Jak palić brykietem drzewnym w piecu CO? Porady

Data:

Podziel się z innymi:

Za chwilę święta, o czym skrupulatnie przypominają nam na każdym kroku migające witryny sklepowe, reklamy oraz bilbordy. Lada chwila pochłonie nas zakupowy szał, bo i o prezenty trzeba zadbać, zapasy żywnościowe, a przy okazji jeszcze o sylwestrową kreację. 

Tymczasem kryzys energetyczny trwa w najlepsze i raczej nikt nie zamierza spędzić tych świąt, siedząc w kurtce przy wigilijnym stole. Należy jeszcze wspomnieć o zakupach opałowych, tylko co wybrać, skoro węgla ciągle brak? Nie pozostaje nic innego jak udanie się na poszukiwanie alternatyw.

W tym artykule sprawdzimy, jak palić brykietem drzewnym w piecu CO. O czym należy pamiętać, jakie są zalety tego opału i czy palenie brykietem w piecu CO jest w ogóle dobrym pomysłem. Po odpowiedzi zapraszamy do lektury tekstu.

Sprawdź: Kominy Hoch – opinie

Jak palić brykietem drzewnym w piecu CO?

Zanim przejdziemy do sposobów na to, jak palić brykietem drzewnym w piecu centralnego ogrzewania, rozwiejemy wątpliwości wobec samego palenia brykietem. Sięgając po wytyczne ministerstwa, odpowiadamy: jak najbardziej można go używać do palenia w piecu centralnego ogrzewania.

Brykiet to paliwo ekologiczne, które nie emituje do atmosfery szkodliwych substancji,  w tym niebezpiecznego i niepożądanego smogu. Palenie brykietem w piecu CO to tylko jedno z kilku dostępnych rozwiązań. Ten typ opału nadaje się również do kominków, palenisk i kotłów grzewczych. Jakie jeszcze są jego zalety?

Brykiet ma wysoką wartość energetyczną, co oznacza, że jest wydajny i dostarcza dużo ciepła. Z jego spalania powstaje bardzo mało dymu, jak i znikoma ilość popiołu, który po wypaleniu można wykorzystać powtórnie, np. jako nawóz do roślin. Ponadto ma przyjemny zapach, szczególnie w porównaniu do węgla.

Kilka słów wstępu za nami, czas przyjrzeć się temu, jak palić brykietem drzewnym w piecu centralnego ogrzewania. Jednym ze sposobów na ekologiczne i ekonomiczne palenie brykietem jest postawienie pięciu, sześciu kostek brykietu pionowo na dnie pieca, ciasno, jedna przy drugiej. 

Sprawdź: Jak i czym zmyć żywice, klej z paneli podłogowych?

Jeśli jest to pierwsze ogrzewanie z rana, wówczas można użyć siedmiu lub ośmiu kostek brykietu. Na to należy położyć warstwę papieru, kartonów, odrobiny drewna czy trocin. Można opcjonalnie dosypać na wierzch trochę węgla lub drewna, po czym koniecznie zapalić od góry. Dlaczego uważamy ten sposób za skuteczny?

Proces spalania wygląda następująco: najpierw ogień zacznie powoli dochodzić do brykietu. Wtedy brykiet zacznie gazować i jego gaz będzie źródłem ciepła, a później dojdzie do samej kostki brykietu. Taka metoda palenia brykietem w piecu CO daje ponad trzy godziny palenia w temperaturze 60/70 stopni. Jeśli znasz inne i bardziej cenione przez ciebie rozwiązanie, zachęcamy do podzielenia się nim w komentarzu pod artykułem.

Palenie brykietem w piecu co – co warto wiedzieć? 

Nawiązując do wcześniej opisanej metody, przy paleniu brykietem w piecu CO należy pamiętać o tym, aby układać go możliwie jak najciaśniej obok siebie. Tak by jego kostki tworzyły zbitą, zwartą powierzchnię. To zdecydowanie najważniejsza wskazówka dotycząca paleniem brykietu w piecu CO, ponieważ wpływa na skuteczność palenia się tego opału.

Wiele problemów w ogrzewaniu jakimkolwiek paliwem energetycznym wynika z nieprawidłowego ustawienia kotła pod konkretny typ opału. W tym celu najlepiej skontaktować się ze specjalistą. Konsultacja z nim nie zajmie dużo czasu, a wiedza zdobyta podczas rozmowy pozwoli na prawidłowe i wydajne korzystanie z pieca.

Sprawdź: Glebogryzarki Hortmasz – opinie. HGS X620N, BK 55, HGS 900

Również jakość brykietu nie jest bez znaczenia. Tylko opał pozbawiony domieszek i substancji sklejających będzie się dobrze palił, zachowując przy tym maksymalną wydajność. Na jakość procesu spalania ma wpływ również drzewo, z jakiego powstał brykiet. Tu możemy polecić opał z drzewa liściastego.

Palenie brykietem w piecu CO jest jedną z alternatyw, po którą możesz sięgnąć w poszukiwaniu rozwiązania dla braku możliwości zakupu węgla. Tym bardziej że teraz już wiesz, jak palić  brykietem w piecu CO. To już ostatni dzwonek, aby zapewnić sobie ciepłe i komfortowe święta. Kto wie, może za rok sytuacja ulegnie zmianie na lepsze. Tego sobie i tobie życzymy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zaaranżować pomieszczenie z odkrytą konstrukcją dachu?

Zaadaptowane poddasze może mieć znacznie większą wysokość niż standardowepomieszczenia, o ile otworzy się je na konstrukcję spadzistego dachu....

Jak pomalować ścianę pokrytą lakierem?

Połyskująca ściana ma przypominać wyglądem naturalny kamień i jest to obecnie jeden z popularnych trendów w wykańczaniu wnętrza...

Odprowadzenie skroplin z komina – poradnik

Wiele osób, które planują kominy systemowe zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na odprowadzanie pojawiających się w takich...

Jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka?

Gniazdka są elementem wykańczającym elementem podczas remontu lub wykańczania mieszkania od developera. Jest to tak zwany biały montaż,...