Jeśli śledzisz najnowsze wiadomości na temat spawania, wiesz, że ostatnio dużo mówi się o wykorzystaniu zautomatyzowanych ustawień w spawaniu. Jak zawsze opinie są podzielone, część osób zajmujących się spawaniem twierdzi, że automatyzacja procesu spawania oraz systemy auto są świetnym, przydatnym i efektywnym rozwiązaniem. Za to inni są przekonani, że samodzielne ustawianie parametrów umożliwia lepsze prowadzenie procesu spawania.
Jaka jest więc prawda? Czy systemy auto w spawarkach są przyszłością czy już teraźniejszością, a może lepiej pozostać przy tradycyjnych metodach? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom systemu auto, abyś mógł podjąć świadomą decyzję co do wyboru spawarki.
Systemy AUTO : jedno kliknięcie do idealnego łuku
Do tej pory najbardziej popularnym rozumieniem zautomatyzowanych ustawień w spawarkach była tzw. synergia, czyli funkcja sterowania, w której spawacz jednym pokrętłem zmieniał moc łuku spawalniczego, a funkcja synergii automatycznie zestawia natężenie prądu pracy wraz z posuwem drutu. Nie pozwala jednak – zazwyczaj – na doprecyzowanie nastawionych parametrów.
System AUTO odwołuje się do głównej funkcji spawarki, czyli po prostu do wprowadzenia takich parametrów procesu spawania, które umożliwią szybkie rozpoczęcie pracy, efektywne jej prowadzenie, zminimalizowanie ryzyka powstania błędu i przede wszystkim ułatwia pracę nie tylko początkującemu spawaczowi, ale i profesjonaliście.
Obecnie niewielu producentów urządzeń spawalniczych oferuje takie rozwiązanie, przykładowo można je znaleźć w spawarce SKANDI KRAFT iTECH MIG 220 4R, w której system AUTO MIG/MAG, po ustawieniu jedynie grubości spawanego materiału, jego rodzaju, średnicy drutu, sam dobierze pozostałe parametry, ustawienia i umożliwi rozpoczęcie spawania.
Jednak nawet system AUTO pozwala na dalsze doprecyzowanie, na jeszcze dokładniejsze ustawienie prądu spawania. Warto podkreślić, że nie jest to konieczne. System AUTO sam w sobie po podaniu grubości i rodzaju materiału spawanego będzie wyjątkowo skuteczny i efektywny. Niewątpliwie nie jest to powszechne rozwiązanie z uwagi na jego technologiczne zaawansowanie, kiedyś dostępne tylko w profesjonalnych systemach spawalniczych, a teraz przeniesione do spawarek dostępnych dla każdego
AUTO w TIG – każdą pracę da się ułatwić
Wyjątkowo pozytywnym doświadczeniem jest wykorzystywanie systemu AUTO TIG w spawarkach SKANDI KRAFT. Mieliśmy możliwość testowania spawarki SKANDI KRAFT iTECH TIG 220AC/DC, w której system AUTO po podaniu materiału i jego grubości sam ustawia pozostałe parametry pozwalając na wyjątkowo efektywne spawanie. Do tej pory urządzenia TIG wymagały odpowiednich schodkowych ustawień od przed wypływu gazu, odpowiedniego amperażu, cyklu pulsu itd. teraz system AUTO zastosowany w spawarkach SKANDI KRAFT umożliwia szybkie i skuteczne korzystanie z spawarek TIG
Jest wiele zalet korzystania podczas spawania z systemu AUTO, przede wszystkim może on pomóc zwiększyć produktywność, szybkość rozpoczęcia pracy, eliminując dłuższe przestoje pomiędzy spawami, niweluje potrzebę podejmowania decyzji co do ustawień spawania. Ponadto ten system jest zdecydowanie bardziej precyzyjny w swoim działaniu i ma na celu dobranie optymalnych ustawień, które są najlepsze dla danej metody i materiału.
Spawarki z AUTO – czy warto?
Do tej pory największą wadą takich systemów był wysoki koszt zakupu urządzeń posiadających rozwiązania tego typu oraz problem z zaakceptowaniem faktu, że nowoczesne urządzenie spawalnicze pozwala nawet amatorom osiągać efekty pracy profesjonalnego spawacza. Postęp w technologiach spawalniczych pozwala jednak na montowanie takich systemów w coraz tańszych urządzeniach.
Czy powinieneś używać spawarek z systemem AUTO? Odpowiedź zależy od wielu czynników, w tym od budżetu i oczekiwań co do możliwości spawarki. Niewątpliwie takie spawarki pozwalają na więcej, umożliwiają łatwiejsze i przyjemniejsze spawanie. Są też, na pewno przyszłością spawania, która z pewnością będzie opierać się na systemie AUTO oraz innych zautomatyzowanych procesach – potencjał tej technologii jest zdumiewający. Dzięki wykorzystywaniu takich rozwiązań w procesie spawania możemy wytwarzać produkty szybciej, taniej i z mniejszą ilością błędów. Przyszłość spawania z wykorzystaniem wsparcia nowoczesnych technologii rysuje się w jasnych barwach i z niecierpliwością czekam na kolejne innowacyjne zastosowania tej technologii w nadchodzących latach.
Artykuł sponsorowany