Wytrzymają również kontakt z rozpuszczalnikami i rozcieńczonymi kwasami. Z kolei farby poliestrowe lepiej sprawdzą się na zewnątrz, ponieważ nie wytracają swojego koloru na skutek oddziaływania promieni UV (pochodzących od światła słonecznego).
Obydwie farby stworzą na naszej betonowej posadzce w garażu gładką i jednocześnie antypoślizgową powierzchnię. Dodatkowo takie rozwiązanie posiada dość wysokie walory estetyczne.
Zobacz: Styrobeton czy styropian, lepszy niż styropian?
Czym tanio pomalować posadzkę w garażu?
Beton to z jednej strony względnie tani i bardzo uniwersalny surowiec, z drugiej jednak posiada też kilka wad, jak chociażby dużą kruchość. Dlatego też coraz częściej maluje się go za pomocą specjalnych farb, które oprócz samego koloru mają za zadanie dodatkowo go wzmocnić. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie w przypadku, gdy chcemy utrwalić powierzchnię posadzki w garażu. Tylko skąd mamy wiedzieć jaką farbę do betonu w garażu wybrać?
Czy trzeba malować posadzkę w garażu?
Zacznijmy jednak od zasadniczego pytania – czy malowanie betonowej posadzki w garażu jest w ogóle potrzebne? Jak najbardziej! Nie tylko konserwuje to beton, ale również pomaga znacznie zwiększyć jego wytrzymałość. Dzięki temu unikniemy wielu kłopotów, które mogłyby zniszczyć naszą posadzkę. Garaże mają to do siebie, że co jakiś czas coś ciężkiego potrafi nam spaść i z impetem wylądować na podłodze. Ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi jest wtedy na wagę złota, prawda?
Jaka farba do betonu w garażu jest najlepsza?
Przede wszystkim kupując farbę do betonu, musimy skupić się na poziomie jej ścieralności. Jako że będziemy po posadzce jeździć autem, czy po prostu często po niej chodzić, jest to niesamowicie istotny czynnik. Dodatkowo farba musi być odporna na czynniki atmosferyczne, gdyż często będzie wystawiona na działanie wody, a zimą nawet gorzej – na śnieg z dużą ilością soli drogowej. Warto również by powierzchnia, którą za jej pomocą utworzymy, była odporna na znaczne obciążenia, jako że oprócz samego auta w naszych garażach często znajduje się sporo ciężkich przedmiotów.
Na rynku do dyspozycji mamy wiele wartych naszej uwagi rodzajów farby. Każda ma oczywiście za zadanie wzmocnić betonową posadzkę, jednak różnią się one od siebie konkretnymi parametrami czy ceną. Najczęściej do tego zadania stosuje się farby chemoutwardzalne na bazie żywicy epoksydowej lub poliestrowej. Czy jest pomiędzy nimi jakaś różnica?
W gruncie rzeczy obydwie bardzo dobrze sprawdzają się w swojej roli. Po pomalowaniu, farba tworzy solidną powłokę ochronną, która odporna jest na wiele różnych czynników. Większość farb epoksydowych jest odpornych na bardzo wysokie i niskie temperatury.
Przed farbami z żywicą epoksydową i poliestrową stosowano farby chlorokauczukowe. Są one tańsze od swoich zastępców, jednakże nie są doskonałym rozwiązaniem. Teoretycznie działają dość podobnie, z tą różnicą, że są znacznie mniej trwałe. Powłoki utworzone na betonowych posadzkach łuszczyły się po kilku latach użytkowania. W domowych warunkach działo się tak szczególnie w garażach, gdyż poziom eksploatacji jest tu względnie wysoki.

Chęć zaoszczędzenia może być w tym przypadku zgubna i w zasadzie myląca. Raz pomalowana posadzka powinna wytrzymać wiele lat, a tutaj jesteśmy zmuszeni powtarzać ten proces wiele razy. Dlatego, zanim podejmiecie decyzję, proponujemy dobrze to przemyśleć.
Zobacz: Czy garaż wlicza się do powierzchni użytkowej domu?
Jak przygotować posadzkę do malowania?
Ostatecznie nie liczy się tylko to, jaką farbę do betonu w naszym garażu wybierzemy – przed pomalowaniem musimy odpowiednio przygotować posadzkę. Najpierw należy oczyścić podłogę z wszelkich zabrudzeń, a w szczególności tłustych plam, które najłatwiej usunąć rozpuszczalnikiem. Warto wyrównać również wszelkie nierówności. Dodatkowo betonowa posadzka musi być w pełni sucha, więc jeśli beton został świeżo wylany, będziemy musieli poczekać co najmniej 4 tygodnie lub nawet dłużej.
Podsumowując – jaką farbę wybrać do betonowych posadzek w garażu? Najlepiej użyć do tego farby z żywicą epoksydową i poliestrową. Obydwie zapewniają bardzo dobrą ochronę powierzchni betonu oraz posiadają wiele korzystnych (z perspektywy ich użytkowania) dla nas cech. Pamiętajmy jednak, by przed nakładaniem farby odpowiednio przygotować powierzchnię.