Styrobeton czy styropian, lepszy niż styropian?

Data:

Podziel się z innymi:

Budując czy remontując dom, ważne jest, aby odpowiednio zadbać o izolację termiczną budynku. Wiąże się to z wyborem właściwych materiałów oraz rozważeniem plusów i minusów preferowanej przez nas opcji. Od pewnego czasu tworzywem cieszącym się sporą popularnością w branży budowlanej jest styrobeton. Czy styrobeton to lepszy materiał izolacyjny niż styropian? Co lepiej wybrać: styrobeton czy styropian?

Zobacz: Płynny styropian – opinie, cena, cena za m2, na podłogę, pod podłogówkę

Styrobeton czy styropian – wady i zalety

Styropian to znane i stosowane od wielu lat tworzywo sztuczne, otrzymane poprzez gwałtowne ogrzanie granulowanego polistyrenu. Powszechnie jest używany w budownictwie jako materiał izolujący, mający za zadanie utrzymać ciepło i chronić daną nawierzchnię. Na rynku możemy spotkać styropian fasadowy, którego używamy do elewacji, styropian podłogowy, stosowany do izolacji podłoża oraz, wyróżniający się niską nasiąkliwością płynów, perymetryczne płyty styropianowe do izolacji fundamentów. Styropianem wypełnia się również wolne przestrzenie ścian budynków.   

Wbrew pozorom styrobeton i styropian nie są materiałami, o których można myśleć jak o zamiennikach. Łączą je przede wszystkim właściwości termiczne, w praktyce jednak nie sprawdzą się do tych samych prac. Na pytanie, czy materiał izolacyjny lepszy niż styropian to styrobeton, należy więc odpowiedzieć, to zależy, do czego chcemy go użyć.

Źródło: muratordom.pl; Autor: Polytech

Styrobeton to mieszanka wody, cementu, środków chemicznych i granulatu styropianowego. Jest to lekki materiał, kilkanaście razy lżejszy, niż tradycyjny beton. Dodatkowo jest też odporny na ścisk i można nim pracować nawet przy minusowych temperaturach. Z tego powodu znakomicie się sprawdza do wylewek na wyższych piętrach lub przy remontach starszych budynków, gdzie ciężar wybranych materiałów jest istotny w zachowaniu stabilności konstrukcji. Jest używany jako izolator termiczny między poszczególnymi kondygnacjami. Sprawdza się również jako izolator akustyczny, który jest wykorzystywany na przykład przy budowie domów wielorodzinnych lub w budynkach przemysłowych wymagających wygłuszenia. Ze względu na swoją lekkość zaleca się do do ocieplenia istniejących stropodachów. Ponadto jest wypełniaczem-izolatorem pustych ścian, poziomych konstrukcji, ale sprawdza się też pomiędzy wszelką instalacją wodną czy gazową. Co ciekawe również nadaje się do basenu jako materiał przeciwdziałający szybkiemu ostygnięciu wody. Ponadto jest odporny na działanie pleśni, grzybów i wilgoci oraz zagnieżdżenie się drobnych szkodników. Za jego pomocą można też wyrównać i ocieplić istniejące już podłogi. Dodatkowo warto podkreślić, że styrobeton dobrze wygłusza ściany oraz wykazuje wysokie właściwości ognioodporne

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami, można szybko dojść do wniosku, że styrobeton to lepszy materiał izolacyjny niż styropian. Jest wygodniejszy, lepiej wypełni małe przestrzenie i szczeliny, dzięki czemu nie powstają mostki termiczne. Jednak jeśli chodzi o zabezpieczenie kluczowych konstrukcji, to pojedynek styrobeton czy styropian zdecydowanie wygrywa ten drugi.

Do takich rzeczy jak ocieplenie ścian i konstrukcji nośnych, szkieletu, na którym trzyma się cały budynek, nadal lepiej polegać na styropianie. Inne plusy tego materiału, to jego wygodny transport oraz łatwość ręcznej obróbki. Styropian jest lekki i poręczny, a do jego nakładania nie potrzeba maszyny, co rzutuje na szybkość wykonywanej pracy. Rozlewając styrobeton, trzeba liczyć się z tym, że jego schnięcie zajmuje co najmniej 24 godziny, a nie wolno w żaden sposób przyspieszać tego procesu, gdyż przez podgrzanie traci swoje właściwości.

Jeden i drugi materiał ma swoje plusy i minusy. W związku z tym, zastanawiając się styrobeton czy styropian, pomyśl raczej o tym, jakiego typu praca cię czeka i na jakich powierzchniach. Wtedy odpowiedź nasunie się sama.

Zobacz: Jaki styropian pod wylewkę? EPS 80 czy 100?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....