Czym najlepiej palić w kozie a czym nie wolno?

Data:

Podziel się z innymi:

Koza to bardzo popularny rodzaj kominka domowego, który pozwala na ogrzanie zarówno tych mniejszych, jak i nieco większych pomieszczeń. Jako niewielki piecyk standardowo pali się w niej drewnem, jednak czy jest to jedyna możliwość? W poniższym artykule powiemy czym i jak najlepiej palić w kozie.

Zobacz: Jak palić brykietem drzewnym w piecu CO? Porady

Jak palić w kozie?

Zanim przejdziemy do konkretnych paliw, wyjaśnimy jak palić w kozie, by było to bezpieczne i wydajne.

W przeciwieństwie do dużych pieców domowych, temperatury w kozie nie da się kontrolować co do kilku stopni dokładności. Mając to na uwadze ilość spalanego w piecyku materiału nie może być nigdy zbyt duża, ponieważ wytworzymy w ten sposób zbyt duża temperaturę i przegrzejemy pomieszczenie.

Jak każdy piec, koza wymaga od nas czyszczenia z popiołu i sadzy. Zaniechanie w tym przypadku może doprowadzić do niedrożności ciągu dymnego w piecu, co skutkuje jego niewydolnością. Dodatkowo brudną szybę w drzwiczkach również powinniśmy czyścić co jakiś czas, by płomienie zawsze mieć na oku i w ten sposób lepiej kontrolować płomienie.

Jak jednak rozpalić ogień kozie? Metody są dwie: od dołu i od góry.

Pierwsza metoda “od dołu” jest mniej wydajna, powszechniej stosowana i ogólnie rzecz biorąc ma kilka konkretnych minusów. Polega na układaniu rozpałki, np. z suchej kory i niewielkich kawałków drewna. Następnie zasypuje się to drewnem i lub węglem. Dlatego pali się właśnie od dołu.

Źródło: tanieprzetrwanie.pl

Wytworzymy w ten sposób jednak znacznie więcej dymu, co spowoduje, że częściej będziemy musieli czyścić piec. Dodatkowo związki azotu, metanu i tlenku węgla nie ulegają w tej sytuacji spalaniu (dodatkowy dym to właśnie one). Są one silnie trujące, a ich wdychanie może poważnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Z drugiej strony metoda “od góry” jest średnio o 30% wydajniejsza, co owocuje znacznie mniejszą ilością spalanego paliwa. Dodatkowo wszystkie trujące związki zostają spalane w samym piecu i nie wylatują razem z dymem. Jak rozpalić kozę w ten sposób?

Najpierw ułóżmy główny materiał, którym zamierzamy opalać kozę, następnie na samą górę włóżmy rozpałkę, a dalej już raczej łatwo się domyślić. W ten sposób paliwo spala się równomiernie i powoli, pozwalając nam na dokładniejsze kontrolowanie temperatury piecyku.

No dobrze, a więc czym najlepiej palić w kozie?

Czy w kozie można palić węglem?

Cytując klasyka – oczywiście że można, jeszcze jak. W kozie defacto można palić każdym rodzajem opału dostępnym na rynku, a węgiel kamienny jest przy tym dość wydajnym surowcem. Oczywiście ta wydajność zależy również od samej jakości węgla, jednak przeważnie jest to bardzo dobrym rozwiązaniem, poza jednym drobnym szczegółem. Węgiel potrafi nieźle nabrudzić i nie chodzi tutaj wcale o piec. Pamiętajmy, że kozy zazwyczaj są w salonach więc przetrzymywanie tam węgla może być zwyczajnie niepraktyczne.

Zobacz: WOLF Haus – cennik, opinie na forum, czy warto?

Czy w kozie można palić ekogroszkiem?

W kozie możemy palić również ekogroszkiem, gdyż w zasadzie jest to po prostu inna forma węgla – czystsza i bardziej kaloryczna. Co za tym idzie, problemy związane z ekogroszkiem są identyczne jak w przypadku węgla – możemy nim nieźle nabrudzić.

Źródło: wyrobyweglowe.pl

Czym najlepiej palić w kozie?

Najpopularniejszym wyborem w przypadku kozy jest drewno, którego rozłupane kawałki chyba każdemu kojarzą się bezpośrednio z kominkiem. Co prawda nie należy ono do najbardziej wydajnych paliw, ale będąc całkowicie szczerym koza jako piec też nie jest najlepsza pod tym względem.

Bardziej od specyfikacji technicznych liczy się klimat i wesoło trzaskający płomień. Dlatego też wybór drewna nie powinien nikogo dziwić. Najbardziej popularnymi gatunkami jest buk, dąb, jesion i brzoza. Każde drewno pali się nieco inaczej, ma inną zawartość żywicy i delikatnie inny zapach dymu (to też jedna z bardzo charakterystycznych cech tego surowca).

O wiele bardziej skutecznym również pochodzącym od drewna materiałem jest brykiet. To niezwykle kaloryczne paliwo robione z sprasowanych pod wysokim ciśnieniem drewnianych odpadków. Brykiet może palić się naprawdę długo, więc do raz rozpalonego pieca nie będziemy musieli zbyt wiele dokładać.

Czym nie palić w kozie?

Wszelkiego rodzajami śmieciami, benzyną i innymi łatwopalnymi substancjami tego typu. W zasadzie to tyle. Wszystkie klasyczne materiały do opalania pieców mogą być użyte w kozie.

Podsumujmy teraz najważniejsze informacje:

Jak palić w kozie?

Najlepiej techniką od góry.

Czym palić w kozie?

Każdym dostępnym rodzajem opału.

Czym najlepiej palić w kozie?

Brykietem lub drewnem.

Czy w kozie można palić węglem?

Tak.

Czy w kozie można palić ekogroszkiem?

Tak.

Zobacz: Piece i kotły Stalmark – opinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...