Jak i czym zmyć żywice, klej z paneli podłogowych?

Data:

Podziel się z innymi:

Jeśli i Ty masz szczęście do brudzenia wszystkiego klejem, woskiem lub żywicą, to nie martw się – nie jesteś sam. Uwierz mi, zdarza się to naprawdę wielu osobom, w tym mi. Są tego jednak jakieś plusy – przez to, że dużo ludzi walczyło już z tymi uporczywymi plamami, to znamy sprawdzone sposoby, jak usunąć żywicę z paneli podłogowych – klej i wosk również. Jeśli jesteś ciekawy, to zapraszam do lektury.

Czym zmyć żywicę z paneli?

Czym zmyć żywicę z paneli i jak to zrobić, żeby nie zostały na nich żadne plamy? Cóż, nie będę owijać w bawełnę – żywicę bardzo trudno zmyć, jednak nie jest to niemożliwe. Najpierw musisz poczekać, aż żywica porządnie zaschnie. Usuwanie jej, kiedy jeszcze nie zastygła, jest jak walka z wiatrakami – będzie się przylepiać do wszystkiego, a przez to możesz pobrudzić kolejny fragment podłogi lub swoje ubranie. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Najważniejsze, aby nie używać do tego metalowych narzędzi – na przykład sztućców. Dlaczego? Mimo że najprawdopodobniej nimi najłatwiej byłoby Ci usunąć żywicę z paneli, to mogą one porysować Twoją podłogę. Lepiej, jeśli użyjesz plastikowych, a najlepiej drewnianych przyrządów. Niekoniecznie muszą być to duże łyżki kuchenne czy łopatki do odwracania czegoś na patelni. Jeśli masz w domu coś wykonanego z plastiku lub drewna, czym będzie dało się podważyć zastygniętą żywicę, to śmiało możesz to wykorzystać. 

Czym zmyć żywicę z paneli, kiedy uda Ci się ją podważyć lub skruszyć? Możliwe, że mimo mechanicznego usunięcia, zostawi ona ślad na Twoich panelach. Możesz przemyć go alkoholem. Następnie umyj podłogę i po żywicy nie powinno być śladu!

Jak usunąć żywicę z paneli podłogowych?

Jak usunąć żywicę z paneli podłogowych, jeśli boisz się, że zdrapując ją drewnianym lub plastikowym narzędziem, uszkodzisz swoją podłogę? Mechaniczne usunięcie jest najszybszą metodą, ale nie zawsze przecież trzeba iść drogą na skróty. Jak więc usunąć żywicę z paneli podłogowych bez zdrapywania? Benzyną, spirytusem lub terpentyną. Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, to ostrzegam, że ona również niesie za sobą ryzyko zmiany pierwotnego wyglądu paneli – te środki mogą je odbarwić. Jednak w małych ilościach u niektórych osób się sprawdziły. 

Jak usunąć klej z paneli?

Teraz przechodzimy do kleju – jak usunąć klej z paneli? Jeśli kiedykolwiek miałeś przygodę z kropelką, która skleiła Ci palce, to niestety – z paneli zmywa się ją tak samo ciężko. Rodzaje kleju są różne. Jeśli kapnął Ci na nie zwykły klej, którego bazą jest woda, to nie ma się co martwić – bierzesz ciepłą wodę, ścierkę i myjesz. Po tym zabiegu na Twoich panelach nie powinno być żadnego śladu po wypadku z klejem. 

Gorzej, jeśli wylałeś na panele klej do metalu, plastiku czy drewna. Kleje montażowe są w większości odporne na wodę, więc nie ma co szorować podłogi mopem czy ścierką. W tym przypadku musisz usunąć klej tak samo, jak żywicę – mechanicznie lub wyżej wymienionymi środkami. Po jego wyschnięciu zdrap go drewnianym lub plastikowym (nieostrym) narzędziem. Jeśli mimo mycia wodą, w miejscu wylania nadal jest jakaś plama, to przemyj tę część podłogi alkoholem lub acetonem, a następnie umyj podłogę zwykłym płynem do podłóg.

Jeśli chodzi o kleje typu super glue lub kropelka, to usuwanie ich nie powinno być aż tak trudne, jak tych montażowych. Jeśli od razu zauważysz, że klej wylał się na podłogę, to weź szybko wilgotną ścierkę i zmyj go z podłogi. Gdy klej zdążył już zaschnąć, to przemyj go acetonem – stosuje się go do zmywania lakieru z paznokci. Ten środek powinien wystarczyć, aby zmyć klej typu super glue z Twoich paneli. Po użyciu acetonu umyj panele ciepłą wodą z płynem do podłóg.

Jak zmyć wosk z podłogi?

Jak zmyć wosk z podłogi? Wosk zmywa się całkiem łatwo. Możesz poczekać, aż zastygnie, a następnie zdrapać go czymś nieostrym, żeby nie porysować podłogi. Najprawdopodobniej pod zdrapaną warstwą wosku, zostanie lepiąca się plama. Najłatwiej usuniesz ją acetonem lub zwykłym zmywaczem do paznokci. Jednak nie radzę przesadzać z ich ilością – mi odbarwiły one lekko komodę. Są osoby, które na forum w wątkach: Jak zmyć wosk z podłogi?, polecały spirytus zamiast acetonu. Po użyciu którejś z substancji umyj podłogę ciepłą wodą z płynem. 

Wszyscy wiemy, że panele nie lubią wody. Najczęstszym błędem podczas usuwania z nich żywicy, kleju lub wosku jest używanie jej w dużych ilościach. W przypadku żywicy i mocniejszych klejów woda na nic Ci się zda- przynajmniej nie w pierwszym etapie. Najpierw musisz usunąć plamy mechanicznie lub za pomocą benzyny, terpentyny czy spirytusu. Dopiero po zdrapaniu i przemyciu ubrudzonego miejsca, możesz zacząć działać z wodą. Szorowanie nią takich plam – jako pierwszy krok – zabiera jedynie Twój czas i nerwy, a w dodatku może przyczynić się do zepsucia Twojej podłogi. 

Już wiesz, jak usunąć klej z paneli – żywicę i wosk również. Zadanie to nie należy do najprostszych, ale jeśli zastosujesz się do wyżej wymienionych rad, to może oszczędzisz sobie i innym kilku niewybrednych słów, które przeważnie padają podczas wykonywania tak żmudnych czynności. Daj znać w komentarzu, który sposób sprawdził się u Ciebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Poznaj mistrzów sztukaterii w świecie nowoczesnego designu

W erze, gdzie estetyka wnętrz staje się kluczowym elementem naszego codziennego życia, Decor System wyróżnia się jako czołowy...

Jesienne przetwory i nalewki

Jesienne przetwory i nalewki to doskonały sposób na wykorzystanie bogactwa sezonowych owoców, warzyw i ziół. Dzięki nim możemy...

Panele winylowe: przegląd opinii i porad ekspertów

W ostatnich latach panele winylowe zyskały na popularności jako alternatywa dla tradycyjnych podłóg drewnianych czy laminowanych. Wiele osób...

Farba do paneli podłogowych: od wyboru do aplikacji

Farba do paneli podłogowych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą odświeżyć wygląd swojej podłogi bez konieczności jej...