Jak i czym ozdobić altanę ogrodową?

Data:

Podziel się z innymi:

Altana może dodać piękna do każdej przestrzeni ogrodowej. Można ją wykorzystać zarówno do tradycyjnych, jak i nowoczesnych aranżacji. Niezależnie od stylu, dodają one uroku każdej zielonej przestrzeni i tym samym stanowią przyjemne miejsce do wypoczynku. Jak urządzić altanę w środku oraz na zewnątrz?

Zobacz: Jak odstraszyć lisa z ogrodu, od kur, od domu?

Czym ozdobić altanę ogrodową?

Altana ogrodowa to przede wszystkim przestrzeń do przyjmowania, a także wypoczynku. To miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu oraz wizytówka ogrodu. Warto zwrócić uwagę nie tylko na jej funkcjonalność, ale także na wygląd i otoczenie wokół altany.

Drewniane altany ogrodowe to między innymi idealne miejsce do odpoczynku czy też spotkań towarzyskich po pracy. Jeśli warunki będą sprzyjające, to będzie to również najchętniej odwiedzane miejsce w słoneczny dzień. Oczywiście, prawdziwa drewniana konstrukcja jest również atrakcyjna, ale ważne jest, aby nadać jej więcej charakteru w zakresie wyposażenia, oświetlenia, a także przyjaznej atmosfery przestrzeni.

Jak ozdobić altanę ogrodową? Najlepszą dekoracją altan ogrodowych są niewątpliwie rośliny. Dotyczy to zarówno wnętrza altany, jak i zewnętrznej części konstrukcji. W takim przypadku idealnym wyborem są rośliny pnące, które przede wszystkim z czasem mogą również stworzyć piękne, naturalne zasłony. Istotną uwagę należy zwrócić na rośliny pnące, ponieważ mają one zarówno piękne kwiaty, a także ulistnienie. 

Jak ozdobić altanę w środku?

Altany są często używane do rozrywki i relaksu na świeżym powietrzu. Konstrukcje te są zwykle zlokalizowane w parkach lub na tyłach domów. Altany oferują schronienie przed żywiołami i zapewniają chłodne, wygodne miejsce do spędzania czasu. Jednak projekty altany mogą być dość formalne lub nieformalne. Konstrukcje te można również łatwo udekorować wewnątrz, aby uzyskać bardziej kameralne otoczenie.

Źródło: ogrodosfera.pl

Jak ozdobić altanę ogrodową w środku? Jednym ze sposobów dekoracji wnętrza altany jest użycie trwałego, wzorzystego materiału. Możesz użyć kolorowych materiałów, aby stworzyć wesołą atmosferę. Ten wygląd pomoże Ci się zrelaksować i uniknąć zbytniego stresu podczas przebywania w altanie. Dodatkowo możesz dodać poduszki i narzuty, aby czas spędzony w środku był bardziej komfortowy. Ułatwia to relaks i kontakty towarzyskie w tego typu pomieszczeniach.

W altanie ważne jest zapewnienie wystarczającej ilości światła i wygodnej części wypoczynkowej. Będziesz potrzebować wystarczającej liczby miejsc siedzących, aby wygodnie pomieścić wszystkich gości. Dobrze sprawdzają się w tym celu krzesła składane, ponieważ są lekkie i łatwe do przenoszenia. 

Źródło: nowoczesne-domki.pl

Udekorowanie altany w środku to świetny pomysł artystyczny. Zastosowanie roślin czy też oświetlenie to dobry pomysł aby osiągnąć pożądaną atmosferę. Dodatkowo można dołączyć lampiony, świece, paski LED, czy też inne ciekawe elementy. Ważny jest dobór odpowiednich roślin i akcesoriów. Muszą one kreować czarującą scenerię i tym samym się uzupełniać.

Źródło: ibudujesz.pl

Zobacz: Żywopłot z wierzby – jaką wybrać i kiedy sadzić?

Jak ozdobić altanę ogrodową na zewnątrz? 

Altana to przede wszystkim budynek służący do zajęć na świeżym powietrzu, takich jak jedzenie, zabawa czy też spanie. To popularne miejsce spotkań towarzyskich. Warto dodać, że osoby często kojarzą altany z letnimi aktywnościami. Tego typu konstrukcja altany jest wystarczająco wytrzymała, aby wytrzymać żywioły, które są w miesiącach zimowych. Ponadto istnieje wiele kreatywnych pomysłów na udekorowanie altany na zewnątrz.

W związku z tym na zewnątrz altany warto posadzić pnącza, które zapewnią cień, a także wkomponują się w otaczającą zieleń. Przykładem mogą w tym przypadku być bluszcza i róże pnące. Można również posadzić rośliny pnące (wiciokrzew pnący i wawrzyn). Będzie to świetne rozwiązanie do ogrodów w stylu angielskim.

Źródło: zogrodemnaty.pl

Jak ozdobić miejsce wokół altany?

Jeśli zdecydujemy się na altanę, ważne jest, aby nie była ona zbudowana w stylu oderwanym od rzeczywistości, ale aby dobrze komponowała się z otaczająca ją naturą. Tylko w pięknie zagospodarowanej zielonej scenerii, można w przyjemny, a także relaksujący sposób przyjąć gości. Dlatego też sokół altany można posadzić krzewy ozdobne, trawy czy też pięknie pachnącą lawendę. Warto unikać roślin, które mają silnym zapach lub też stanowiących potencjalne zagrożenie- będą to rośliny kolczaste czy też kłujące.

Zobacz: Czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej domu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Najlepsze rozdrabniarki do gałęzi w 2024 roku

Dbałość o estetykę ogrodu oraz efektywność w zarządzaniu odpadami roślinnymi stają się coraz bardziej istotne. Rozdrabniacze do gałęzi...

Funkcjonalne prowadnice GTV – dlaczego warto je stosować w domowych meblach?

Prowadnice kulkowe to standardowe wyposażenie mebli z wysuwanymi szufladami. Odpowiednio dobrany system wysuwania szuflad pozwala nie tylko na...

Pomidory malinowe – polecane odmiany

Pomidory malinowe to smakowite i zdrowe warzywa, które cieszą się dużym uznaniem wśród ogrodników i konsumentów. Warto jednak...

5 błędów przed snem, które powodują mniej jakościowe spanie

Higiena i jakość snu w znacznym stopniu odpowiadają za nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie na co dzień. Wysypianie...