Nawiewniki okienne i ścienne to jeden z najtańszych i najmniej skomplikowanych sposobów na poprawę działania wentylacji. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej jednemu konkretnemu typowi nawiewników – higrosterowanym. Z poniższego tekstu dowiesz się, na jakiej zasadzie działają nawiewniki ścienne/okienne higrosterowane i kiedy warto po nie sięgać.
Czym są nawiewniki higrosterowane?
Nawiewniki okienne higrosterowane (oraz ich ścienne odpowiedniki) należą do grupy nawiewników automatycznych (co oznacza, że działają samoczynnie) – ich mechanizm sterujący bazuje na higrometrze umieszczonym w regulatorze. Urządzenie to mierzy poziom wilgotności względnej powietrza wewnątrz pomieszczenia i tej podstawie reguluje stopień otwarcia przesłony nawiewnika. Nowoczesne nawiewniki okienne mają zdejmowane moduły z higrometrem, co zapobiega jego przypadkowemu uszkodzeniu podczas montażu czy czyszczenia. Zdecydowana większość nawiewników higrosterowanych działa w tym samym przedziale wilgotności powietrza – 30-70%. Są to wartości graniczne, którym odpowiada minimalne i maksymalne otwarcie nawiewnika.
Nawiewniki higrosterowane są elementem systemu wentylacji higrosterowanej, która steruje wydajnością wentylacji zależnie od potrzeb użytkowników. Potrzeby te są identyfikowane przez higrometry w nawiewikach i kratkach wywiewnych. Duża wilgotność – wydajna wentylacja, mała wilgotność – wentylacja ograniczona.
Dla pełnego komfortu termicznego nawiewniki powinny znaleźć się około 2 m nad podłogą – pozwoli to ogrzać się napływającemu powietrzu i wyeliminuje ryzyko chłodnych powiewów. Z tego samego powodu warto montować nawiewnik ścienny nad grzejnikiem.
Gdzie najlepiej zamontować nawiewniki okienne/ścienne higrosterowane i jakie urządzenia wybrać?
Poza podziałem na nawiewniki okienne i ścienne, nawiewniki można podzielić również ze względu na sposób montażu.
Higrosterowane nawiewniki okienne szczelinowe
Nawiewnik okienny tego typu jest zakładany w szczelinie frezowanej w przylgach ościeżnicy i skrzydła (okna PVC) lub jednego z nich (okna drewniane). Aluminiowa stolarka okienna musi być przygotowana do montażu takiego nawiewnika już na etapie produkcji. Dokładne wymiary otworu zależą od danego modelu nawiewnika i są podawane przez producenta.
Nie da się ukryć, że jest to bardzo inwazyjna metoda montażu, niosąca ze sobą ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia okna. W związku z tym zdecydowanie odradza się samodzielny montaż nawiewników okiennych tego typu – należy zdać się tutaj na wykwalifikowanego fachowca.
Nawiewniki ścienne proste
Podstawowy typ nawiewników ściennych o prostym przebiegu kanału przelotowego (od którego biorą swoją nazwę). Regulator takiego urządzenia powinien znaleźć się w górnej części zewnętrznej ściany, a środek kanału przelotowego minimum 15 cm od sufitu, 35 cm od sąsiedniej ściany i 30 cm od ościeżnic okien. Czerpnia montowana jest bezpośrednio na elewacji budynku, co dawniej stanowiło problem natury estetycznej (czerpnie były dużo i wyłącznie białe). Lokatorzy budynków zamieszkania zbiorowego powinni również pamiętać o tym, że montaż nawiewnika tego typu wymagać będzie zgody właściciela/zarządcy budynku oraz innych mieszkańców – elewacja stanowi bowiem własność wspólną, nawet jeśli jest się właścicielem mieszkania. Jeżeli budynek jest zabytkowy, potrzebna będzie też zgoda Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Nawiewniki ścienne glifowe
Ten typ cechuje się nieco bardziej skomplikowaną budową – czerpnia ma tutaj postać tzw. puszki glifowej o labiryntowym układzie wewnętrznym i łączy się z kanałem przelotowym pod kątem prostym, tworząc kształt „L”. Poza tym czerpnia jest instalowana na elewacji, ale w tzw. węgarku, czyli niewielkiej pionowej części elewacji przylegającej bezpośrednio do ramy okna. Sprawia to, że jest ona niemal niewidoczna z zewnątrz.
Decydując się na nawiewnik glifowy, należy mieć na uwadze fakt, że jego budowa wewnętrzna zwiększa opór hydrauliczny układu, przez co zwykła wentylacja grawitacyjna może nie być w stanie zapewnić wystarczającego ciągu utrzymującego swobodny przepływ powietrza – zaleca się montaż specjalnej wspomagającej ciąg turbiny na wylocie komina wentylacyjnego.
Biorąc pod uwagę ich sposób sterowania, tego typu nawiewniki sprawdzą się najlepiej w pomieszczeniach, w których mają miejsce duże wahania stopnia wilgotności powietrza oraz tych ze stale utrzymującą się wysoką wilgotnością. Będą to więc przede wszystkim pralnie, suszarnie, kuchnie oraz inne pomieszczenia gospodarcze, w których okresowo panuje duża wilgotność.
Najlepiej sprawdzą się oczywiście nowoczesne urządzenia wykorzystujące najnowsze rozwiązania technologiczne – można znaleźć je w ofercie polskiej firmy Brevis. Szczególnie polecamy tutaj okienny Ventair Higroster, zwłaszcza w połączeniu z czerpnią Urbino, która dodatkowo umożliwia korzystanie z zalet, jakie zapewniają nawiewniki okienne ciśnieniowe. Czerpnia ta może być połączona z niemal dowolnym dostępnym obecnie na rynku regulatorem – dzięki niej można łatwo i przy niewielkich kosztach zamienić np. mało efektywne nawiewniki okienne termostatyczne w wydajne nawiewniki ciśnieniowe czy przekształcić stary nawiewnik higrosterowany w wielozadaniowe urządzenie dwusystemowe idealne do każdego wnętrza.
Artykuł sponsorowany