Jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka?

Data:

Podziel się z innymi:

Gniazdka są elementem wykańczającym elementem podczas remontu lub wykańczania mieszkania od developera. Jest to tak zwany biały montaż, który jest niezbędny podczas codziennego funkcjonowania. Warto wiedzieć  jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka lub jak podłączyć kabel 3 żyłowy z 2 żyłowym. Tego rodzaju wiedza bardzo pomocna jest przy drobnych remontach w domu. Przydatne będę odpowiednia narzędzia.

Zobacz: Meec Tools – opinie, części zamienne, Wikipedia, pilarka stołowa, polerka, klucz udarowy

Podstawy bezpieczeństwa

Przy jakichkolwiek pracach związanych z prądem bezpieczeństwo jest kluczowe. Pierwszym krokiem jest weryfikacja czy w gniazdku jest prąd. Tak więc pierwszym krokiem jest wyłączenie korków lub wyłączenie bezpiecznika. Kiedy już upewnimy się, że nie ma prądu można zacząć prace podłączenia. Teraz już wiesz jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka oraz jak podłączyć kabel 3 żyłowy z 2 żyłowym i jak się do tego przygotować. Napięcie sprawdzić można próbnikiem lub miernikiem napięcia. Warto również uprzedzić innych domowników, aby nie uruchamiały w tym czasie innych urządzeń elektrycznych.

Krok 1: Skompletuj niezbędne narzędzia

Jakie narzędzia będą potrzebne? Warto jest skomplementować przed rozpoczęciem pracy. Przygotować warto takie narzędzia: wiertarka z opcją kucia, paca, młotek, kombinerki, śrubokręt, próbnik lub miernik napięcia, nóż, poziomica, ołówek. Oczywiście lista nie jest kompletna, w zależności od miejsca zamontowania puszki czy też musimy na przykład zamontować nową puszkę.

Szykując narzędzia warto zwrócić uwagę na jakość narzędzi oraz czy są przystosowane do pracy z prądem. Odpowiednia izolacja jest konieczna na takich narzędziach na wypadek, gdyby pokazało się nagle napięcie w instalacji.

Źródło: wiha.com

Jak podłączyć kabel 3 żyłowy z 2 żyłowym?

Często zdarza się sytuacja, że do gniazdka doprowadzone są trzy żyły, a z niego chcemy zasilać coś dwoma żyłami. Rozwiązaniem tego jest płaska wtyczka. Dzięki temu bez problemu możemy podłączyć urządzenie zasilane kablem dwużyłowym, do trzy żyłowego.

Jeżeli jednak chcemy z takiego gniazdka wyprowadzić przewód i podłączyć np. kinkiet sprawa wygląda inaczej. Zgodnie z obowiązującym prawem należy wyprowadzić trzy żyły i tak podłączyć w nowym miejscu. Jeżeli nie ma tam technicznej możliwości, to można podłączyć przewody fazowe z pominięciem zółto-zielonego. Najlepiej jednak byłoby wyprowadzić trzy żyły i ewentualnie zrezygnować w nowym miejscu podłączenia z uziemienia.

Zobacz: Zawór trójdrożny przed czy za pompą

Jak podłączyć kabel dwużyłowy do wtyczki z bolcem?

Podłączenie gniazdka z bolcem czy to bez bolca musi być zawsze wykonywane na odłączonym zasilaniu. Przed rozpoczęciem prac należy wyłączyć bezpieczniki i używając próbnika sprawdzić czy nie ma napięcia. Kiedy upewnimy się, że prąd przestał płynąć możemy przystąpić do prac. Ważne jest, aby prace wykonywać suchymi rękami, ponieważ najmniejsza ilość wilgoci po ponownym podłączeniu zasilania może doprowadzić do spięcia.

Pytanie jak podłączyć kabel 3 żyłowy z 2 żyłowym często powstaje w momencie próby podpięcia kabla dwużyłowego do wtyczki. Wtyczka ma trzy styki. Dwa z nich to podłączenia fazy, a trzeci na górze to miejsce na podłączenia zero. Łącząc do takiej wtyczki kabel dwużyłowy podłączyć należy żyły do miejsc przeznaczonych na fazę. Nie ma jednak tutaj zerowego kabla, co nie jest dobrym rozwiązaniem. W miarę możliwości najlepiej unikać takiego łączenia. Lepiej poszukać odpowiedzi na pytanie jak podłączyć kabel 3 żyłowy do gniazdka, to będzie połączenie znacznie bezpieczniejsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Powiązane artykuły

Elektronarzędzia niezbędne na każdej budowie – Co warto kupić?

Praca na budowie wymaga nie tylko dużo wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiedniego wyposażenia. Nie ulega wątpliwości, że...

Krzesła i stoły do jadalni – jakie wybrać?

Kuchnia jest sercem domu, a jadalnia to miejsce, gdzie zbieramy się razem z rodziną i przyjaciółmi, by spożywać...

Jakie są najważniejsze etapy remontu łazienki i jak się do nich przygotować?

Remont łazienki to złożone zadanie, które potrzebuje porządnego planowania, przygotowania oraz wykonania. Ze względu na specyfikę łazienki remont...

Izolacja pozioma fundamentów – folia czy papa?

Izolacja pozioma fundamentów to kluczowy element w procesie budowy, który wpływa na trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji budynku....