Trzeszczące palenisko w domu to dla wielu z nas prawdziwe marzenie. Nic w tym dziwnego, kominek czy też koza potrafi nadać naszemu wnętrzu niepowtarzalny klimat. Tylko jak zdecydować się na konkretne rozwiązanie? W poniższym artykule przyjrzymy się obu rozwiązaniom i wytypujemy ich wady i zalety.
Zobacz: Czym najlepiej palić w kozie a czym nie wolno?
Czym jest kominek?
Kominek to zakryte domowe palenisko, które najczęściej znajduje się we wnękach ściennych lub specjalnie zaprojektowanej części domu. Posiada na tyle złożoną konstrukcję, iż jego obecność musi być uwzględniona już na etapie projektu budowy. Zazwyczaj jego palenisko było otwarte, jednak obecnie najczęściej spotkamy jego wersję z przeszklonymi drzwiczkami.
Czym jest koza?
Piec typu koza, choć przeznaczenie ma niemal identyczne, dość mocno różni się od klasycznego kominka. Przede wszystkim posiada konstrukcję wolnostojącą. Koze możemy ustawić w dowolnym miejscu naszego domu, ponieważ jest znacznie mniej inwazyjna w konstrukcję naszego domu (musimy jedynie zadbać o ujście spalin). Ten rodzaj pieca posiada konstrukcję wykonaną z wytrzymałego na wysokie temperatury żeliwa.
Kominek czy koza wady i zalety
Zacznijmy od kominków. Na co już zwróciliśmy uwagę, ich konstrukcję są o wiele bardziej złożone, co powoduje, że kominek to bardzo wydajne rozwiązanie w kontekście ogrzewania domu. Jako że na ogół większy od kozy, potrafi wytworzyć znacznie większą temperaturę, którą następnie będziemy w stanie ogrzać nie tylko samo pomieszczenie, w którym się znajduje, ale i kilka innych.
Dobrym przykładem będzie pomieszczenie na piętrze, znajdujące się nad kominkiem. Za pomocą specjalnego systemu gorącego powietrza, możemy sprawić, że ciepło z naszego kominka będzie trafiać i tam, co w ostateczności ułatwi nam ogrzewanie domu. Oczywiście jest to tylko przykład, a nie jedyna opcja. Ogrzewać w ten sposób możemy też inne pokoje.
Dodatkowo ma to bardzo korzystny wpływ na nasze ściany, gdyż pozwola na pozbycie się z nich wilgoci. Warto jednak zauważyć, że zbyt wysoka temperatura może zbyt wysuszyć nasze ściany, co może doprowadzić do powstawania pęknięć i kruszenia farby. Warto więc o tym pamiętać.
Kominki to na ogół też znacznie bezpieczniejsze konstrukcje – te, które posiadają specjalne wkłady nie wymagają od nas specjalnego nadzoru ani dokładnego wygaszania. W ostatecznym rozrachunku bardzo ułatwia to użytkowanie pieca.
Dla wielu kominek będzie też znacznie bardziej estetycznym rozwiązaniem od kozy. Mimo wszystko pozostanie to już tylko kwestią naszego gustu.
Jednakże to z czym musimy się liczyć to znacznie trudniejszy i kosztowniejszy montaż. Tak jak już wspomnieliśmy, konstrukcję kominku musimy uwzględnić już na etapie projektowania domu. Na ogół zajmuje też znacznie więcej miejsca, więc w na mniejszym metrażu pomieszczeń zwyczajnie może nie być na niego miejsca. Będzie też trudniejszy w czyszczeniu od mniejszej kozy.
Piec typu koza montuje się z kolei znacznie łatwiej. Wynika to z jej mniejszych gabarytów oraz znacznie prostszej konstrukcji. Co tutaj bardzo istotne, gdy decydujemy się na piec na piętrze, jej mniejsza waga będzie tu dużym atutem. Unikniemy przez to konieczności wzmacniania stropu.
Świetnie nada się do ogrzewania pomieszczeń, jednak na znacznie mniejszą skalę niż kominek, za to nadają się o wiele lepiej do mniejszych pomieszczeń. Co jednak w kozach niebezpieczne, to temperatura ich żeliwnej obudowy, o którą można się zwyczajnie oparzyć.
To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w sytuacji, gdy nie zakładaliśmy kominka w konstrukcji naszego domu. Kozy również nadadzą naszemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Dostępne są w naprawdę różnych kształtach i rozmiarach – z pewnością znajdziemy tu coś dla siebie.
Zobacz: Ile schnie drewno sosnowe – opałowe – bukowe?
Co więc wybrać kominek czy kozę? Co z ich ceną?
Co tańsze kominek czy koza?
Zdecydowanie koza. Na tym etapie nietrudno domyślić się dlaczego. Prostsza konstrukcja, łatwiejszy montaż, dowolność umiejscowienia. Przeciętnie za kozę zapłacimy od 1850 do 10000 zł (łącznie z robocizną). W przypadku kominka te koszty oscylują przeciętnie w granicy od 3000 do nawet 15000. Różnica cenowa będzie więc zależeć od rodzaju modelu pieca, który wybierzemy. Pamiętajmy, że kominek musimy dodatkowo zabudować, co wygeneruje dodatkowe koszty.
Kominek czy koza – co wybrać?
Pytanie „kominek czy koza?” nie posiada nigdy takiej samej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszej indywidualnej sytuacji i preferencji. Mamy nadzieję, że wszystkie wymienione powyżej informacje, pomogą w dokonaniu właściwej decyzji.