Ile schnie drewno sosnowe – opałowe – bukowe?

Data:

Podziel się z innymi:

Dla osób, u których ekonomiczne palenie w kominku jest jednym z ważniejszych elementów w domu, należy pamiętać, że niezbędne do tego jest posiadanie suchego drewna. W tym artykule przedstawimy Wam informacje o tym, ile schnie drewno kominkowe, ile schnie drewno sosnowe, opałowe, bukowe. Dowiecie się również, ile schnie drewno po deszczu. Natomiast w pierwszej części artykułu odpowiemy Wam na pytanie: ile schnie tynk. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Zobacz: Ile schnie wikol – klej do drewna?

Od czego zależy czas schnięcia tynku?

Tynkowanie jest to jednej z najważniejszych procesów przy budowie domu. Ile czasu zajmuje budowa? Ten czas jest zależny między innymi od wielkości powierzchni budowy, liczby osób odpowiedzialnych za nią, jak również zastosowanych technologii. Czas trwania budowy w głównej mierze zależy od czasu schnięcia tynku. Od czego zależy czas schnięcia tynku? Może zależeć od jego rodzaju. Każdy rodzaj tynku, jak na przykład tynk gipsowy czy cementowo-wapienny potrzebują inną ilość czasu na wyschnięcie.

Tynk gipsowy potrzebuje mniej czasu na wyschnięcie w porównaniu do tynku cementowo-wapiennego. Tynk gipsowy schnie w 7 dni. Jednak ten czas wyschnięcia zależy od odpowiednio przygotowanego podłoża. Gips potrzebuje powietrza, aby wyschnąć, natomiast obecna wilgoć może wydłużyć ten proces. Warto zapewnić odpowiednie wietrzenie pomieszczeń, gdzie użyty został tynk gipsowy.

Tynk cementowo-wapienny schnie dłużej niż tynk gipsowy. Potrzebuje on około 35 dni na pełne wyschnięcie. Tynk cementowo-wapienny powinno się używać, gdzie jest ciepła i słoneczna pogoda. Ten tynk lubi niską wilgoć, która pozwala na przyspieszenie procesu schnięcia.

Czy można przyspieszyć schnięcie drewna?

Obiecaliśmy Wam, że odpowiemy na pytanie, ile schnie drewno opałowe, sosnowe czy bukowe. Zanim odpowiemy na to pytanie, dowiedzmy się, czy można przyspieszyć proces schnięcia drewna.

Pierwszym czynnikiem, który znacząco wpływa na przyspieszenie schnięcia drewna, jest miejsce jego składowania. Jeżeli znamy nasze roczne zużycie opału, to najprawdopodobniej raz do roku (najczęściej pod koniec lata) dokonujemy zakupu drewna. Przechowywać drewno możemy na zewnątrz. Jednak należy pamiętać, aby miejsce przechowywania drewna było suche. Warto również użyć specjalnych przekładki między każdym elementem, aby wspomóc równomiernemu rozkładowi. Pamiętajmy również, że nie powinno się trzymać drewna w miejscu po zachodniej stronie domu, ponieważ z tej strony najczęściej przychodzi deszcz, oraz po stronie północnej, ponieważ ta strona jest najbardziej zacieniona. Jeżeli znajdziemy już odpowiednie miejsce na składowanie drewna, nie zapomnijmy o przykryciu go brezentem. Przejdźmy dalej i dowiedzmy się, ile schnie drewno kominkowe?

Ile schnie drewno sosnowe?

Najlepsze warunki na wyschnięcie drewna sosnowego znajdują się w otwartych halach. Jednak u nas w Polsce przez nasz klimat ten proces jest dość mocno wydłużony. Jak długo schnie drewno sosnowe? Zależy to oczywiście od grubości drewna, jak i poziomu wilgotności. Na przykład, drewno sosnowe, które ma grubość 25 mm może schnąć nawet 11 miesięcy. Natomiast jak długo będzie schnąć drewno sosnowe o grubości powyżej 38 mm? Wtedy też czas się znacznie przedłuża i może to trwać nawet 17 miesięcy.

Wysuszone drewno palące się w kominku

Zobacz: Jak długo schnie kropelka – ile trzeba poczekać?

Ile schnie drewno opałowe?

Potrzebny czas na wyschnięcie drewna opałowego zależny jest od rodzaju drewna oraz sposobu i miejsca jego przechowywania. Ile schnie drewno opałowe? W naturalnych warunkach drewno na opał powinno mieć mniej niż 20% wilgotność. Zaleca się, aby ten proces przebiegał w zależności od rodzaju gatunku drewna, jednak jest to minimum 2 lata w przypadku drzewa liściastego. Natomiast w przypadku drzewa dąb, potrzebujemy około 3 lat na wyschnięcie.

Ile schnie drewno bukowe?

Zaletą drewna bukowego jest to, że jest ekonomiczny: pali się długo i równomiernie w kominku. Jego ogromną zaletą jest cienka kora, dzięki której nie zostaje wiele popiołu. Ile schnie drewno bukowe? Oczywiście zależy to od wilgotności, jednak szacuje się, że jest to około dwóch lat.

Ile schnie drewno po deszczu?

Drewno, które zostało pozostawione na zewnątrz bez przykrycia, na pewno zmoknie podczas deszczu. Ile schnie drewno po deszczu? Oczywiście zależy to od intensywności opadów. Przed spaleniem drewno należy położyć na kilka dni do szopy, aby całkowicie wyschło.

Podsumowując, udało nam się odpowiedzieć na pytania: jak długo schnie drewno sosnowe, opałowe, bukowe oraz ile schnie drewno kominkowe. Dowiedzieliśmy się również, ile schnie drewno po deszczu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....