Jego budowa jest jednym z najczęstszych rozwiązań, jakie stosuje się, by powstrzymać osuwanie gruntu. Pomimo tego, że osobie nieobeznanej z tematem, konstrukcja ta wcale nie musi przypominać tradycyjnego muru, to nazywamy ją właśnie murkiem oporowym. Dziś opowiemy o tym, jak niewielkim kosztem wznieść mur oporowy – które materiały konstrukcyjne najlepiej wybrać? Jaka metoda budowy muru oporowego sprawdzi się najlepiej w ogrodzie? Zapraszamy do lektury niniejszego wpisu!
Zobacz: Ile stali na dom 200, 150, 140, 120, 100 m2?
Murek oporowy – co to takiego?
Mur oporowy to budowla wznoszona po to, by hamowała poziome parcie gruntu (czyli osuwanie się gleby). Z tego rodzaju konstrukcjami mamy do czynienia na przykład w okolicy dróg górskich, na terenach przybrzeżnych, nasypach i skarpach. Można powiedzieć, że mur oporowy jest stałym elementem otaczającej nas przestrzeni – również tej ogrodowej. Murki oporowe mogą być na przykład wykorzystywane do stabilizacji skarp i poziomów i nierówności terenu. Możemy z nich także wykonać stopnie ogrodowe, dzięki którym w wygodny sposób dostaniemy się do mniej dostępnych stref, celem pielęgnacji i wykonania nasadzeń. Z czego najlepiej wykonać murek oporowy w ogrodzie? Zanim opowiemy o tym, jak zrobić mur oporowy, wymienimy najczęściej spotykane rodzaje tego typu konstrukcji – czyli:
- betonowy lub żelbetowy mur oporowy (wykonywany z bloków betonowych lub wylanego betonu),
- kamienny mur oporowy (wykonany z kamieni lub gabionów),
- mur oporowy z cegieł lub pustaków.
Grunt osuwa się przez działanie sił ciężkości – na przykład ze względu na dociążenie danej warstwy konstrukcją czy przejazdem. Tempo osuwania się danej warstwy gruntu uzależnione jest od jej składu – a konkretnie sypkości oraz spoistości. Ze względu na wymienione właściwości gleby oraz rodzaj i wielkość jej dociążenia, należy dopasować odpowiedni typ muru oporowego. W wypadku nasypów kolejowych czy konieczności zahamowania gruntu osuwającego się pod wpływem wzniesionej powyżej budowli najczęściej spotkamy się z żelbetowym murem oporowym. Jeżeli zależy nam na stabilizacji gleby w ogrodzie, to zazwyczaj odpowiedni będzie kamienny murek oporowy.

Jak zrobić mur oporowy?
Odpowiedź na to pytanie jest oczywiście uzależniona od tego, z jakim rodzajem gleby oraz czynnikiem dociążającym mamy do czynienia. Zakładamy jednak, że większość osób czytających ten artykuł planuje wykonanie muru oporowego w ogrodzie. Jaki rodzaj murku sprawdzi się najlepiej w ogrodzie? Proponujemy dwa rozwiązania – może być to:
- murek oporowy murowany – wykonany z ułożonych kamieni, pustaków bądź cegieł ułożonych na fundamencie i zespolonych zaprawą cementową.
- Murek oporowy gabionowy – wykonany z koszy wypełnionych kamieniami takimi jak bazalt, otoczaki, łupki granitowe czy żwir.
Jeżeli chodzi o opcję murowaną, to podstawą takiego murku musi być fundament. Na wylanym fundamencie układamy kolejne warstwy kamieni bądź cegieł, które łączymy ze sobą cementem. Taki murek możemy wykończyć na kilka sposobów – możemy pozostawić widoczne kamienie na wszystkich lub części ścian albo pokryć całą powierzchnię konstrukcji masą cementową. Jeżeli chodzi o murki gabionowe, to budujemy je na bazie drucianych koszy (czyli zabezpieczonych przed korozją, stężeń do gabionów). Takie kosze należy przytwierdzić do podłoża specjalnym słupem stabilizującym. Następnie kosze wypełniamy kamieniami. Jako wypełnienie gabionów możemy również zastosować nieco bardziej wyszukane materiały, o czym jeszcze wspomnimy w dalszej części artykułu.

Zobacz: 1 m3 betonu ile to kg, czyli ile waży m3 betonu?
Ogrodowy murek oporowy – z czego najtaniej go wykonam?
Z czego zrobić mur oporowy y przy okazji nie pójść z torbami? Jeżeli zależy nam na stabilizacji skarpy ogrodowej czy jakiejkolwiek innej nierówności gleby, na którą nie jest wywierany znaczący nacisk (na przykład przez znajdujący się u góry budynek, las czy drogę), to zastosowanie gabionów jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Z budową takiego murku gabionowego, poradzi sobie nawet osoba nie mająca większego doświadczenia w budownictwie – kluczem jest rozmieszczenie koszy i przytwierdzenie ich wspomnianym słupem stabilizującym, w większości wypadków nie ma konieczności murowania ani wylewania fundamentów. W ramach wypełnienia możemy użyć wspomnianych kamieni lub poszukać czegoś bardziej oryginalnego. Jeżeli zależy, aby murek spełniał określone normy estetyczne, to gabiony możemy na przykład wypełnić tłuczoną cegłą lub szkłem, drewnem lub ceramiką. Pamiętajmy jednak, że główną funkcją murku jest stabilizacja gruntu. Najlepiej więc skonsultować zastosowanie danego wypełnienia z osobą dysponującą doświadczeniem w tym zakresie – na przykład poprzez zadanie pytania na naszym sklepowym forum, do czego gorąco zachęcamy!
Budujesz murek oporowy? Skompletuj potrzebne narzędzia!
W ofercie naszego sklepu znajdziesz szeroki wybór narzędzi i sprzętów niezbędnych przy budowie murku oporowego. Są to między innymi mieszarki i mieszalnice do betonu, kombinerki i obcęgi do drutów oraz szpadle. Niezależnie od tego, jaki typ muru oporowego postanowisz wybudować, to najprawdopodobniej wzniesiesz go przy wykorzystaniu kamieni – czy wiesz, że nie musisz ich dźwigać jeden po drugim? W ofercie Industria24.pl znajdziesz taczkę akumulatorową Makita DCU180Z, dzięki której szybko i sprawnie przeniesiesz materiały na miejsce budowy! Co jeszcze będzie Ci potrzebne przy budowie muru oporowego? Akcesorium, o którym niestety często zapominamy, czyli rękawice ochronne – najlepiej te marki RYOBI, które w ofercie Industria24.pl znajdziesz zawsze w atrakcyjnej cenie!
Zobacz: Zilner – opinie o produktach. Co to za firma? Kraj pochodzenia