Rękojmia i gwarancja na roboty budowlane – jaki okres, różnice

Data:

Podziel się z innymi:

Koszt wykonania prac budowlanych jest jedną ze znaczących składowych kosztu całej inwestycji związanej z remontem czy wzniesieniem obiektu. Niestety zdarza się, że jakość wykonania takich prac pozostawia wiele do życzenia – w jaki sposób, jako konsument możemy dochodzić swoich praw w momencie, w którym sufit sypie nam się na głowę, a podłoga skrzypi już od pierwszego przekroczenia progu drzwi wejściowych? Możemy skorzystać z rękojmi bądź gwarancji – czym różnią się od siebie te dwa mechanizmy? Jaki jest okres rękojmi na roboty budowlane? Kto odpowiada za udzielenie gwarancji, a kto za udzielenie rękojmi? Jaki jest minimalny okres gwarancji na roboty budowlane? Odpowiedzi na te i więcej pytań znajdziesz w niniejszym wpisie – życzymy przyjemnego czytania!

Zobacz: WOLF Haus – cennik, opinie na forum, czy warto?

Rękojmia a gwarancja – roboty budowlane

Jaka jest różnica między rękojmią a gwarancją? Rękojmia na roboty budowlane jest usankcjonowanym prawnie mechanizmem konsumenckim. W jej ramach mamy prawo dochodzić naprawy lub poprawy wykonanych prac budowlanych. Z kolei, gwarancja na wykonaną usługę budowlaną nie jest usankcjonowana prawnie – jej warunki uzależnione są wyłącznie od zasad, jakie panują w firmie budowlanej, która realizuje prace budowlane. Jeżeli więc fachowiec, którego zatrudniamy, poinformuje nas o tym, że realizowane prace są objęte gwarancją, to należy zadbać o to, by warunki tej gwarancji były jasno określone i zawarte w umowie. Pozwoli to w przyszłości uniknąć nieporozumień, zszarganych nerwów i zmarnowanego czasu poświęconego na dochodzenie swoich praw. 

Jeżeli już mowa o umowach – pamiętajmy, że zawsze należy zawierać umowę na wykonanie prac budowlanych. Taki dokument jest później podstawą nie tylko przy dochodzeniu gwarancji, lecz również rękojmi – umowa jest potwierdzeniem tego, że prace zostały zlecone danej firmie. Niestety, wiele osób zleca wykonanie remontu, nie dbając o potwierdzenie takiego zlecenia stosownym dokumentem – nie bez powodu szara strefa w branży budowlanej jest jedną z najlepiej rozwiniętych spośród wszystkich gałęzi „ciemnej strony” gospodarki.

Rękojmia na roboty budowlane

Rękojmia jest jednym z podstawowych instrumentów cywilnoprawnych, które mają chronić zamawiającego przed nieodpowiednią realizacją zleconej usługi – czyli przysłowiową fuszerką. Warunki rękojmi określone są w artykule 638 kodeksu cywilnego (rękojmia za wady dzieła) oraz artykuł 556 tegoż kodeksu (wada fizyczna przedmiotu sprzedaży). Jeżeli po realizacji zleconych prac budowlanych stwierdzimy jakiekolwiek odstępstwa od umowy (na przykład wady fizyczne obiektu), to w ramach rękojmi możemy:

  • żądać usunięcia wady w dogodnym terminie,
  • złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny,
  • złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy.

Wykonawca odmówić realizacji rękojmi, na przykład, jeżeli jego zdaniem wada wystąpiła w związku z wykorzystaniem materiałów budowlanych, które zostały dostarczone przez inwestora. W takiej sytuacji możemy szukać kompromisowego rozwiązania lub przejść na drogę sądową.

Źródło: druki-formularze.pl

Okres rękojmi na roboty budowlane 

W zgodzie z artykułem 568 § 1 kodeksu cywilnego, prace budowlane związane z wykonaniem obiektu objęte są pięcioletnim okresem rękojmi. Jeżeli chodzi o prace wykończeniowe i remonty, to w ich wypadku okres ten wynosi dwa lata. Okres ten liczony jest od momentu zakończenia prac budowlanych i przekazania obiektu inwestorowi. Podstawą do prawa do rękojmi jest umowa zawarta pomiędzy inwestorem a wykonawcą prac budowlanych.

Zobacz: Czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej domu?

Gwarancja na roboty budowlane

Gwarancja na roboty budowlane to mechanizm reklamacyjny ustalany indywidualnie przez daną firmę budowlaną. Jego warunki nie są usankcjonowane prawnie – ustala je indywidualnie wykonawca danych prac budowlanych. Jeżeli aktualnie jesteś na etapie poszukiwania fachowca do wykonania prac remontowych lub budowlanych, to warto sprawdzić, czy dana firma udziela gwarancji na wykonywane prace. Prawda jest taka, że gwarancja na prace remontowe i budowlane powinna być standardem – czymś równie normalnym, co gwarancja na szlifierkę, pralkę czy telewizor. Nie lubimy się powtarzać, ale to trzeba podkreślić – warunki gwarancji muszą być oczywiście jasne dla obu stron i wymienione w umowie. Dogadywanie się na przysłowiową „gębę” nie jest dobrą praktyką. Teoretycznie umowa ustna w świetle prawa jest tak samo wiążąca, jak umowa pisemna – w praktyce jednak o wiele łatwiej dochodzić swoich praw mając warunki gwarancyjne wypisane na papierze.

Minimalny okres gwarancji na roboty budowlane

Jaki jest minimalny okres gwarancji na roboty budowlane? Okres ten jest uzależniony od firmy, która realizuje dane zlecenie i udziela gwarancji na wykonane prace. Okres gwarancji jest jednym z podstawowych warunków, które powinny znaleźć się na umowie zawartej pomiędzy inwestorem a wykonawca zlecenia. W praktyce zazwyczaj taki okres pokrywa się z okresem rękojmi i wynosi od dwóch do pięciu lat. Jeżeli firma nie udziela gwarancji na wykonywane prace wykończeniowe, remontowe bądź budowlane to najlepiej omijać ją szerokim łukiem. 

Zobacz: Co zamiast kostki na podjazd? Tanie pomysły na podjazd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....