Podłączenie różnicówki – jak zrobić to dobrze? Poradnik

Data:

Podziel się z innymi:

Różnicówka (z ang. RCD, Residual Current Device) to potoczna nazwa wyłącznika różnicowoprądowego, bezpiecznika różnicowoprądowego, wyłącznika przeciwpożarowego. Niezależnie jakiej nazwy użyjemy, chodzi o ochronę przed porażeniem prądem elektryczny oraz ochronę urządzeń elektrycznych przed pożarem i uszkodzeniem. Warto wiedzieć, że urządzenie to ma także chronić nas przed porażeniem prądem w przypadku bezpośredniego lub pośredniego kontaktu.

Jak działa różnicówka?

Działanie różnicówki polega na prostej zasadzie – jeśli prąd wpływa jednym przewodem do instalacji, to musi wypływać z instalacji drugim przewodem. Gwarantuje to prawidłowe działanie wszystkich urządzeń elektryczny. Działanie to wynika z zasady zachowania ładunku elektrycznego oraz pierwszego prawa Kirchhoffa. Jeżeli oba natężenia prądów nie są takie same, jest to jednoznaczne z wypływaniem prądu z instalacji do ziemi, na przykład przez osobę obsługującą instalację. Należy wtedy natychmiast wyłączyć zasilenie.

Jaka jest budowa różnicówki?

Aby przeprowadzić podłączenie różnicówki jednofazowej, najpierw należy zapoznać się z jej budową. Składa się ona z:

  • przewodu neutralnego (N),
  • przewodu prądowego fazowego (L1),
  • styków przewodów,
  • pierścienia ferromagnetycznego,
  • przekaźnika sygnału,
  • uzwojenia,
  • zamka, który rozwiera styki,
  • przycisku służącego do testowania wyłącznika.

Przewody N oraz L1 wytwarzają wokół siebie pole magnetyczne, które dociera do pierścienia ferromagnetycznego. Jeżeli suma geometryczna tych prądów jest równa zeru (w jedną i drugą stronę płynie ten sam prąd), pola magnetyczne docierające z obu przewodów, znoszą się. Jeżeli jednak prąd opuści obwód, natężenia te nie będą już identyczne. Równowaga prądów i wytwarzanych przez nie pól magnetycznych jest poruszona i zmieniona w pierścieniu. Pojawia się pole magnetyczne, powodujące powstanie prądu indukcyjnego w uzwojeniu. Impuls dociera do przekaźnika, uruchamiającego zamek, który mechanicznie rozwiera styki przewodów. W efekcie zasilanie zostaje odcięte.

Schemat podłączenia różnicówki jednofazowej – jak podłączyć różnicówkę?

Podłączenie różnicówki jednofazowej bez uziemienia lub z uziemieniem nie jest trudne, ale jeśli nie mamy o tym pojęcia, warto zlecić tę czynność wykwalifikowanym monterom instalacji elektrycznych.

Podłączenie różnicówki to przede wszystkim podpięcie przewodu fazowego L1 (zazwyczaj brązowego) oraz przewodu neutralnego N (zazwyczaj niebieskiego) do wejścia włącznika. Przewód ochronny PE (zazwyczaj zielono-żółty) należy połączyć z użyciem listwy zaciskowej. Nie może on być w żaden sposób rozłączany. Przewód L1 na wyjściu należy podpiąć do wyłącznika nadprądowego, a przewód N można podłączyć bezpośrednio do instalacji.

Schemat podłączenia różnicówki w starym bloku lub domu

W nowym budownictwie prowadzi się instalacje elektryczne według panujących standardów – przewody są miedziane oraz izolowane, a instalacja jest trójprzewodowa. Zamontowanie różnicówki w takich instalacjach jest niezwykle proste. Problemem jest natomiast podłączenie różnicówki do starej instalacji, występującej na przykład w blokach z PRL-u. W takim przypadku należy dołożyć więcej starań, aby wszystko działało zgodnie z obecnymi schematami i standardami.

Dla przykładu, bloki budowane z wielkiej płyty, często wyposażone są w instalację dwużyłową, z przewodami aluminiowymi. Najlepsze wyjście w takim przypadku to przerobienie całej instalacji. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Mimo tego, wyłącznik różnicowy nadal jest możliwy do zamontowania i podłączenia. Do wejścia różnicówki w obwodzie jednofazowym należy podpiąć przewód L1 (fazowy, brązowy) oraz N (neutralny, niebieski). Przewód PE (ochronny, zielono-żółty), należy połączyć na przykład za pomocą listwy zaciskowej. Przewód L1 (fazowy) powinien być podpięty do wyłącznika nadprądowego na wyjściu różnicówki, a przewód N (neutralny) można podpiąć bezpośrednio do instalacji.

W blokach mieszkalnych wybiera się najczęściej różnicówki, charakteryzujące się wysoką czułością na różnicowy prąd sinusoidalny, reagujące w zakresie 10-30 mA. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Gdzie sprawdzą się okrągłe lustra – aranżacje i wskazówki

Zastanawiasz się nad tym, czy zawiesić okrągłe lustro nad komodą? A może szukasz nowego modelu do przedpokoju i...

Jak dopasować stół do stylu salonu?

Stół, choć często niedoceniany, to prawdziwe serce salonu. To miejsce, gdzie rodzina zbiera się na wspólne posiłki, gdzie...

Szafka pod umywalkę — jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Szafka pod umywalkę pełni dwie ważne role – pomaga w organizacji przestrzeni w łazience oraz dopełnia aranżację tego...

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem płynnym?

Ogrzewanie gazowe domu to ogromna wygoda dla każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Wszystko przez fakt, iż takie systemy są...