Ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2

Data:

Podziel się z innymi:

Wylewka samopoziomująca sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z nierównym podłożem. Pozwala również osiągnąć odpowiedni poziom podkładu, aby móc położyć na nim panele, parkiet czy wykładzinę PCV. Jeśli już zakupiliśmy worki wylewki, pozostaje pytanie ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2? Ile worków do tego zużyć? W tym tekście znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

Zobacz: Ile kosztuje odśnieżanie? Cena za m2, godzinę, odśnieżanie maszynowe, dach, chodnik

Ile worków wylewki samopoziomującej na m2 

Zanim odpowiemy na pytanie, ile worków wylewki samopoziomującej przypada na m2, musimy określić trzy podstawowe parametry.

  1. Kształt przyszłej posadzki. Najczęstsze kalkulatory wylewki samopoziomującej dotyczą posadzek o popularnym kształcie kwadratu lub prostokąta.
  2. Określenie długości i szerokości docelowej posadzki.
  3. Określenie grubości wylewki.

Po określeniu powyższych parametrów, musimy określić jeszcze średnią wydajność zaprawy, zanim przejdziemy do kalkulatora wylewki samopoziomującej. Minimalna grubość zaprawy wynosi około 6,5 cm. Najczęściej spotykaną grubością jest wylewka 8-10 cm. Przypominamy, że w zależności od docelowego obciążenia posadzki dobieramy grubość wylewki.

Przejdźmy do kalkulatora wylewki samopoziomującej. Mamy dwie opcje do wyboru. Pierwszą są bezpłatne kalkulatory na stronach internetowych z branży budowlanej. Tam należy wpisać wymiary posadzki i jej grubość. Wtedy dowiemy się, ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2. 

Drugą opcją są samodzielne obliczenia. Działamy tak samo, jak kalkulator wylewki samopoziomującej. Wzór na obliczenie, ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2, wygląda następująco:

objętość posadzki x grubość wylewki = zużycie gotowej zaprawy

Sprawdźmy to na konkretnym przykładzie, ile worków wylewki samopoziomującej zużyjemy na 20m2?

Zobacz: Jaki listwy przypodłogowe do płytek / gresu wybrać?

Ile worków wylewki samopoziomującej na m2 na przykładzie 20m2 

W celu wykonania wylewki potrzebujemy kilku składników. Cementu dobrej jakości, wody, kruszywa, a także plastyfikatora. Specyfika produktu wpływa na to, ile worków wylewki samopoziomującej na m2 wykorzystamy. Nie każda mieszanka zaprawy betonowej ma taki sam skład. Dobre parametry techniczne oraz optymalna nośność są efektem poprawnie dobranej proporcji składników. 

To, ile potrzeba wylewki samopoziomującej na m2, zależy od jej grubości. Ta jest uzależniona od docelowego przeznaczenia naszej wylewki. Zaprawa betonowa jest wykorzystywana w domach jednorodzinnych, aby tworzyła trwałą i równą powierzchnię, która w przyszłości. Innym zastosowaniem wylewki betonowej jest podłoże zakładów przemysłowych lub garaży. W przypadku drugiej opcji nierzadko korzysta się z ciężkich sprzętów lub samochodów, co nie pozostaje bez wpływu na powierzchnię wylewki. Wtedy należy wykonać grubszą warstwę.

Jak samodzielnie obliczyć, ile potrzeba wylewki samopoziomującej na 20 m2? Przyjmijmy, że posadzka jest w kształcie prostokąta i posiada rozmiary 4 x 5 m. Załóżmy, że grubość wylewki wynosi 6 cm.

Nasz kalkulator wylewki samopoziomującej powinien najpierw pomnożyć długość i szerokość: 4 x 5 m = 20 m. Następnie mnożymy wynik przez założoną grubość wylewki. 

20 m2 x 0,1 m = 2,0 m3

Na podłogę o powierzchni 20 m2 potrzebujemy 2 m3 wylewki. To niezbędna ilość, aby pokryć posadzkę. Warto mieć kilka metrów zaprawy w zapasie.

Za pomocą prostego kalkulatora jesteśmy w stanie samodzielnie obliczyć, ile potrzeba wylewki samopoziomującej na konkretną objętość posadzki. Dobranie ilości worków gotowej wylewki jest już kwestią naszego wyboru konkretnego producenta. W sprzedaży funkcjonują worki o różnych objętościach. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zobacz: Jaki styropian pod wylewkę? EPS 80 czy 100?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....