Jak układać panele? W jakim kierunku? Wzdłuż czy w poprzek?

Data:

Podziel się z innymi:

Jeżeli jesteście w trakcie wykańczania remontu to zapewne jedną z ostatnich dużych pracy przed wami jest układanie paneli podłogowych. Jak kłaść panele, wzdłuż czy w poprzek? Jak układać panele, jest odpowiedni kierunek? W którą stronę układać panele? Jak kłaść deski podłogowe – wzdłuż czy wszerz? Takie pytanie mogą zniechęcać do samodzielnego ułożenia paneli, ale nie warto od razu się zniechęcać. Wbrew pozorom ułożenie paneli jest jedną z prostszych prac remontowych i nawet niedoświadczony majsterkowicz powinien poradzić sobie z tym zadaniem – o ile będzie stosował się do kilku podstawowych zasad.

Sprawdź: Panele winylowe — czy są rakotwórcze? Czy są szkodliwe?

Jak kłaść panele – wzdłuż czy w poprzek?

Przed rozpoczęciem prac układania paneli powinniście odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Po pierwsze, jaki typ paneli zakupię – istotny jest nie tylko wygląd, ale również grubość i sposób montowania. Obecnie najpopularniejszym na rynku profilem montowania jest system montażu typu click. System ten nie wymaga od montującego używania gwoździ, wykonywania czynności przykręcania czy klejenia desek podłogowych ze sobą. Panele łączą się przy pomocy zacisków umieszczonych na krawędziach paneli. Zdecydowanie warto się na takie zdecydować, jeżeli chcecie oszczędzić sobie pracy i wysiłku.

Kolejną istotną decyzją wpływającą na to jak będziemy układać panele jest ich szerokość. Na rynku dostępne są dwa warianty podstawowe: szerokie i wąskie panele podłogowe. Jeżeli zastanawiacie się jak kłaść panele, wzdłuż czy w poprzek, to odpowiedź uzależniona jest niestety od typu paneli na jaki się zdecydujecie oraz or rodzaju pomieszczenia, w którym je ułożycie. 

Sprawdź: Jaka grubość paneli?

Jak układać panele – kierunek

Nie istnieje jedna, uniwersalna zasada układania paneli. Wszystko uzależnione jest od tego jaki układ ma nasz pokój. To w jakim kierunku zaczniemy układać panele zależy tylko od nas ale istnieje kilka zasad, a raczej sugestii, układania paneli.

Po pierwsze, jak kłaść deski podłogowe – wzdłuż czy wszerz? Mówimy tutaj o długości i szerokości panela, a odpowiedź uzależniona będzie od typu układania na jaki się zdecydujemy. Jeżeli wybierzemy prostszą metodę układania paneli, jaką jest metoda “na cegiełkę” to powinniśmy układać panele wszerz, panel za panelem. Natomiast w przypadku jodełki, która jest trudniejszym układem panele układamy w rozstawieniu 90 stopni krótszego boku względem dłuższego i tak na zmianę.

Po drugie, jak kłaść panele wzdłuż czy w poprzek pomieszczenia? To w którą stronę będziemy układać panele, zależy od tego jaki układ ma nasz pokój. W zależności od tego czy pomieszczenie posiada kominek, okna czy każdy inny element wnętrza warto rozplanować układnie paneli w kontekście tych elementów. Dzięki temu pokój będzie współgrał z podłogą i prezentował znacznie estetyczniej. 

Po trzecie: jak układać panele – kierunek? Kierunek układania paneli będzie uzależniony od waszego projektu. Dobrą praktyką jest zaplanowanie ułożenia paneli w taki sposób, by marnować jak najmniejszą ilość materiału, a takie straty zawsze się pojawiają, chociażby przy docinaniu paneli w celu dostosowania ich do odstających elementów pokoju. 

