Jak odstraszyć lisa z ogrodu, od kur, od domu?

Data:

Podziel się z innymi:

Lisy to z pozoru dość przyjaźnie wyglądające zwierzęta. Potrafią jednak narobić nam wiele szkód, szczególnie kiedy mowa o gospodarstwie domowym. Walka z nimi może wydawać się naprawdę trudna, jednak istnieje wiele rozwiązań, by pozbyć się tych szkodników. W poniższym artykule omówimy najlepsze i najwydajniejsze sposoby na odstraszenie lisów od naszego domu, ogrodu, kurnika, czy gospodarstwa.

Zobacz: Jakie rośliny posadzić przy ścianie domu? Rośliny na zachodnią i północną ścianę domu

Jak odstraszyć lisa od kur?

Zacznijmy od najpopularniejszego problemu związanego z lisami, czyli jak odstraszyć je od naszych kur? Możemy pozbyć się go na dwa sposoby – zamienić nasz kurnik w fortecę lub spróbować szczęścia ze środkami odstraszającymi. 

Lisy to bardzo przebiegłe zwierzęta, potrafią poradzić sobie z wieloma rodzajami ogrodzeń. By całkowicie je powstrzymać, często musimy przygotować istne zasieki. Co więc pozwoli się ich pozbyć i jak wygląda obrona idealna?

Musimy wziąć tu pod uwagę kilka czynników. Lisy potrafią wspiąć się całkiem wysoko (zdecydowanie wyżej niż nasze kury), nasze ogrodzenie powinno mieć więc około 180 cm, a dodatkowo najlepiej byłoby, gdyby pochylało się lekko na zewnątrz. Musimy zadbać również o podłoże, ponieważ dla tych rudych spryciarzy wykopanie tunelu to żaden problem. Najprościej i najtaniej będzie wkopać pod ogrodzeniem gruz czy kamienie na około 30 cm. Droższym i skuteczniejszym rozwiązaniem będzie wylanie betonowych fundamentów.

Jednak kury na wybiegu są zazwyczaj jedynie za dnia, a wtedy lisy atakują stosunkowo rzadko. Większym problem stanowi dla nas noc. Tu musimy oczywiście skupić się na kurniku. By odstraszyć, czy może bardziej zniechęcić lisa w tym przypadku, wystarczy stworzyć solidną i szczelną konstrukcję kurnika. Do jego budowy najlepiej użyć desek o grubości około 2 cm, które powinny uniemożliwić lisowi wejście do środka.

Inną opcją jest stosowanie odpowiedniego preparatu na odstraszanie lisów czy innych szkodników. Takie produkty mają wiele form i postaci i choć często skuteczne, same w sobie mogą nie wystarczyć. Jeżeli lis będzie miał łatwy dostęp do zagrody czy kurnika, odstraszenie go od naszych kur za pomocą preparatu, może nie zadziałać. Im większa nagroda, tym większa motywacja, a te zwierzęta słyną przecież ze swojego sprytu – poradzą sobie z naprawdę wieloma przeszkodami. Warto więc zainwestować w to czas i pieniądze, by odstraszyć lisy od naszego gospodarstwa.

Jak odstraszyć lisa z ogrodu?

Lisy uważa się przeważnie za mięsożerne zwierzęta, jednak jak się okazuje, nie pogardzą nawet bezmięsnym pożywieniem. Dlatego też nasz ogród również może być narażony na ich działania. Dzieje się tak w szczególności, gdy posiadamy swój przydomowy ogródek, czy po prostu gospodarstwo. Żadne dzikie zwierzę nie pogardzi darmowym jedzeniem!

Jeżeli drażni nas jedynie sporadyczna obecność szkodnika, który jednak nie wyrządza nam żadnych szkód, najlepiej będzie kupić odpowiedni preparat, co skutecznie powinno odstraszyć lisa z naszego ogrodu. Tu ponownie rolę gra nagroda, którą zwierzę może zdobyć – im większa, tym lis będzie bardziej uciążliwy i trudniej będzie się go pozbyć.

Bardzo częstym pożywieniem tych rudych spryciarzy są jagody i różnego rodzaju owoce. Jeżeli nasze uprawy, np. borówek, będą przez nie niszczone, warto zacząć od odpowiedniego preparatu. Jeśli to nie podziała, no cóż, pozostaje nam odgrodzić nasze uprawy.

Łapanie lisów i wywożenie ich na dalekie odległości nic tu nie wskóra, z pewnością poradzą sobie z znalezieniem drogi powrotnej. Zabijania tych zwierząt jako sposobie na odstraszanie, wolimy nawet nie wymieniać. Po pierwsze nie jest to, aż tak skuteczne – lisów jest całkiem sporo, śmierć jednego nic nie zmieni. Po drugie taka praktyka jest w gruncie rzeczy nielegalna, poza polowaniami i redukcją ich populacji.

Zobacz: Jak ubić zieme bez walca? Czym go zastąpić? Pomysły

Jak odstraszyć lisa od domu?

Jak już wspomnieliśmy, lisy są wszystkożerne, a w dodatku nie są też zbytnio wybredne. Czasami potrafią zakraść się do naszych śmietników i narobić przy tym niezłego bałaganu. Podobnie może być też z kompostownikami i wszelkimi miejscami, gdzie trzymamy jedzenie lub resztki. Jak więc odstraszyć lisa od domu czy gospodarstwa?

Zbudowanie ogrodzenia, którego nie sforsuje żaden lis, może być w przypadku domu sporym wydatkiem. O preparatach już wspominaliśmy, jednak w tej sytuacji zastosować możemy dodatkową sztuczkę. Oprócz samego zapachu produkty do odstraszania lisów mają często również naprawdę nieprzyjemny smak. Pozostawienie resztek na kompoście posmarowanych odpowiednim preparatem, może skutecznie pozbyć się szkodnika, gdyż uzna jedzenie za niejadalne. Ma to swoje wady – w przypadku dużej ilości resztek, nie posmarujemy wszystkiego. W przypadku świeżego jedzenia, które sami chcemy spożyć, lub które rośnie w naszym ogródku najlepiej w ogóle tego nie robić. Mimo wszystko nie zaszkodzi spróbować tego sposobu na odstraszenie lisa.

Oprócz odpowiednich produktów, odstraszaniem lisów zająć może się również pies. Jako że zazwyczaj są to większe i silniejsze zwierzęta, z łatwością są w stanie bronić nasze podwórko przed szkodnikami. Jednak w takim przypadku pies musi pozostać puszczony luzem na podwórku przez 24/7. Idąc tym tropem, im więcej pupili, tym większa skuteczność.

Podsumujmy teraz całość:

Jak odstraszyć lisa od kur?

Najskuteczniejsze jest ogrodzenie i solidny kurnik, czasem wystarczyć może pies.

Jak odstraszyć lisa od ogrodu? 

Psi stróż będzie nadawał się świetnie do tej roli. Możemy również zabezpieczyć nasze uprawy.

Jak odstraszyć lisa od domu?

Ponownie posiadając w jego okolicy psa, oraz używając specjalnych środków odstraszających.

Jak pozbyć się go z gospodarstwa?

Jako, że całe gospodarstwo to najbardziej łakomy kąsek dla lisa, najlepiej zastosować wszystkie powyższe.

Zobacz: Jak pomalować wysoką klatkę schodową? Praktyczne ściany i kolory

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....