Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać w urzędzie?

Data:

Podziel się z innymi:

Prawie każda rodzina posiada przynajmniej jedno auto. Mimo że sporo domów budowanych jest już razem z garażem, zdarza się, że nie ma w nim miejsca na dwa samochody. Aby ograniczyć koszty budowy murowanego pomieszczenia, wiele osób decyduje się na postawienie blaszaka. Nadal krąży wokół niego wiele sprzecznych informacji. Czy trzeba zgłaszać postawienie garażu blaszanego? W artykule wyjaśniamy wszystkie niejasności. 

Zobacz: Jaka farba do betonu w garażu będzie najlepsza?

Czym jest garaż blaszany w świetle przepisów?

Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać? To zależy od jego przeznaczenia i kilku innych czynników. Jeśli blaszak ma być przeznaczony na warsztat lub myjnię, musisz uzyskać pozwolenie na jego budowę. Jeśli ma pełnić funkcję garażu, wystarczy zgłoszenie budowy do urzędu. Musisz jednak spełniać ustalone normy. Aby móc przechowywać w nim samochód, powinien mieć odpowiednie wymiary. Wjazd należy zaplanować na 2,3 m. Długość musi wynosić 2,2, natomiast wysokość minimum 2 m.  

Czy garaż blaszany wymaga pozwolenia?

Garaż nie wymaga pozwolenia na budowę w wypadku, kiedy spełnia określone zasady. Artykuł 29 Prawa Budowlanego w punkcie drugim mówi o tym, że bez pozwolenia można wybudować budynek gospodarczy do 35 m 2. Na każde 500 m 2 działki przypadać mogą tylko dwa pomieszczenia. 

To czy blaszak trzeba zgłaszać, zależy też od zagospodarowania przestrzennego. Plan może uwzględniać dodatkowe wytyczne odnośnie możliwości stawiania budynków na konkretnej działce. Wlicza się w to również garaż blaszany. Jeśli plan zagospodarowania przestrzennego nie jest ustalony w miejscu, gdzie planujesz postawić garaż, będziesz musiał wystąpić do urzędu o decyzję o warunkach zabudowy. 

Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać?

Jak już wiesz, w większości przypadków pozwolenie na budowę blaszaka nie jest wymagane. Należy jednak odpowiedzieć sobie również na pytanie, czy trzeba zgłaszać postawienie garażu blaszanego do jakiejś instytucji? Nie mamy wątpliwości, że odpowiedź jest twierdząca. Co więcej, zgłoszenie musi nastąpić najpóźniej 30 dni przed planowaną budową. W tym okresie możliwe jest wystąpienie sprzeciwu z urzędu. Jeśli tak się nie stanie, będziesz mógł po upływie tego okresu rozpocząć budowę. 

Od momentu zgłoszenia przysługują dwa lata na budowę garażu. Jeśli już wiesz, czy blaszak trzeba zgłaszać to najwyższy czas na przygotowanie odpowiednich dokumentów. Będzie Ci potrzebne: oświadczenie o prawie do posiadania działki, planowany termin rozpoczęcia prac, szkic posesji z uwzględnieniem miejsca postawienia blaszaka

Źródło: cstal.pl

Możesz tego nie wiedzieć, ale jeśli jesteś w trakcie budowy domu, nie trzeba zgłaszać postawienia garażu blaszanego. W tym wypadku możesz zgłosić garaż dopiero po zakończeniu budowy obiektu mieszkalnego. 

Zobacz: Czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej domu?

Jaka jest kara za postawienie blaszaka bez zgłoszenia? 

Już wiesz, że garaż blaszany trzeba zgłaszać. Co, jeśli tego nie zrobisz? Może czekać Cię spora kara. Jest ona uzależniona od rodzaju samowoli. Najwyższa kara jest wtedy, kiedy wybudujesz obiekt, wymagający pozwolenia na budowę. Jeśli nie złożysz do odpowiedniego urzędu zgłoszenia budowy, również zostaniesz ukarany. Poza koniecznością uzupełnienia potrzebnej dokumentacji pomieszczenie musi spełniać niezbędne normy, aby nie było konieczności rozbiórki. Poza tym, zgodnie z prawem budowlanym naliczana jest kara finansowa. W wypadku braku zgłoszenia budowy, kara wynosi od 2,5 do 5 tysięcy złotych. 

Wątpliwości odnośnie tego, czy garaż blaszany trzeba zgłaszać, zostały już rozwiane. Nie warto pomijać etapu zalegalizowania swojej budowy, ponieważ za samowolne działania grozi wysoka kara pieniężna. Mimo że nie jest to obiekt murowany, blaszak trzeba zgłaszać i uzyskać na niego pozwolenie. W wypadku zgłoszenia jest to tak zwana milcząca zgoda.

Jest prawomocna, jeśli w przeciągu 30 dni z jakiegoś powodu urząd nie wyrazi sprzeciwu dla planowanej budowy. Pozwolenie na budowę dla blaszaka wymagane jest tylko wypadku, jeśli jego przeznaczenie nie ma pozostawać wyłącznie do użytku własnego.

Zobacz: Dulux czy Dekoral – wybieramy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Kompleksowy przewodnik po malowaniu aluminium: techniki, zastosowania i porady

Malowanie aluminium to proces, który pozwala na uzyskanie trwałego i estetycznego wykończenia powierzchni tego lekkiego i wytrzymałego metalu....

Z czym łączyć wrzosy w doniczce

Z czym łączyć wrzosy w doniczce? Wrzosy to piękne, kolorowe rośliny, które doskonale prezentują się w doniczkach, zarówno...

Podkaszarki do trawy. Czym są i do czego służą?

Zadbany ogród to taki, który systematycznie pielęgnujemy i się troszczymy. W tym celu miłośnicy ogrodnictwa zaopatrują się nie...

Wanna w małej łazience — czy warto?

Decyzja o umieszczeniu wanny w niewielkiej przestrzeni jest często wyzwaniem, które wymaga zrównoważenia komfortu z efektywnym wykorzystaniem miejsca....