Sprawdź: Czym myć panele? Panele bez smug, na wysoki połysk. Prosty sposób 

Układanie paneli – zasady

Istnieją zasady układania paneli, które niezależnie od tego czy położymy je w systemie “na cegłówkę” czy “na jodełkę”, warto zaaplikować w trakcie tej czynności. Nim zaczniesz zastanawiać się nad tym w którą stronę układać panele albo jak kłaść panele, wzdłuż czy w poprzek, przygotuj kilka użytecznych narzędzi. Potrzebne ci będą: 

  • młotek (najlepiej gumowy, nie chcemy uszkodzić paneli metalową powierzchnią) 
  • płaski wkrętak lub specjalną łyżkę montażową (mocuje się nią panele z systemem click)
  • piłę lub inne narzędzie tnące (w celu docinania panelu)
  • kartkę, linijkę i ołówek (przydadzą się przy planowaniu układu paneli w pokoju oi zaznaczania gdzie przeciąć panel)
Źródło: castorama.pl

Jak zacząć układać panele? 

Wybierz kierunek, w którym będziesz układać panele i wyznacz miejsce, w którym położysz pierwszy z nich. Najlepiej zaplanować ułożenie podłogi w taki sposób, by zmarnowała się jak najmniejsza ilość paneli. 

Pamiętajcie, że panele trzeba “sezonować” czyli dać im odetchnąć na 48 godzin w pomieszczeniu gdzie będziemy je układać. Jest to konieczne, ponieważ drewno może zmieniać swoją objętość i strukturę w różnych temperaturach, a nie wiemy czy warunki panujące w magazynie były takie same jak w naszym mieszkaniu. 

Sprawdź: Czy panele winylowe się rysują? Rysy na panelach winylowych

Układanie paneli

Wybierz miejsce, najlepiej łatwo dostępne i dobrze widoczne i umieść na nim pierwszy panel. Jeśli układacie panele z zapięciem click to pamiętajcie żeby układać zapięcie w odległości ½ albo ⅓ panelu tak jak cegiełki. 

Najlepiej utrzymywać odległość paneli od ściany na 1 cm. Warto użyć klinów montażowych w celu utrzymania paneli w odpowiedniej odległości od ściany. W trakcie łączenia zamków należy zwrócić uwagę na to by układać panele równolegle w jednej płaszczyźnie. 

Dochodząc do ściany wystarczy zaznaczyć i dociąć pane tak by pasował długością do pozostałej przestrzeni. Powtarzać czynność aż do wyłożenia całego pokoju. 

Podsumowanie

Jak widzicie sztuka tego w jakim kierunku układać panele nie jest wcale skomplikowana. Jeżeli byliście ciekawi jak kłaść panele, wzdłuż czy w poprzek, to wiecie już że problem jak kłaść deski podłogowe, wzdłuż czy wszerz, jest całkowicie zależny od waszej konwencji. Podstawowa zasada układania paneli brzmi, że niezależnie, w którą stronę będziecie układać panele trzeba robić to równo i uprzednio planując ich układ. Niezależnie od tego w jakim kierunku zdecydujecie się układać panele, mam nadzieję, że wykorzystywanie nasze zasady układania paneli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Jak zaaranżować pomieszczenie z odkrytą konstrukcją dachu?

Zaadaptowane poddasze może mieć znacznie większą wysokość niż standardowepomieszczenia, o ile otworzy się je na konstrukcję spadzistego dachu....

Jak pomalować ścianę pokrytą lakierem?

Połyskująca ściana ma przypominać wyglądem naturalny kamień i jest to obecnie jeden z popularnych trendów w wykańczaniu wnętrza...

Odprowadzenie skroplin z komina – poradnik

Wiele osób, które planują kominy systemowe zastanawia się, jaki jest najlepszy sposób na odprowadzanie pojawiających się w takich...

Jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka?

Gniazdka są elementem wykańczającym elementem podczas remontu lub wykańczania mieszkania od developera. Jest to tak zwany biały montaż,...