości kleju, niż w przypadku terakoty. Przez wzgląd na indywidualne parametry każdego z typów kleju najlepiej jest zasięgnąć opinii producenta, który powinien określić minimalną grubość kleju pod płytki podłogowe oraz dopuszczalna grubość kleju pod płytki. 

Zobacz: Ile pex na 1m2 podłogówki? Prosty kalkulator

Najczęściej przedstawianą zależnością pomiędzy wielkością płytek a tym ile kleju pod płytki powinno się użyć to: 

  • bok do 10 cm – 5-6 mm
  • bok 10 – 20 cm – 8 mm
  • bok 20 – 30 cm – 10 mm
  • bok powyżej 30 cm – 12 mm

Mimo to najlepiej jest nakładać zalecaną przez producenta ilość kleju.

Dopuszczalna grubość kleju pod płytki

Dlaczego kładzie się taki nacisk na dopuszczalną grubość kleju nanoszonego pod płytki? Przyczyna jest prosta: grubość kleju pod gresem im większa, tym bardziej traci swoje właściwości. Klej ma swoje dedykowane parametry grubości nakładania — nanoszenie go w zbyt dużej ilości skutkuje jego pękaniem. 

Istotne jest, by kłaść kafelki na podłoże już odpowiednio przygotowanej. Należy unikać nakładania dodatkowych warstw kleju w celu wyrównania powierzchni, do której będziemy kłaść kafelki. Dlatego należy zawsze sprawdzić informacje dotyczące tego ile kleju na m2 płytek zaleca producent. 

Minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe

Podobnie wygląda sytuacja z minimalną grubością kleju pod płytki podłogowe. Minimalna grubość kleju pod gres powinna zapewnić wypełnienia całości powierzchni pod kładzioną płytką. W przypadku zbyt małej ilości kleju będziemy musieli liczyć się z tym, że nasz klej może ulec poparzeniu, w wyniku czego popęka, a gres odpadnie. Nie warto oszczędzać przy nakładaniu kleju, ale nie warto również przesadzić. 

Ile kleju na m2 płytek?

Ile potrzeba kleju na m2 płytek? Łatwo to obliczyć, przynajmniej w przypadku standardowych ciężkości płytek. Podobnie jak w przypadku obliczania grubości kleju pod gres, ilość w kilogramach obliczamy w proporcjach:

  • do 10 cm potrzeba 2 kg/m2
  • do 25 cm potrzeba 3,3 kg/m2
  • powyżej 30 cm potrzeba 5 kg/m2

Dzięki tej prostej zależności będziecie już zawsze wiedzieć ile trzeba kleju na m2 płytek.

Podsumowanie

Na koniec warto zapamiętać, że istnieje maksymalna dopuszczalna grubość kleju pod płytki, jak również minimalna grubość kleju pod płytki podłogowe. Grubość kleju położonego pod gres jest bardzo istotna i musicie pilnować ile kleju na m2 płytek zużywacie, by móc długo cieszyć się ich wyglądem. 

Zobacz: Cyklinowanie parkietu, schodów — cennik. Ile kosztuje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....